Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kosmetyka > Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę?

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę?

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na działanie szkodliwych czynników. Jednym z nich jest zanieczyszczone powietrze, którego przecież nie da się wyeliminować. Odpowiednia pielęgnacja z pewnością pomoże jednak skórze zniwelować skutki szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych i odzyskać blask.

Największe stężenie smogu odnotowuje się wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Sprzyjające dla niego warunki to przede wszystkim brak wiatru i wilgoć. Wówczas w powietrzu unoszą się metale ciężkie, spaliny, tlenki azotku, węgla, siarki czy wolne rodniki i wszystkie one siadają na skórze. Konsekwencją tego są:

  • przyspieszony proces starzenia skóry,
  • utrata jędrności i elastyczności,
  • stres oksydacyjny,
  • brak odporności,
  • przebarwienia i podrażnienia,
  • nasilenie chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca czy egzema.

W okresie wiosenno-letnim smog oraz inne zanieczyszczenia powietrza nie są tak dokuczliwe jak zimą, ale nadal atakują skórę. Do jej pielęgnacji należy wybierać dobre, sprawdzone produkty, w składzie których są substancje kojące podrażnioną skórę twarzy. Wśród polecanych kosmetyków są innowacyjne kremy, o wyjątkowych właściwościach antyoksydacyjnych, marki GraceFull Cosmetics: przeciwstarzeniowy krem do twarzy (Global Anti-Aging Face Cream), krem do pielęgnacji szyi i dekoltu (Firming Neck & Décolleté Cream) oraz rozświetlająco-wygładzający krem pod oczy (Illuminating Eye Contour Cream).

Pielęgnacja

Pielęgnując cerę narażoną na kontakt ze smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie, wieloetapowe oczyszczanie – najlepiej zrobić zaraz po przyjściu do domu. Najpierw powinno się usunąć makijaż, umyć twarz delikatną pianką, stonizować, a następnie nałożyć serum (np. z witaminami A, C, E) oraz sprawdzony krem, który ma właściwościodbudowujące barierę lipidową skóry. Należy także regularnie wykonywać łagodne peelingi, najlepiej enzymatyczne, albo pobudzające masaże z użyciem delikatnej szczoteczki do twarzy.

Lekki makijaż

Kiedy skóra jest podrażniona, należy unikać wysuszających kosmetyków. Trzeba ją maksymalnie nawilżać, dlatego krem o właściwościach nawilżających jest podstawą lekkiego makijażu. Na co dzień najlepiej nie przesadzać z ilością kosmetyków, dlatego po nałożeniu podkładu wystarczy dodać odrobinę różu i użyć tuszu do rzęs. Najlepiej nadmiernie nie obciążać wrażliwej cery, która i tak musi stawiać czoła szkodliwym czynnikom zewnętrznym.

Jak się chronić?

Zanieczyszczenie powietrza przyspiesza starzenie, powstawanie zmarszczek, a także nasila objawy chorób skóry. Warto więc na pewno odpowiednio pielęgnować cerę i dostarczać jej niezbędnych składników odżywczych. Przykład polecanych kosmetyków marki GraceFull Cosmetics już podaliśmy. Mają one w składzie silne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia skóry. Podstawowym jest Fuleren C60 – substancja 250 razy bardziej skuteczna niż witamina C. Antyoksydanty można znaleźć nie tylko w kosmetykach, ale także w odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w świeże owoce i warzywa. Bezwzględnie trzeba też chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym nie tylko latem – promienie UV są niebezpieczne o każdej porze roku.

Fot. Pixabay.com

Podobne

W górę