Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Finanse > Zerowy PIT dla młodych – co warto wiedzieć?

Zerowy PIT dla młodych – co warto wiedzieć?

Bez wątpienia ta zmiana zostanie pozytywnie odebrana wśród młodych ludzi. Czym charakteryzuje się jednak to konkretne rozwiązanie ? Dlaczego tak zwany zerowy PIT dla młodych jest ogólnie dobrze oceniany? Kiedy ustawa wejdzie w życie? Kto rzeczywiście na tym wszystkim skorzysta i ile takich osób będzie? Jeśli interesuje Was ta tematyka, to serdecznie zapraszamy do poniższego artykułu. Znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze fakty.

Kiedy wejdzie ustawa?

Na początku trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Ministerstwo Finansów już poinformowało o nowych zmianach. Trzeba podkreślić, że program gwarantujący zerowe oprocentowanie dla młodych ludzi, do 26 roku życia, ma wejść w życie już na początku sierpnia tego roku. Tempo jest zatem ekspresowe. Okazuje się, że aby skorzystać z tej usługi trzeba jednak nie tylko mieć odpowiedni wiek. Istotne jest również to, że ulga „Bez PIT dla młodych” to bardzo dobry wybór dla osób zatrudnionych na etacie lub umowie zlecenie. Jak wygląda sytuacja w przypadku ludzi prowadzących własne działalności gospodarcze? Już tak różowo niestety nie jest. W ich przypadku ta ustawa bowiem w ogóle nie obowiązuje. Kto jeszcze nie będzie zwolniony z podatku dochodowego? Osoby w tym momencie pobierające zasiłki chorobowe albo macierzyńskie. Tak samo jest biorąc pod uwagę świadczenia rehabilitacyjne.

Jak dużo można oszczędzić?

Wiele osób zastanawia się, jak to w praktyce przełoży się na stan portfeli. Zerowy PIT dla młodych to około kilkaset złotych więcej na koncie. Wszystko oczywiście zależy od wynagrodzenia miesięcznego brutto. Przy minimalnym wynagrodzeniu każdego kolejnego miesiąca, na tym programie, można zyskać 133 PLN. W skali roku daje to prawie 1600 to PLN. Biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie jest to już około 4000 PLN – uwzględniając cały rok kalendarzowy. Nic więc dziwnego, że ta zmiana jest odbierana bardzo pozytywnie. Oczywiście, pojawiają się pierwsze głosy sprzeciwu. Choćby chodzi tutaj o osoby, które są młode, ale prowadzą własną działalność. Jak już wiecie, oni nie mogą na tym pod żadnym względem skorzystać.

Dlaczego powstał taki pomysł?

Eksperci już od dłuższego czasu zastanawiali się właśnie nad tym tematem. Okazuje się, że odpowiedź jest dużo prostsza, nie każdemu może wydawać się na samym początku. Badania pokazują, że naprawdę dużo ludzi wyjeżdża poza granice naszego kraju. Jedną z przyczyn są po prostu lepsze warunki finansowe panujące na obczyźnie. Tym samym rząd chce zatrzymać młodzież w Polsce. Nie da się uciec od opinii, że to tylko rozwiązanie krótkofalowe. Poza tym, jak pokazał dzisiejszy artykuł, nie jest to opcja obejmująca wszystkie młode osoby. Najbardziej na tej zmianie skorzystają osoby, które podjęły pracę na etacie lub po prostu dorabiają sobie na studiach uwzględniając umowy zlecenie. Statystyki pokazują, że takich osób w naszym kraju jest zaś naprawdę bardzo dużo. Rząd szacuje, że nawet około 2 miliony młodych pracowników skorzysta zatem na programie zerowy PIT dla młodych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę