Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Oblężenie Jasnej Góry – odradzanie się wzorców męskości

Oblężenie Jasnej Góry – odradzanie się wzorców męskości

Neomarksizm i kilka innych skrajnie lewicowych, można nawet powiedzieć lewackich, koncepcji ideologicznych zaczęło pustoszyć systemy wartości naszego współczesnego świata. Współczesna kultura atakuje wzorce męskości, próbuje pozbawić nasze rodziny odpowiedzialnych mężów i ojców, silnych obrońców, duchowych liderów. Pragniemy, by powszechną była praca duszpasterska wzmacniająca mężczyzn w naszych męskich rolach i zadaniach – czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia „Oblężenie Jasnej Góry”. Mężczyźni z całej Polski oraz goście z zagranicy wzięli udział w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn na Jasną Górę, która odbyła w sobotę w Częstochowie pod hasłem „Oblężenie Jasnej Góry”.

Organizatorzy pielgrzymki – liderzy różnych organizacji męskich w Kościele – zorganizowali spotkanie, które było „odpowiedzią na atak współczesnej kultury na wzorce męskości”, a także wyrazem pragnienia upowszechnienia pracy duszpasterskiej, wzmacniającej mężczyzn w ich rolach i zadaniach. „Jako polscy mężczyźni chcemy być ostoją dla naszych rodzin i Kościoła; znakiem nowej jakości męstwa w społeczeństwie. Do tego potrzebujemy wzmocnienia, dlatego właśnie pielgrzymujemy do Tronu Królowej” – deklarowali organizatorzy wydarzenia.

„Spotkanie pod hasłem +Męskiego Oblężenia+ trochę prowokuje tytułem. Przecież oblężenie kojarzy się nam jednoznacznie. Z tym z 1655 roku, które przecież również było +męskie+. Tym razem jednak nie chodzi o walkę, przemoc, zniszczenie. Wręcz przeciwnie: mężczyźni przychodzą do Królowej, by zawierzyć Jej swoje rodziny, miejsca pracy, przestrzenie odpowiedzialności” – napisał w zaproszeniu na pielgrzymkę Andrzej Lewek z Stowarzyszenia Mężczyźni Świętego Józefa.

W programie spotkania zaplanowano trzy konferencje o męskości i ojcostwie, które wygłosili: Jacek Pulikowski – autor książek, mąż, ojciec, dziadek, doktor inżynier mechaniki budowli i nauczyciel akademicki, Mieczysław Guzewicz – również mąż, ojciec, dziadek, doktor habilitowany teologii biblijnej i pastoralnej, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, doradca w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rekolekcjonista, autor wielu książek poświęconych tematyce małżeństwa, rodziny, wychowania i cierpienia oraz Stanisław Sławiński – pedagog, doktor nauk humanistycznych, od 2005 do 2007 r. podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych, a prywatnie – małżonek z 46-letnim stażem, ojciec trojga dzieci, dziadek dziewięciorga wnucząt.

Mszy świętej podczas pielgrzymki przewodniczył abp Zbigniew Stankiewicz – doktor nauk teologicznych w dziedzinie teologii fundamentalnej, arcybiskup metropolita ryski, członek Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, przewodniczący Komisji d/s Ewangelizacji i Kultury przy Radzie Konferencji Episkopatów Europy, w pielgrzymce wziął też udział bp Marek Mendyk – doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, członek Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, asystent Rady Szkół Katolickich, członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Przyjęto „Przesłanie Uczestników Męskiego Oblężenia Jasnej Góry” do polskich mężczyzn – Przesłanie mężczyzn zgromadzonych 4 listopada 2017 roku na Jasnej Górze w ramach Pierwszej Narodowej Pielgrzymki Mężczyzn.

Pragniemy stawać się mężczyznami wielkiego formatu. Wolnymi od jakiegokolwiek nałogu, zdolnymi do odrzucania zła i wybierania prawdziwego dobra bez względu na cenę. Chcemy niezłomnie trwać przy Bogu i Jego przykazaniach. Być gotowymi do bezinteresownej służby na rzecz małżeństwa i rodziny, miłującymi i odpowiedzialnymi mężami i ojcami. Jako ojcowie pragniemy przykładem i słowem przekazywać dzieciom wiarę naszych przodków. Szczególnie chcemy otoczyć troską wszystkie poczęte dzieci i ich matki. Wiele pokoleń Polaków broniło wolności pod sztandarem „Bóg, honor, ojczyzna”. Potwierdzamy naszą gotowość stawiania czoła wszelkim zagrożeniom.

U stóp Maryi, przez Jej ręce, oddajemy się Jezusowi, wyrażając pragnienie, aby nigdy się na nas nie zawiódł. Tak nam dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci!

Więcej informacji na stronie – http://oblezenie.mezczyzni.net/

Zdjęcia: Redakcja SWP, Franciszek Powstańczyk

Zapisz

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę