Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Farmacja > Szara strefa leków – budżet Polski traci nawet 2 miliardy PLN rocznie

Szara strefa leków – budżet Polski traci nawet 2 miliardy PLN rocznie

Straty wpływów do budżetu dotyczą w tym obszarze nie tylko Polski, ale również wielu innych krajów europejskich. Głównie dotyczy to leków wykorzystywanych w leczeniu nowotworów, astmy oraz środków przeciwzapalnych.

W związku z ogromnymi stratami dla polskiego budżetu, które mogą wynosić nawet do 2 mld PLN rocznie, polski Resort Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości wprowadził nowelizację przepisów, które mają na celu zaostrzenie kar za nielegalny wywóz leków z naszego kraju.

Oprócz kar finansowych prawo przewidywało do tej pory karę więzienia nawet do 5 lat dla każdego, kto uczestniczył w procesie sprzedaży nielegalnych leków, ponieważ jest to traktowane jako przestępstwo. Dotyczy to zarówno farmaceutów jak też przedstawicieli aptek.

Obecna zmiana w przepisach mówi, że przemyt leków będzie od teraz traktowany jako udział w zorganizowanej grupie przestępczej i będzie za niego groziło nawet do 10 lat więzienia, oprócz oczywiście kar finansowych.

Źródło: enewsroom.pl
Zdjęcie: pxhere.com

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę