Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Europa > Rosjanie tracą zaufanie do władzy – wyższy wiek emerytalny

Rosjanie tracą zaufanie do władzy – wyższy wiek emerytalny

Jak wynika z najnowszego opublikowanego w poniedziałek badania, przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady, ponad połowa Rosjan (52%) uważa, że urzędnicy kłamią na temat sytuacji w kraju. W poprzednich latach wskaźnik ten sięgał maksymalnie 42%. Nowy sondaż pokazuje więc, że niezadowolenie obywateli z rządów w ostatnich latach drastycznie rośnie.

W przeprowadzonym sondażu respondenci odpowiadali m.in. na pytanie: „czy Pana/Pani zdaniem przywódcy państwowi i wyżsi rangą urzędnicy zawsze mówią prawdę opisując sytuację w gospodarce, ochronie zdrowia, emeryturach, walce z przestępczością i innych ważnych sferach administracji?”. Na to pytanie aż 36 proc. badanych odpowiedziało, że urzędnicy „w większości ukrywają prawdę i kłamią”, a kolejne 16 proc. stwierdziło, iż dzieje się tak „praktycznie zawsze”.

Nikołaj Pietrow, politolog, w komentarzu dla „Wiedomosti” stwierdził, że głównym bodźcem do tak znacznego rozczarowania władzą było podniesienie w Rosji wieku emerytalnego. Według niego fakt ten stał się pewnego rodzaju punktem zwrotnym minionego roku. Co prawda protesty nie stały się masowe, co władza uważa za sukces tej reformy, ale „cierpliwość ludzi jest na wyczerpaniu i niewielki bodziec wystarczy, by niezadowolenie się wylało i aby rozpoczęły się protesty z przyczyn, które wcześniej ich nie powodowały” – dodał Pietrow.

Socjolog Lew Gudkow natomiast, szef Centrum Lewady, w wywiadzie dla dziennika „Wiedomosti” wyraził przekonanie, że obecny wskaźnik niezadowolenia do urzędników w Rosji właśnie osiągnął swoje maksimum i również to niezadowolenie społeczeństwa wiąże z podniesieniem wieku emerytalnego w połowie 2018 roku.

Według Gudkowa, oprócz „szoku z powodu reformy emerytalnej” dodatkowym elementem potęgującym niezadowolenie i brak zaufania do urzędników jest wprowadzenie akcyz i wzrost cen. W ocenie szefa Centrum Lewady „władze naruszyły nieformalną umowę społeczną, próbując rozwiązać problemy kosztem ludności”. Nieufność wobec urzędników w Rosji istniała zawsze i nasila się przy każdym kolejnym pogorszeniu się sytuacji.

Źródło: Wiedomosti

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę