Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > (WIDEO) Muzeum Żołnierzy Wyklętych – najnowocześniejsze w Europie

(WIDEO) Muzeum Żołnierzy Wyklętych – najnowocześniejsze w Europie

  • Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie – ocenił w były już wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, który w czasach okupacji sowieckiej w Polsce pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 r. Część też placówki jest już dostępna dla zwiedzających.

„To będzie naprawdę jedno z najważniejszych miejsc na muzealnej mapie Polski, pokazujące trudną historię naszego państwa, ale też odwagę i siłę polskiego narodu” – mówił Patryk Jaki. Dodał, że muzeum będzie „absolutnie fantastyczne, wyjątkowe, nowoczesne, multimedialne”. Najważniejsze części wystawy stałej będą poświęcone żołnierzom wyklętym i więźniom politycznym. W muzeum o powierzchni około 7,5 tys. metrów kwadratowych znajdzie się także część restauracyjna. „Jestem przekonany, że będą tutaj przyjeżdżały wycieczki z całej Polski i całego świata” – powiedział Jaki.

Otwarcie muzeum zaplanowano natomiast na 1 marca 2023 roku. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz zaznaczył, że na terenie muzeum zostanie utworzona wystawa stała, która będzie się składała z trzech „wielkich segmentów wystawienniczych”. W ich skład wejdą wystawy dotyczące żołnierzy wyklętych, więźniów politycznych i „bezpieki”. Jak dodał, w muzeum znajdzie się również potężne centrum edukacyjne z miejscem dla weteranów, dla rekonstruktorów – z aulami teatralną i kinową, salami wystaw czasowych i salami edukacyjnymi.

Z kolei zastępca dyrektora Paweł Szabłowski powiedział, że największą wystawą będzie wystawa dotycząca żołnierzy wyklętych, która zajmie powierzchnię około 3 tys. metrów. „Będzie zbudowana w sposób narracyjny, opowie historycznie o całym tym fenomenie, od jego początków, które datujemy na połowę 1943 roku, aż do tzw. ostatnich leśnych, czyli ostatnich żołnierzy antykomunistycznego powstania, którzy trwają nawet do lat 60-tych” – zaznaczył. Jednym z elementów wystawy ma być ziemianka powstańcza naturalnych rozmiarów, do której będzie można wejść.

Zdjęcie: Youtube/IPNtv

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę