Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Mieszkania drożeją – co powoduje podwyżki?

Mieszkania drożeją – co powoduje podwyżki?

Systematyczny wzrost kosztów mieszkań jest już faktem. Za nowe i używane lokale musimy zapłacić kilka procent więcej, co przekłada się na kilkaset złotych na metrze kwadratowym. Co spowodowało podwyżki i kiedy możemy spodziewać się obniżek?

Trudno jednoznacznie wskazać, co spowodowało wzrosty cen nieruchomości na lokalnych rynkach. Specjaliści z Narodowego Banku Polskiego wyszczególnili jednak kilka ogólnych przyczyn, które przełożyły się na większe obciążenie dla kupujących własne „M”.

Kupujemy coraz więcej mieszkań

Jednym z najważniejszych powodów wyższych kosztów mieszkań jest stale rosnący popyt. Polacy chcą po prostu mieszkać na swoim. To z kolei przekłada się na podnoszenie cen przez deweloperów. Popyt zwiększają też banki, oferując klientom atrakcyjne kredyty hipoteczne. Jeśli chodzi o nowe mieszkania na sprzedaż Warszawa przoduje – to właśnie w stolicy co roku oddaje się najwięcej lokali mieszkalnych. W pierwszej połowie 2017 roku było to aż 7,5 tysiąca lokali.

Mieszkanie dla Młodych

Drugim powodem wzrostu cen jest zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych. Program kończy się z rozpoczęciem przyszłego roku, więc deweloperzy nie będą musieli już trzymać się ustalonych przez państwo limitów cen, aby sprzedać mieszkania kwalifikujące się do uzyskania dopłaty.

Rosnące ceny gruntów, materiałów i pracy

Nie możemy zapominać też o jeszcze jednej ważnej przyczynie, a mianowicie coraz wyższych cenach gruntów oraz kosztach materiałów i pracy, które również idą w górę. Wszystko drożeje, dlatego drożeją również mieszkania.

Oczekujemy coraz więcej

Eksperci wskazują też, że na rosnące ceny mieszkań ma wpływ także szybkie bogacenie się Polaków. Wraz ze wzrostem zarobków zaczęliśmy poszukiwać nieruchomości w lepszej lokalizacji, o wyższym standardzie oraz w lepszej lokalizacji. To doprowadziło do tego, że deweloperzy zaczęli budować takie mieszkania, które będą odpowiadał oczekiwaniom klientów.

Czy trend odwróci się w najbliższym czasie i lokale zaczną tanieć? Niestety, raport przygotowany przez NPB wskazuje, że nie możemy na razie spodziewać się obniżek. Warto więc pomyśleć o zakupieniu własnego mieszkania już teraz.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę