Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Teoria potrzeb Maslowa prywatnie, zawodowo i społecznie

Teoria potrzeb Maslowa prywatnie, zawodowo i społecznie

No to chyba udało mi się wprowadzić nową gałąź zastosowań do piramidy potrzeb Maslowa, społeczną.

Jak wygląda ta klasyfikacja w życiu codziennym i zawodowym, sprawa jest już powszechnie znana. Przyszło mi do głowy, że może warto się pokusić o przeniesienie tej teorii na grunt społeczny, ponieważ w obecnej sytuacji warto niektóre sprawy przemyśleć i przewartościować.

Tak więc, dla przypomnienia, wygląda podstawowa kolejność:

 • potrzeby fizjologiczne,
 • potrzeba bezpieczeństwa,
 • potrzeba przynależności,
 • potrzeba uznania,
 • potrzeba samorealizacji i rozwoju.

W przypadku państwa do potrzeb fizjologicznych można więc zaliczyć możliwość przetrwania narodu i państwa, szeroko rozumiana i pod względem prokreacji dla przyszłych pokoleń i pod względem możliwości powiększania dochodu narodowego, następnie uczciwie współdzielonego.

Potrzeba bezpieczeństwa w dzisiejszych czasach jest szczególnie cenna. Bez jej zaspokojenia, istnienie społeczności państwowej jest absolutnie niemożliwe. Jest ona ściśle związana z pierwszą potrzebą. Myślę nawet, że nie można ich rozdzielać.

Kolejna potrzeba to przynależność do grup państw, jak NATO, Grupa Wyszehradzka, Unia Europejska, ONZ i inne. Żadne państwo obecnie nie jest w stanie przetrwać bez przynależności do organizacji międzynarodowych z uwagi na sytuację geopolityczną oraz zmiany jakim podlega współczesny świat.

Potrzeba uznania jest również oczywista. Kiedy inne państwa nas zauważają, szanują i doceniają nasz potencjał intelektualny, społeczny, czy bezpieczeństwo w kraju, są chętne u nas inwestować. Korzyści z tego płynące to nowe miejsca pracy, rozwój gospodarczy, a co może nawet najważniejsze, to transfer technologii.

Na szczycie tych potrzeb są potrzeby związane z samorozwojem, a więc cały szeroko pojęty system edukacji, nie tylko szkolnej, czy uniwersyteckiej, ale też uniwersytety drugiego i trzeciego wieku, a także cały system szkolenia zawodowego i korporacyjnego, w tym poszerzanie kwalifikacji zawodowych. A co najważniejsze, mieści się tu również kształtowanie kultury uczenia się i chęci rozwoju, odczuwanych jako wewnętrzna potrzeba i chęć do stałego twórczego poszukiwania nowych rozwiązań.

Można ogólnie podsumować, że zasadnicza różnica pomiędzy cywilizacjami turańską i osiadłą, jest taka, że dzięki temu, że nasi przodkowie zaczęli uprawiać ziemię, to mieli czas na naukę, spisywanie jej, a to z kolei pociągnęło za sobą cały dalszy proces rozwoju cywilizacyjnego.

Warto to obecnie rozumieć w kontekście zalewu islamizacji, bo jest o co walczyć. Do tego dochodzą próby zniewalania mniejszych państw przez większe. Obecnie na świecie jest około 7 000 języków. Z uwagi na procesy globalizacyjne, ocenia się za 20 lat liczba ta zmniejszy się o połowę. Utracone zostaną na zawsze wartości i kultury, które wraz z tymi językami są niesione. Warto próbować ocalić dorobek tych kultur. Więc powtórzę, że jest o co walczyć i czego bronić.

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, gospodarka, wiedza, technologie, współpraca medialna i partnerska.

Podobne

Leave a Reply

2 odpowiedzi na “Teoria potrzeb Maslowa prywatnie, zawodowo i społecznie”

  • I pewnie nadal będą się pojawiały kolejne interpretacje i koncepcje.
   Co do potrzeby transcendencji, myślę, że warto się temu przyjrzeć.
   Gdyby spojrzeć na to ze strony Tofflera, to rozważania skupiłyby się na przemianach cywilizacyjnych.
   Od strony socjologii zaś, na procesach społecznych.
   Zawsze warto wprowadzać nowe interpretacje i nowe elementy.
   To tylko nas ubogaca i rozwija.
   Bardzo dziękujemy za Pani opinię.
   0   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę