Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Nauka > Sztuczna inteligencja pomoże schwytać złodzieja? Niemożliwe?

Sztuczna inteligencja pomoże schwytać złodzieja? Niemożliwe?

Japońska firma Vaak zaprezentowała ostatnio prototyp sztucznej inteligencji zdolnej do wykrycia złodzieja… przed dokonaniem kradzieży. Brzmi magicznie, prawda? To rozwiązanie, mające ułatwić działanie sklepów i centr handlowych, może jednak wyglądać kontrowersyjnie.

Jak zatem to wszystko działa? O dziwo, system VaakEye nie ma polegać ani na rozpoznawaniu twarzy, ani na policyjnych bazach danych; a na interpretacji mowy ciała i subtelnie wykonywanych ruchów, które mogą wskazywać na chęć popełnienia kradzieży. Kierować tym wszystkim ma wspomniana wyżej, sztuczna inteligencja. Zaprogramowana będzie w konsultacji z policjantami, aktorami i psychologami, a jednocześnie, nieustannie ucząca się.

System przeciwkradzieżowy ma być powiązany jednocześnie z systemem płatniczym kas samoobsługowych. Rejestrując brane przez nas produkty, sprawdza czy zapłaciliśmy za wszystko, co wynosimy ze sklepu. Jeżeli taka technologia wejdzie do obiegu, będzie to duża rewolucja w handlu detalicznym. Będzie duża, ponieważ rejestrując ile czasu dany produkt jest trzymany w dłoniach i czy ostatecznie decydujemy się na niego, czy odkładamy na półkę; VaakEye ma pomagać właścicielom ustalać bardziej akuratne promocje. A może same będą je generować w oparciu o komputerową kalkulację i doczekamy się czasów, gdzie sklepy będą w pełni automatyczne?

Źródło: http://www.geekweek.pl/news/2019-03-06/ai-perfekcyjnie-wykrywa-zlodziei-w-sklepach-czyli-raport-mniejszosci-po-japonsku/

Zdjęcie: www.geekweek.pl

Michał Nil
Redaktor - nowoczesne technologie, gospodarka, kultura

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę