Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Aborcja > Tylko u nas! Sławek Kowalski: „Twój wybór to mój syn”

Tylko u nas! Sławek Kowalski: „Twój wybór to mój syn”

„Za zabicie orła przed wykluciem grozi kara do 2 lat więzienia. Za zabicie człowieka przed urodzeniem nie grozi żadna kara” – Proste i wymowne. Takie sentencje można znaleźć na profilu społecznościowym u Sławka Kowalskiego (dane osobowe zmienione na życzenie udzielającego wywiadu), który czynnie bierze udział w akcjach pro-life, jak #Uratuj1000 Narodowego Marszu Życia. Jest przeciwnikiem aborcji bo… „Nie wyobraża sobie, aby jego przyszłe dziecko mogło zginąć z rąk własnej matki.”

Choć ma dopiero 18 lat, jego empatia w stosunku do najsłabszych, odpowiedzialna postawa wobec planowania rodziny oraz walka o sprawiedliwość społeczną mogą być wzorem dla niejednego „dorosłego” i całej masy polityków, którzy sami nie wiedzą, o co tak naprawdę walczą.

Jesteś zaangażowanym pro-life’rem, czy po prostu wyrażasz swoje emocje i poglądy w sieci?

Po prostu wyrażam swoje poglądy w sieci. Chciałbym w przyszłości zrobić coś więcej w tym kierunku, aby bronić nienarodzonych, ale czas pokaże.

Zdjęcie z przesłaniem: „Twój wybór to mój syn” to Twój autorski pomysł czy czymś się inspirowałeś?

Sam na to wpadłem, tak po prostu przyszło do mojej myśli. Przyszli ojcowie też nie popierają aborcji. Nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko zginęło z rąk własnej matki!

Czy uważasz, że rola mężczyzny jako ojca jest marginalizowana w społeczeństwie?

Uważam, że rola ojca jest mocno niedocenienia w dzisiejszych czasach.

Co sprawiło, że zaczęłaś brać aktywny udział w sieci na grupach przeciwnych aborcji?

Po prostu pewnego dnia zobaczyłem stosunek feministek do życia nienarodzonych. Przeczytałem kilka ich wpisów, i byłem tym przerażony, że można mieć taką pogardę do drugiego człowieka.

A co sądzisz na temat strajku kobiet organizowanego przez Martę Lampart?

Myślę, że każdy powinien wyrażać swoje zdanie, ale nie poprzez niszczenie mienia i zakłócanie mszy. Szczerze to czuję zażenowanie formą protestów.

Jakie jest Twoje zdanie na temat postulatów, żeby zalegalizować w Polsce aborcję?

O ile można negować legalność aborcji w dość skrajnych przypadkach, jak na przykład ciąża stanowiąca zagrożenie dla życia i zdrowia matki, myślę że aborcja na życzenie nie powinna mieć miejsca.

Co sądzisz na temat aborcji?

Po długim rozmyślaniu na ten temat, doszedłem do wniosku, że pachnie ona lekkim faszyzmem i barbarzyństwem. Jest to stawianie na jakość człowieka, a nie na wartość człowieka samego w sobie i likwidacja słabszych, ludzi których istnienie jest niewygodne. W przekonaniu aborcjonistów 9 tygodniowy płód zasługuje na życie mniej niż 14 tygodniowy, bo jest mniej rozwinięty biologicznie. A czy w praktyce dzielimy ludzi na mniej i bardziej rozwiniętych?

Jakie argumenty Twoim zdaniem mogą przekonać zwolenników aborcji do zmiany zdania?

Faktem naukowym jest, że ludzki płód, a nawet zygota należy do gatunku homo sapiens. Dziwi mnie, że komuś to może nie wystarczać żeby tego nie zabijać. Aborcja to po prostu stawianie na jakość człowieka, a nie na człowieka samego w sobie. Musisz skończyć 12 tygodni od poczęcia, aby zasłużyć na życie, bo ludzie przed tą datą są słabiej rozwinięci biologicznie. A w rzeczywistości nie ma znaczenia jak rozwinięty jesteś. Człowiek to człowiek.

Czy w dzisiejszych czasach trzeba odwagi by wyrazić swoje poglądy?

Zdecydowanie trzeba odwagi. Sporo rówieśników nienawidzi mnie za bycie pro life.

Więcej osób popiera Cię w wyrażaniu poglądów pro-life czy raczej spotykasz się z falą hejtu?

Raczej spotykam się z falą hejtu.

Jak Twoi przyjaciele i rodzina podchodzą do tego, co robisz? Jest akceptacja, wsparcie czy może przekonują Cię do zmiany poglądów?

Rodzina zdecydowanie stoi po mojej stronie i ma podobne poglądy do mnie, natomiast wielu znajomych usiłuje zmienić moje poglądy. Ewidentnie nie podoba im się, że jestem pro life.

Ze Sławkiem Kowalskim
Rozmawiała Paulina Matysiak

zdjęcie: fb/scren/yt/wrocław tv

Paulina Matysiak
Redaktor - wywiady, kultura, pisarka, felietonistka
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

W górę