Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Wybieramy kwiaty na balkon. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy kwiaty na balkon. Na co zwrócić uwagę?

Warto mieć namiastkę ogrodu mieszkając w bloku. Wystarczy mieć balkon i ciekawie go zagospodarować. Można odgrodzić się od sąsiadów, nieciekawych widoków i zyskać piękną kompozycję dodającą uroku naszemu mieszkaniu. Przed wyborem roślin należy zwrócić uwagę na kilka spraw.

Pora roku. Rośliny odporne na niskie temperatury można trzymać przez cały rok na balkonie. W dużych doniczkach, uważając by nie przemarzła bryła korzeniowa, można uprawiać iglaki, tuje, sosny, świerczki miniaturowe, cyprysiki. Pięknie będą wyglądały gdy nie ma zieleni za oknem. Resztę kwiatów będziemy prowadzić na balkonie w porach ciepłych.

Pierwszym wiosennym lokatorem naszych skrzynek mogą być Bratki. Można znaleźć wiele odmian kolorystycznych i rodzajowych, w bajecznych kolorach z plamkami tworzącymi uśmiechnięte pyszczki. Bratki klasyczne z dużymi pojedynczymi kwiatami. Odmiany drobnokwiatowe obsypane kwiatkami oraz odmiany o długich zwisających pędach. Bratki są bardzo odporne na niskie temperatury, wytrzymują mróz do -5 st C. Nie wolno jednak doprowadzić do przesuszenia.

Po nastaniu pełnej wiosny, bez ryzyka przymrozków, można rozpocząć obsadzanie skrzynek balkonowych.

Ustawienie balkonu. Balkony są usytuowane na różne strony świata, inny jest dostęp światła, bezpośrednie operowanie słońca, nagrzewanie skrzynek balkonowych, wysychanie podłoża. Od tego wszystkiego uzależniony jest wybór kwiatów, które udadzą nam się na balkonie

Wystawa południowa jest najcieplejsza, najbardziej nasłoneczniona. Udadzą się najbardziej popularne Pelargonie w odmianach klasycznych, czyli krzaczaste, zwisające lub bluszczolistne w formie pośredniej. Sundaville o intensywnie barwnych dzwonkowych kwiatach i skórzastych błyszczących liściach. Są jednak bardzo wrażliwe na brak wody. Pachnące Werbeny o drobnych kwiatach tworzących gęste kwiatostany o kształcie kuli. Występują różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, jednolite lub z oczkiem. Świetnie sprawdzą się Cynie miniaturowe o różnokolorowych kwiatach.  Można je przyozdobić roślinami stosowanymi do kompozycji np, Bidens, czyli uczep rózgowaty.

Półcień. W takim miejscu można skomponować najwięcej roślin. Można wykorzystać rośliny wymienione powyżej jak i dedykowane do półcienia. Pięknie będą wyglądały Surfinie w wielu różnych kolorach. Petunie i ich drobnokwiatowa odmiana Milion dzwonków, obsypane kwiatkami, o lekko zwisających pędach. Występują w pełnej gamie kolorów. Dostojne Fuksje ze zwisającymi kwiatowymi w formie lampionów, również formowane w małe kolorowe drzewka. Bakopy z ogromem kwiatków, wykorzystywane do kompozycji w odmianach białych lub różowych. Wiotkie Liobelle w formie z krótkimi pędami i zwisającymi, obsypane kwiatkami, najciekawsze są niebieskie. Wijące się do 3m pędy

Cień. Jest mniej możliwości wyboru kwiatów cieniolubnych. Ozdobne liście intensywnie czerwone lub pstrokate ma łatwy w uprawie Koleus, biało-zielone odstraszająca owady w tym komary i meszki Plektrantus komarzyca, o długich zwisających pędach oraz mocno zwisający o drobnych często dwukolorowych listkach Bluszczyk kurdybanek. Dopełnieniem będą wieloletnie Funkie tworzące bukiety liści często z białą obwódką. W osłonie przed słońcem pięknie zakwitnie Niecierpek występujący w odcieniach czerwieni i różu. Bardzo dobrze sprawdzą się Hortensje ogrodowe występujące w różnych kolorach i zmieniające zabarwienie kwiatów w zależności od fazy kwitnienia. Bardzo wdzięczna i łatwa w uprawie jest  drobna Begonia stale kwitnąca biała, czerwona i różowa lub wielkokwiatowa występująca w odcieniach białym, czerwonym, różowym i żółtym.

Zawsze należy pamiętać o podlewaniu, lecz nie przesadnie by nie przelać roślin.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę