Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > X Jubileusz Warsztatów Literackich w Arce!

X Jubileusz Warsztatów Literackich w Arce!

„Przejrzyjmy się w lustrze” – pod tym hasłem odbyła się prezentacja dziesiątego już almanachu „Lusto”, której towarzyszyło podsumowanie 20-stu edycji regionalnych konkursów poetyckich i prozatorskich, oraz dziesięciu lat spotkań z twórcami kultury oraz zbiorowych i indywidualnych wieczorów literackich. Na tę okazję do Radomia zjechali się poeci z różnych miast Polski, a koncert dała radomska grupa Lustro, która niedawno wróciła z Toronto, a znana jest już w USA, na Wyspach Brytyjskich i w Australii.

Międzynarodowe publikacje i indywidualne tomiki warsztatowiczów Szarego

Na warsztaty literackie prowadzone w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka przez dra Adriana Szarego swoje teksty nadsyłają i w miarę możliwości przyjeżdżają literaci z Krakowa, Białegostoku, Warszawy, Lublina oraz nawet spoza Polski. Jedną z uczestniczek jest rosyjska poetka Lubow Salomon, która co jakiś czas pojawia się na spotkaniach. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – teksty poetów i prozaików z grupy prowadzonej przez dra Adriana Szarego w formie almanachów powarsztatowych wydawane są i znane również poza granicami naszego kraju. Na język rosyjski tłumaczy je Olga Lewicka. Twórczość warsztatowiczów na niemiecki przekłada Adam Michalczyk, a wiersze na język angielski tłumaczy Agnieszka Złotkowska.

Skład osób będących członkami warsztatów literackich to przekrój wiekowy od szkoły podstawowej, po gimnazjalistów, licealistów, studentów oraz seniorów. Każdy może wziąć w nich udział, a zajęcia są bezpłatne bo prowadzone w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka, które jest Organizacją Pożytku Publicznego. Jej założycielem jest ksiądz Andrzej Tuszyński, kapłan Diecezji Radomskiej pracujący w parafii św. Wacława w Radomiu. Członkowie warsztatów literackich mogą też pochwalić się indywidualnymi tomikami i książkami. Są to m.in. Grażyna Cieślik, Kasia Jesionek, Iza Mozańska, Agnieszka Borkowska, Magda Krzesicka, Maciej Bujanowicz, Józef Kazimierczak i wiele innych osób.

Jak informują uczestnicy warsztatów – zajęcia prowadzone są w bardzo miłej atmosferze i przyjaznej formule, gdzie wspólnie z prowadzącym i uczestnikami wszyscy omawiają prozę i poezję członków grupy, a ze względu na szeroki przekrój wiekowy i różne style pisarskie – można się sporo nauczyć od innych, posłuchać cennych uwag i poprawić swój warsztat pisarski. Choć na zajęciach pojawiają się zarówno dzieci jak i dorośli, nie ma też problemu z omawianiem odważniejszych tekstów, które można indywidualnie przesłać do instruktora zajęć, co jest bardzo wygodne również dla osób, które nie zawsze mają możliwość by raz w miesiącu przyjechać do Radomia na zajęcia prowadzone przez Adriana Szarego.

Podziękowania od Prezydenta Miasta Radom za 10 lat dzielenia się pięknem języka

Z okazji 10-tego jubileuszu wygrawerowane na tablicy pamiątkowej podziękowania w imieniu Prezydenta Miasta Radom złożył na dłonie instruktora warsztatów literackich dyrektor Wydziału Kultury UM w Radomiu – Sebastian Równy, który jako prozaik i dramaturg oraz przewodniczący komisji zasiadał też w siódmej edycji Regionalnego Konkursu Literackiego prowadzonego przez Adriana Szarego. Życząc w imieniu swoim oraz władz miasta kolejnych wspaniałych lat warsztatów, a młodzieży takiego nauczyciela jakim jest Adrian Szary, podsumował także te 10 lat pracy, którą instruktor warsztatów włożył w promocję kultury i piękna języka:

– Kiedy, co miesiąc redaguję Radomski Informator Kulturalny zawsze towarzyszy temu wpis „Warsztaty literackie w Arce prowadzi Adrian Szary” i człowiek się do tego przyzwyczaja. Uważa, że to coś normalnego i przychodzi taki dzień jak dziś, że nagle sobie uzmysławiam, że to już 10 lat dzielenia się swoją pasją, pięknem języka polskiego i uwrażliwianie na to piękno języka, który jest przecież naszym gwarantem tożsamości. To wprowadzanie ludzi w krąg kulturowy, uczenie ich autorefleksji i możliwości wypowiadania się. Dlatego warto podkreślić, że ta działalność Adriana Szarego to prawdziwy fenomen. – podsumował dyrektor Sebastian Równy.

Owoce zajęć literackich w Arce– liczne almanachy i wieczory poetyckie

Uczestnicy warsztatów literackich to autorzy dziesięciu już almanachów powarsztatowych takich jak: „Puzzle pamięci” (2008), „Nowa Teoria Literatury Użytkowej” (2009), „Na szarym początku…” (2010/2011), Asocjacje (2012), „Panopticum” (2013/2014), „Onoma” (2015), „Prosta piosenka o Nadziei” (2016), Maski (2017); „Oko” (2018) wraz z audiobookiem „Ucho” i jubileuszowe „Lustro” (2018) dostępne również w formie e-booka.

„Lustro to antologia autotematyczna. Na zadany temat. O jubileuszu, warsztatach, tworzeniu, artystach i przeglądaniu się w zwierciadle ( także duszy ). Przejrzyjmy się zatem w lustrze i powspominajmy minione dziesięć lat…” – taki wpis pojawił się na okładce książki z grafikami Pawła Okońskiego, która przy współpracy Janusza Kozłowskiego i Macieja Bujanowicza została wydana przez krakowskie wydawnictwo Ridero. A jest co wspominać, bo przez te dziesięć lat autorzy tekstów mieli okazję promować swoją twórczość na indywidualnych i zbiorowych wieczorach literackich w wielu placówkach kultury.

Występowali m.in. w Teatrze Powszechnym w Radomiu, Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie gościli z okazji 33 Radomskiej Wiosny Literackiej, w Resursie Obywatelskiej, gdzie odbywała się promocja pierwszego almanachu z okazji Tygodnia Filozofii im. Prof. Leszka Kołakowskiego „Okna”; w Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”; Teatrze Powszechnym w Radomiu, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, w Zespole Szkół Muzycznych na wieczorze słowno-muzycznym, UTH, w Zespole Szkół Plastycznych, Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Technicznych, w Wyższej Szkole Handlowej. Zapraszani byli na coroczne imprezy tematyczne takie jak Uliczka Tradycji, publikowali w „Resursie”, w ówczesnym „Miesięczniku Prowincjonalnym”, na portalu Salon Literacki prowadzonym przez Pawła Podlipniaka oraz pokazywali się w wielu innych ośrodkach kultury i szkolnictwa, których nie sposób wszystkich wymienić, jak również na indywidualnych i zbiorowych wieczorach literackich w kawiarniach i pubach. Współpracowali też z takimi grupami poetyckimi jak „Grupa Eliksir”, „Szuflada” i „Amfiteatr”.

Koncert zespołu „Lustro” na jubileuszu warsztatów literackich

Oprócz poezji na jubileuszu warsztatów literackich pojawił się radomski zespół „Lustro”, którego muzycy znani są nie tylko w Radomiu, ale również w innych miastach Polski, na Wyspach Brytyjskich, w USA, Irlandii czy Australii, a niedawno wrócili z Toronto. To, co ich wyróżnia to rockowe pieśni patriotyczne z własnymi tekstami, które wykonywane są w języku polskim. Formacja zadebiutowała po raz pierwszy w 2004 roku piosenką „Ja, twój cień” wydaną na składance „Rock Atak”, jednak o Lustrze zrobiło się głośno, gdy w 2007 roku kapela zdobyła statuetkę „Złotego Kameleona” na festiwalu w Jarocinie. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na kolejne, trzecie wydawnictwo, a w jego obecny skład wchodzą: Jacek Adamczyk – wokal, Grzegorz Kowalczyk – gitara, Jacek Falkiewicz – gitara, Artur Rudnicki-Matracki – bas, Artur Sulikowski – perkusja. Córka Asia gitarzysty Grzegorza Kowalczyka również była uczestniczką warsztatów literackich w Arce. Zespół na 10-te urodziny „Arkowych warsztatów” dał koncert wyjątkowo w składzie akustycznym, a po koncercie odbyła się uroczysta kolacja w „Arce”, gdzie zostali zaproszeni uczestnicy warsztatów, muzycy oraz dyrektorzy instytucji, uczelni i ośrodków kulturowo-edukacyjnych. Podczas wspólnego spotkana wyświetlane były filmy, zdjęcia i pojawiło się mnóstwo wspomnień.

Adrian Szary wspominał 20 edycji Regionalnych Konkursów Literackich

„Za świętowanie z nami 10-tego jubileuszu dziękuję mojemu obecnemu szefowi będącemu Dziekanowi Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego UTH w Radomiu prof. Przemysłałowi Łozowskiemu, którego Wydział jest otwarty na warsztatowiczów. Dyrektorowi Kolegium UMCS Ireneuszowi Chorosińskiemu. W sposób szczególny chciałbym podziękować władzom instytucji kultury zaprzyjaźnionej z nami pani dyrektor Beacie Drozdowskiej z Klubu Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia”, gdzie często warsztatowicze się pojawiają, władzom Miejskiej Biblioteki Publicznej Pani Agacie Morgan, dyrektorowi Zbigniewowi Rybce z Teatru Powszechnego w Radomiu, gdzie w 2008 roku gościliśmy w ramach scen czytania poezji. Za zaproszenie do Muzeum Witolda Gombrowicza dziękuję dyrektorowi Tomaszowi Tyczyńskiemu. Chciałbym wspomnieć też dyrektorów szkół, którzy współpracowali z nami w ramach Regionalnego Konkursu Literackiego Panią Bożenę Marczykowską z radomskiego „Plastyka” i Romualda Lisa z „Kochanowskiego” . To już 20 edycji ponieważ w ciągu roku mamy edycję poetycką i prozatorską.” – mówił Adrian Szary. Szczególne podziękowania za współpracę otrzymali również: Roman Fituch z drukarni Romel, Robert Stępień z wydawnictwa Lucky oraz Piotr Skrzypczak i Rafał Celej, którzy zajmował się składem książek.

– „Ten ostatni almanach ukazał się w krakowskim wydawnictwie Ridero. Chciałbym też wspomnieć o Radomskiej Szkole Rocka. Mikołaj Czester Ganabisiński jest pomysłodawcą audiobooka „Ucho”. Pozdrawiam Jacka Skirowskiego, który jest autorem grafiki i klipów do naszych wierszy i Pawła Okońskiego, który jest autorem ciekawej okładki almanachu Lustro. Wspomnę też autorkę poprzednich okładek, panią Olę Kwiecińską z Wydziału Sztuki UTH w Radomiu. Chciałbym podziękować też pani Róży Domańskiej, która w księgarni Witolda Gombrowicza również przyjmuje nasze książki. Szczególnie dziękuję też mediom, władzom Arki czyli ks. Andrzejowi Tuszyńskiemu i pani Ewie Kamińskiej, którzy wspierają nas nie tylko mentalnie i duchowo, ale też często finansowo jeśli chodzi o wydawanie antologii. Chciałbym wspomnieć też osoby, które gościły u nas w ramach spotkań z warsztatowiczami, ale też obradowały w jury w edycjach regionalnych konkursów literackich, a są to pani Monika Mazur, Markin Kępa, Walentyna Pawelec, Grzegorz Bartos, Sebastian Równy, Martyna Ruszczyk, Rafał Błędowski, Iza Mosańska, Jacek Michał Szpak, Andrzej Mędrzycki, Wojciech Krupa, czy Magda Krzesicka, Jacek Kowalczewski i Honorata Dyjasek. Bardzo wspierają mnie przy regionalnych konkursach literackich Kamila Kapciak oraz Karolina Skrzek, która od 5 lat prowadzi też warsztaty teatralne w Arce.” – wspominał Adrian Szary.

 

Zdjęcia umieszczone za zgodą Stowarzyszenia „Arka”

Zapisz

Paulina Matysiak
Redaktor - wywiady, kultura, pisarka, felietonistka
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

516 odpowiedzi na “X Jubileusz Warsztatów Literackich w Arce!”

 1. I do not even know how I finished up right here,
  however I believed this publish was great. I do not realize who you might be but
  definitely you are going to a well-known blogger for
  those who are not already. Cheers!

 2. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am concerned about
  switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 3. Hi, Neat post. There’s an issue along with your website in internet explorer, might test this? IE nonetheless is the market chief and a good component of other people will leave out your excellent writing because of this problem.

 4. MetroClick specializes in building completely interactive products like Photo Booth for rental or sale, Touch Screen Kiosks, Large Touch Screen Displays , Monitors, Digital Signages and experiences. With our own hardware production facility and in-house software development teams, we are able to achieve the highest level of customization and versatility for Photo Booths, Touch Screen Kiosks, Touch Screen Monitors and Digital Signage. Visit MetroClick in NYC at http://www.metroclick.com/ or , 121 Varick St, New York, NY 10013, +1 646-843-0888

 5. Appreciating the time and effort you put into your website and detailed
  information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same outdated rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 6. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 7. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 8. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 9. There are some fascinating points in time in this post but I do not know if them all center to heart. You can find some validity but I am going to take hold opinion until I consider it further. Good article , thanks therefore we want a lot more! Added to FeedBurner as well

 10. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 11. It happens to be appropriate opportunity to put together some schemes for the forthcoming future. I’ve looked over this document and if I have the ability to, I desire to encourage you handful of fascinating recommendations.

 12. It can be almost unattainable to encounter well-aware men and women on this content, nevertheless you appear like you fully grasp the things you’re raving about! Appreciation

 13. Emery EPS is a Search Engine Optimization company that provides SEO Services. Their proprietary SEO strategies help struggling websites and aspiring business owners to rank their websites higher in multiple search engines like Google , Yahoo and Bing. They provide local and gmb map ranking for businesses in Coasta Rica, New York, Los Angeles, Portland, Sacramento, Phoenix, Las Vegas, Denver, Houston, California and many other local areas. Find more at https://www.emeryeps.com.

 14. 539354 14758Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a appear. Im surely enjoying the details. Im bookmarking and will probably be tweeting this to my followers! Excellent blog and outstanding style and design. 484593

 15. Greetings here, just turned out to be aware about your article through The Big G, and discovered that it is seriously helpful. I will be grateful for in the event you retain this informative article.

 16. I just want to tell you that I am new to blog posting and really adored your page. Likely I am going to bookmark your blog post . You undoubtedly have impressive article material. Acknowledge it for giving out with us your favorite web webpage

 17. It’s actually practically unattainable to come across well-educated visitors on this area, nevertheless you seem like you are familiar with which you’re indicating! With Thanks

 18. I merely want to share it with you that I am new to having a blog and absolutely admired your site. Quite possibly I am most likely to store your blog post . You undoubtedly have extraordinary article information. Value it for discussing with us your main website post

 19. Excellent way of telling, and pleasant piece of
  writing to obtain data concerning my presentation subject, which i am
  going to convey in institution of higher education. natalielise pof

 20. I merely wish to show you that I am new to writing a blog and certainly valued your report. Probably I am most likely to bookmark your blog post . You absolutely have fabulous article information. Love it for discussing with us your own domain post

 21. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.

  I’m hoping to see the same high-grade content from you later
  on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to
  get my very own website now 😉 plenty of fish natalielise

 22. It’s actually almost unthinkable to see well-advised visitors on this subject, yet somehow you come across as like you understand exactly what you’re preaching about! Appreciation

 23. I simply hope to tell you that I am new to wordpress blogging and extremely liked your work. Likely I am most likely to bookmark your blog post . You indeed have magnificent article information. Admire it for giving out with us your blog write-up

 24. It truly is mostly unthinkable to see well-aware individuals on this niche, yet somehow you seem like you understand those things you’re revealing! Appreciate It

 25. Has got anyone obtained any correct success through HARO? It just seems that many of the reporters installed on the organization are usually from the US which don’t have much goals from other countries mainly in South Asia. Brian, can you really direct me personally to any full scenario research? Thanks.

 26. I merely want to share it with you that I am new to posting and absolutely liked your post. Very likely I am most likely to store your blog post . You seriously have magnificent article material. Delight In it for swapping with us your current web information

 27. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.

  There has to be an easy method you can remove me from that service?
  Kudos!

 28. What a good perspective, nonetheless is not help make every sence whatsoever talking about that will mather. Every approach many thanks plus i had endeavor to discuss your own publish straight into delicius nonetheless it is apparently issues using your websites are you able to please recheck the item. with thanks again.

 29. I just want to mention I’m all new to blogging and certainly loved your page. More than likely I’m want to bookmark your blog post . You certainly come with impressive posts. Thanks a lot for sharing your website page.

 30. Can I just say what a relief to discover someone who truly understands what they are talking about on the web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you aren’t more popular given that you most certainly possess the gift.

 31. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 32. You’re so interesting! I do not suppose I have read through a single thing like this before. So nice to find somebody with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a little originality.

 33. Aw, this was an extremely good post. Finding the time and actual effort to generate a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 34. I simply want to mention I am just newbie to blogging and site-building and certainly liked you’re website. Most likely I’m going to bookmark your site . You actually have good articles. Cheers for sharing with us your blog site.

 35. I want to express my appreciation to the writer just for rescuing me from this particular condition. Right after looking throughout the the net and finding concepts that were not productive, I thought my entire life was gone. Living without the solutions to the issues you’ve resolved all through your good review is a critical case, and the kind which could have badly damaged my career if I had not noticed your web site. Your personal knowledge and kindness in controlling a lot of stuff was useful. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a solution like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks a lot very much for this professional and result oriented help. I will not think twice to propose your web blog to anyone who would need care about this matter.

 36. Thanks for your useful article. Other thing is that mesothelioma is generally due to the inhalation of fibers from asbestos, which is a carcinogenic material. It really is commonly found among workers in the construction industry who’ve long contact with asbestos. It is also caused by residing in asbestos covered buildings for long periods of time, Inherited genes plays a crucial role, and some folks are more vulnerable on the risk as compared to others.

 37. Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Thank you

 38. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you will be a great author.I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice weekend!

 39. I think this is one of the most important information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 40. Definitely believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 41. What i do not understood is in fact how you are now not really a lot more smartly-favored than you might be now. You are so intelligent. You know thus significantly in terms of this topic, produced me personally believe it from numerous various angles. Its like women and men aren’t fascinated until it is something to do with Lady gaga! Your individual stuffs outstanding. Always maintain it up!

 42. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own site and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 43. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 44. Hi there. I found your web site by the use of Google at the same time as looking for a comparable subject, your web site came up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 45. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 46. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good blog with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 47. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 48. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 49. Hi there. I found your web site by means of Google while searching for a similar topic, your web site came up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 50. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 51. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 52. Awesome write-up. I’m a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a long time.

 53. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 54. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 55. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 56. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 57. Hey there. I found your web site via Google while searching for a related subject, your web site got here up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 58. Hello there. I found your blog by means of Google while searching for a related topic, your website came up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 59. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 60. Thanks for your strategies. One thing we’ve noticed is banks and also financial institutions really know the spending routines of consumers as well as understand that most of the people max away their real credit cards around the holidays. They smartly take advantage of this particular fact and then start flooding your own inbox plus snail-mail box with hundreds of no interest APR credit card offers right after the holiday season ends. Knowing that should you be like 98% of American community, you’ll rush at the one opportunity to consolidate consumer credit card debt and transfer balances to 0 rate credit cards.

 61. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 62. Awesome post. I am a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I’ll be a frequent visitor for a really long time.

 63. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good website with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 64. Awesome post. I am a regular visitor of your website and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 65. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 66. Awesome post. I am a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a really long time.

 67. Hey there. I found your website by means of Google while looking for a related matter, your web site got here up. It looks great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 68. Hey there. I discovered your blog by the use of Google while searching for a similar matter, your web site got here up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 69. Awesome post. I’m a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the nice site. I will be a regular visitor for a really long time.

 70. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 71. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 72. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, that is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 73. You really make it appear so easy together with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing which I believe I’d by no means understand. It seems too complex and extremely large for me. I’m taking a look ahead to your next publish, I will try to get the grasp of it!

 74. hello!,I love your writing very so much! proportion we be in contact extra approximately your post on AOL? I need an expert in this space to unravel my problem. May be that’s you! Looking ahead to look you.

 75. Hello there. I discovered your web site by means of Google even as looking for a related subject, your site came up. It looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 76. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 77. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 78. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 79. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 80. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 81. One more thing. In my opinion that there are several travel insurance internet sites of respectable companies that allow you enter a trip details to get you the quotations. You can also purchase the particular international travel insurance policy on the web by using your own credit card. All you should do would be to enter all your travel specifics and you can be aware of the plans side-by-side. Just find the system that suits your capacity to pay and needs then use your credit card to buy it. Travel insurance on the internet is a good way to take a look for a dependable company regarding international travel insurance. Thanks for revealing your ideas.

 82. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 83. Hi there. I found your site by means of Google while searching for a comparable matter, your web site came up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 84. Hello there. I discovered your website by means of Google even as looking for a comparable subject, your website came up. It looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 85. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 86. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 87. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 88. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 89. Hello there. I discovered your web site by the use of Google while looking for a related topic, your web site got here up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 90. Hiya, I am really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 91. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 92. Thank you for every other informative blog. The place else may I get that kind of information written in such a perfect manner? I have a challenge that I am just now operating on, and I have been at the look out for such info.

 93. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 94. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 95. Hello there. I found your blog by means of Google while looking for a related topic, your web site got here up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 96. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 97. Hi there. I discovered your website by means of Google whilst searching for a comparable topic, your website came up. It appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 98. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 99. Hi there. I discovered your website by the use of Google at the same time as looking for a comparable subject, your website got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 100. Hey there. I found your site via Google even as searching for a similar topic, your web site got here up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 101. Hello there. I found your web site by the use of Google while searching for a similar subject, your site came up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 102. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good site with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 103. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 104. I’m truly enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Great work!

 105. I wanted to put you this little observation to finally say thanks a lot the moment again just for the precious knowledge you’ve shown on this page. This has been certainly surprisingly open-handed of people like you to convey unhampered just what many people would have offered for an e book in making some cash for their own end, certainly since you could have done it if you considered necessary. These tactics likewise served to become a easy way to be aware that someone else have the identical keenness similar to mine to grasp whole lot more with reference to this issue. I am certain there are several more pleasurable periods in the future for many who looked over your site.

 106. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 107. Hello there. I discovered your website by means of Google at the same time as searching for a comparable subject, your website got here up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 108. Hi there. I discovered your web site by way of Google while looking for a comparable matter, your web site got here up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 109. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really irritating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 110. Hello there. I discovered your site by way of Google while searching for a related topic, your web site came up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 111. Hi there. I found your web site by way of Google even as looking for a similar topic, your site got here up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 112. Awesome post. I am a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a really long time.

 113. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 114. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 115. Thanks for your publish. I have generally noticed that many people are desirous to lose weight because they wish to look slim and attractive. However, they do not usually realize that there are many benefits to losing weight in addition. Doctors say that fat people are afflicted with a variety of disorders that can be perfectely attributed to their excess weight. The great news is that people who definitely are overweight and suffering from diverse diseases are able to reduce the severity of their particular illnesses by simply losing weight. You are able to see a continuous but marked improvement with health whenever even a moderate amount of fat reduction is attained.

 116. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually annoying. A good web site with interesting content, that is what I need. Thanks for keeping this web site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 117. What i do not understood is in fact how you are now not really a lot more smartly-preferred than you may be right now. You’re very intelligent. You realize thus significantly with regards to this matter, made me for my part imagine it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be interested until it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time care for it up!

 118. Hello there. I found your website by means of Google at the same time as searching for a comparable subject, your website came up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 119. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 120. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 121. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 122. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 123. Hey there. I found your web site via Google at the same time as looking for a comparable topic, your site came up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 124. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually annoying. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 125. Hiya, I am really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 126. Hello there. I found your blog by way of Google at the same time as looking for a similar matter, your website came up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 127. Hey there. I discovered your website by way of Google whilst looking for a similar subject, your site got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 128. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 129. Hey there. I found your site by way of Google at the same time as searching for a comparable matter, your web site got here up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 130. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 131. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!

 132. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 133. Hi there. I discovered your web site by way of Google while looking for a related topic, your web site came up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 134. Hey there. I found your website by the use of Google while searching for a comparable subject, your website got here up. It appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 135. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 136. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really annoying. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 137. I have noticed that charges for online degree specialists tend to be an excellent value. For example a full Bachelor’s Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online gives a Bachelors of Business Administration with a whole program element of 180 units and a price of $30,560. Online studying has made having your certification been so detailed more than before because you can easily earn your degree in the comfort of your dwelling place and when you finish working. Thanks for all the tips I have learned through the website.

 138. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing a little research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! „There are places and moments in which one is so completely alone that one sees the world entire.” by Jules Renard.

 139. Hi there. I discovered your web site by means of Google even as searching for a similar topic, your web site came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 140. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 141. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 142. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 143. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 144. Hello there. I discovered your web site via Google while searching for a similar subject, your website came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 145. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 146. Hey there. I found your website by the use of Google at the same time as searching for a related matter, your site got here up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 147. Hello there. I discovered your web site by the use of Google even as looking for a related matter, your web site got here up. It appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 148. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, that is what I need. Thank you for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 149. Hi there. I discovered your website by means of Google whilst searching for a related subject, your web site got here up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 150. Hi there. I found your site by means of Google even as looking for a similar subject, your website got here up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 151. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 152. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 153. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 154. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossip and web stuff and this is really frustrating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thank you for making this web-site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 155. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is really irritating. A good website with exciting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 156. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is really annoying. A good web site with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 157. Hello there. I found your web site by the use of Google even as searching for a similar subject, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 158. Hello there. I discovered your site by the use of Google while looking for a comparable subject, your web site got here up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 159. Hello there. I discovered your web site by the use of Google at the same time as searching for a similar subject, your site got here up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 160. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 161. Hello there. I found your site by the use of Google even as looking for a related matter, your website got here up. It appears to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 162. Hi there. I discovered your website by way of Google whilst looking for a similar topic, your site came up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 163. Hey there. I discovered your website by the use of Google while searching for a related subject, your web site came up. It seems to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 164. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 165. Hey there. I found your blog by the use of Google at the same time as looking for a similar matter, your site came up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 166. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thanks for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 167. Hi there. I discovered your website by the use of Google while searching for a similar matter, your website got here up. It seems to be great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 168. Hi there. I found your blog by means of Google whilst looking for a similar subject, your website came up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 169. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with interesting content, that is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 170. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 171. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for making this site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?