Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Najnowocześniejsze solary słoneczne – Polka autorką patentu

Najnowocześniejsze solary słoneczne – Polka autorką patentu

Wynalazek Polki może ułatwić pozyskiwanie energii z paneli słonecznych. Olga Malinkiewicz, polska naukowiec oraz założycielka firmy Saule Technologies, przyczyniła się w znacznym stopniu do odkrycia zastosowania perowskitów w tej branży.

Czym perowskity są? Występują one naturalnie w przyrodzie (chociażby w skałach), ale można je także wytworzyć sztucznie w laboratorium. Tak jak krzem, który mają wyprzeć, pochłaniają światło widzialne (o długości 300-800 nanometrów), co wykorzystywane jest w panelach słonecznych.

Ich niebywałą zaletą jest rozpuszczalność w rozpuszczalnikach, przez co można je nanieść poprzez spray na dowolne powierzchnie. Żeby wykazać podobnie silne wartości pochłaniania światła, wystarczy około dziesięciokrotnie cieńsza warstwa, niż potrzeba by było krzemu (wystarczy nawet 200-300 nanometrów). Do wytworzenia materiału nie są potrzebne wysokie temperatury, co w przypadku produkcji znacząco ułatwia sprawę (w przypadku krzemu, wymagane jest 1000 stopni Celsjusza) i można go nałożyć bezpośrednio na elastyczne materiały, jak na przykład plastik.

Perowskity są obiecującą nową generacją ogniw fotowoltaicznych. Sama ich wydajność jest większa od nawet najbardziej ekonomicznych krzemów amorficznych. Młoda Polka swój genialny patent opracowała na Uniwersytecie w Walencji, a jej technika jest o wiele bardziej uniwersalna, niż te stosowane przez światowej klasy naukowców na całym globie.

Za swoje odkrycie, otrzymała już ona prestiżową nagrodę Photonics21 w konkursie, który organizowała Komisja Europejska. Saule Technologies szukało ostatnio inwestora na nowojorskiej giełdzie, ale znalazło go… w Japonii.

Film pochodzi ze strony firmy Saule Technologies

Michał Nil
Redaktor - nowoczesne technologie, gospodarka, kultura

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę