Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > O czym należy pamiętać budując dom?

O czym należy pamiętać budując dom?

Budowa domu to jedna z największych, o ile nie największa inwestycja w życiu wielu osób. W związku z rozmiarami przedsięwzięcia istnieje wiele szczegółów, o które należy zadbać przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty.

Z częścią z nich jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, jednak z niektórymi problemami lepiej udać się do specjalistów.

Papierkowa robota

Zanim podejmiemy śmielsze kroki, powinniśmy przyjrzeć się wymaganym dokumentom dotyczącym działki oraz zabudowań na danym obszarze. Najważniejszy jest plan zagospodarowania obowiązujący na terenie zakupionej ziemi. Może być on bardzo ogólny i tylko nieznacznie ograniczać przyszłe inwestycje. Zdarza się, że plan zagospodarowania bywa bardziej kłopotliwy. Narzuca takie wytyczne jak ściśle konkretny rodzaj dachu, liczba pięter, kształt i wielkość budynku, a nawet całkowity zakaz wznoszenia określonych budynków.

Teraz możemy przejść do wyboru projektu naszego domu, czyli określenia, jak budynek ma wyglądać. Możemy zamówić projekt indywidualny, który będzie wykonany specjalnie dla nas i uwzględni możliwie każdą naszą uwagę. Alternatywą jest zakup gotowego projektu, który prawdopodobnie był już co najmniej kilkukrotnie wcześniej realizowany. Obecnie na rynku jest ich ogromna ilość, a dodatkową zaletą tego rozwiązania jest niższa cena, niż w przypadku projektów indywidualnych.

Kolejnym dokumentem jest kosztorys przedsięwzięcia. Do projektu budynku zazwyczaj dołączone są wstępnie oszacowane kwoty, jakie będziemy zmuszeni ponieść, jednak bywają one niedokładne i warto poświęcić im trochę więcej uwagi. Kosztorysowanie to dość długi i monotonny proces, lecz możemy wykonać je sami. Jeżeli wykażemy się uporem i cierpliwością, to samotnie na pewno dobrniemy do końca. Wykonanie kosztorysu możemy też zlecić firmie, która się w tym specjalizuje. Będzie to dodatkowym kosztem, ale będziemy pewni, że został sporządzony solidnie i poparty wiedzą osób, które się na tym znają.

Istnieją również dokumentacje dodatkowe, które zobligowani jesteśmy zgłosić przed rozpoczęciem prac. Budynki, które wykonywane są w oparciu o zgłoszenie z projektem takich właśnie jak domy jednorodzinne, nie wymuszają terminowego zgłoszenia daty pierwszych robót. Wystarczy, że poczekamy 30 dni od daty wysłania niezbędnych dokumentów i w przypadku braku wiadomości zwrotnej możemy bez obaw przystąpić do działania.

Na placu budowy już od pierwszego dnia musi być osoba, która odpowiada za bezpieczeństwo, tak zwany kierownik budowy. Jest to doświadczona osoba z wymaganymi uprawnieniami. Oprócz czuwania nad bezpieczeństwem, kierownicy budowy czuwają nad tempem oraz dokładnością prac budowlanych. Pamiętajmy, każdą umowę powinniśmy podpisywać, ponieważ wszelkiego rodzaju porozumienia ustne nie są w żaden sposób wiążące i mogą przysporzyć nam wielu problemów. Już na początku powinniśmy określić planowany czas rozpoczęcia oraz zakończenia budowy.

Kosztorysowanie i wyceny budowlane w Warszawie przygotuje Techbud.waw.pl – kosztorysy budowlane.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę