Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Prezydent Trump. Antifa dołączy do innych organizacji terrorystycznych, jak Greenpeace, Extinction Rebellion, stowarzyszenie Peta, Combat 18, National Action

Prezydent Trump. Antifa dołączy do innych organizacji terrorystycznych, jak Greenpeace, Extinction Rebellion, stowarzyszenie Peta, Combat 18, National Action

ANTIFA, czyli „Akcja antyfaszystowska” ma swoje korzenie Niemczech i jest nieformalnym ruchem lewicowych bojówek sprzeciwiających się skrajnej prawicy. Wczorajszy wpis nie jest pierwszym sygnałem prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie włączenia ANTIFY na listę organizacji terrorystycznych. Trump mówił już o tym w roku 2019 po serii ataków bojówkarzy ANTIFY na prawicowych aktywistów. Prezydent USA stwierdził wtedy, że uznanie tej organizacji jako terrorystycznej „uczyniłby pracę policji łatwiejszą”.

W styczniu 2020 z kolei brytyjskie służby uznały Greepece jako organizację faszystowską. W maju 2020 natomiast niemiecki kontrwywiad z kolei zakwalifikował ekologów jako „lewicowych ekstremistów”.

Z kolei wczoraj na Twitterze prezydent USA Donald Trump napisał:

– Stany Zjednoczone uznają ANTIFĘ jako organizację terrorystyczną

Prezydent USA zarzucił bojówkom ANTIFy uczestniczenie w aktach przemocy w trakcie ostatnich demonstracji w USA, do których powodem ma być śmierć Afroamerykanina George’a Floyda, który zginął w wyniku interwencji policji. Na razie nie podał żadnych szczegółów.

Służby brytyjskie w instrukcji opracowanej przez Counter Terrorism Policing, która jest obowiązkowa w całej Anglii i jest częścią szkolenia dla służb prewencji, umieściły Greenpeace na liście organizacji, których działalność jest powiązana lub może być przyczyną zagrożenia przemocą terrorystyczną.

Na tej liście oprócz organizacji faszystowskich i Greenpeace’u znajdują się jeszcze Extinction Rebellion, stowarzyszenie Peta, Combat 18, National Action.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez brytyjski „The Guardian” instrukcja ta jest rozdawana jako policyjny dokument antyterrorystyczny. Otrzymują ją personel medyczny i nauczyciele w trakcie odpraw do rozpoznawania ruchów ekstremistycznych i neonazistów.

Policyjne rozpoznanie ruchów ekstremistycznych / Źródło: The Guardian

Policyjne rozpoznanie ruchów ekstremistycznych / Źródło: The Guardian

W ubiegłym miesiącu z kolei organizacjami ekologicznymi zajęły się służby niemieckie. Portal energetyka24.pl opisuje następującą sytuację:

– Zorganizowane w 2019 roku protesty połączone z okupacją terenów przy kopalni Garzweiler i elektrowni Neurath skończyły się użyciem przez policję pałek i gazu pieprzowego. Ośmiu funkcjonariuszy zostało wtedy rannych, a kilku aktywistów trafiło do szpitala

Z kolei portal tvp info pisał wtedy:

Znany głównie z protestów przy kopalniach węgla brunatnego i zasilanych nim elektrowniach ruch ekologów o nazwie Ende Gelände został zakwalifikowany przez niemiecki kontrwywiad za „lewicowych ekstremistów”. W raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) wskazano, że grupa wielokrotnie udowadniała, że „co najmniej aprobuje” użycie siły. W corocznych protestach organizowanych przez Ende Gelände brali udział także polscy aktywiści, którzy wcześniej „bronili” przed wycinką Puszczy Białowieskiej, a później Puszczy Karpackiej.

Niemiecki tygodnik „Die Zeit” natomiast pisze że Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikował ruch ekologów Ende Gelände jako „lewicowy ekstremizm”. BfV to niemiecka służba kontrwywiadu cywilnego, dbająca o bezpieczeństwo kraju.

Wszystko wydaje się wskazywać, że po dobrych ideach w wielu organizacjach mających służyć wolności i dobru społecznemu pozostało już tylko wspomnienie. Stały się one bowiem narzędziami nacisków różnych grup interesów lub nawet działalności terrorystycznej.

My w Polsce także mamy sporo takich przykładów poczynając od historycznej już obwodnicy Augustowa, a kończąc na współczesnych atakach na ochronę Puszczy Białowieskiej przed kornikiem.

Warto też dodać, że w ostatnim czasie ratusz warszawski pod zarządem Rafała Trzaskowskiego przeznaczył prawie 4 mln złotych na szkolenie skrajnie lewicowych bojówkarzy.

jp/welt.de/energetyka24.com/tvp.info/the guardian/twitter/swp
Zdjęcia: yt/fox news/the guardian

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

W górę