Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Czy istnieje test na alkoholizm?

Czy istnieje test na alkoholizm?

Alkoholizm jest jedną z chorób, które są niebezpieczne, a dodatkowo – bardzo trudno jest je rozpoznać, zwłaszcza na wczesnym etapie. Istnieją jednak pewne metody, dzięki którym można dowiedzieć się, czy cierpimy na tę podstępną chorobę. Jak to zrobić?

Przeprowadź test

Jednym z podstawowych rozwiązań, które można wdrożyć jest przeprowadzenie testu na alkoholizm. Istnieje ich co najmniej kilka, dzięki czemu każdy może wybrać metodę, z którą czuje się najlepiej. Warto bowiem mieć na uwadze, że odpowiadanie na pytania zawarte w wielu testach może okazać się zadaniem bardzo trudnym dla samego chorego – w końcu niezwykle ciężko jest przyznać się, nawet przed sobą samym, że cierpi się na alkoholizm.

Poniżej prezentujemy kilka testów na alkoholizm, które mogą pomóc w zrozumieniu istoty problemu i dokonaniu autodiagnozy.

Najprostszy test na alkoholizm

To zdecydowanie najprostszy test na alkoholizm, zgodnie z którym wystarczy odpowiedzieć na kilka, teoretycznie dość prostych pytań. Jeśli na co najmniej trzy z poniższych pytań pada odpowiedź twierdząca, to może oznaczać, że cierpimy na chorobę alkoholową:

  • spożywanie alkoholu ma miejsce nie tylko w ramach spotkań w gronie rodziny czy znajomych lub popołudniowego relaksu, ale również przy wykonywaniu obowiązków zawodowych lub rodzinnych. Bez względu na motywację, jeśli dochodzi do spożywania napojów wyskokowych wtedy, kiedy powinniśmy zajmować się czymś innym – dochodzi do swoistego porzucenia ważnych obszarów życia na rzecz alkoholu;
  • spożycie alkoholu często przekracza pierwotne założenia – na przykład, jeśli planowaliśmy wypić tylko jedno piwo do filmu czy meczu, a spożyliśmy cały czteropak tylko dlatego, że był pod ręką – możemy mówić o twierdzącej odpowiedzi;
  • potencjalny alkoholik podświadomie zdaje sobie sprawę z istnienia problemu i usiłuje ograniczać picie, jednak próby te kończą się niepowodzeniem;
  • nawet jeśli osoba chora widzi, że alkohol wpływa negatywnie na jej życie zawodowe czy relacje rodzinne – nie zaprzestaje picia;
  • często okazuje się, że chory pije ciągami – nawet długie okresy abstynencji przeplatają się z czasem, kiedy nie przestaje być pijany przez całą dobę;
  • stosowanie alkoholu w formie tzw. klina;
  • konieczność spożywania większych ilości alkoholu, aby zapewnić sobie możliwość uzyskania stanu upojenia alkoholowego.

Jak wspominaliśmy wyżej, test ten daje niemalże pewność, że jeśli na co najmniej trzy pytania padła odpowiedź twierdząca – mamy do czynienia z alkoholizmem. Problemem przy wypełnianiu tego testu jest jednak brak szczerości, głównie przed samym sobą – ze strony chorego.

Test Baltimorski

Kolejnym testem, który pozwala na uzyskanie obiektywnej odpowiedzi na pytanie o istnienie problemu, jest test Baltimorski. W jego ramach konieczne jest udzielenie odpowiedzi na zestaw 21 pytań, stworzonych przez specjalistów ze szpitala uniwersyteckiego w Baltimore USA w Johns Hopkins University.

Twierdząca odpowiedź na jedno pytanie może oznaczać, że jesteśmy w grupie ryzyka i możemy prędzej czy później popaść w alkoholizm. Udzielenie odpowiedzi pozytywnej na dwa pytania to oznaka, że z dużą dozą prawdopodobieństwa już jesteśmy chorzy albo wkrótce będziemy, a trzy lub więcej odpowiedzi twierdzących – to znak, że należy poszukiwać pomocy specjalisty w radzeniu sobie z trudnościami.

Alkoholizm u kobiet – test

Specjaliści zauważyli, że u kobiet znacznie trudniej jest rozpoznać alkoholizm niż u mężczyzn. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że kobiety znacznie szybciej podświadomie zdają sobie sprawę z problemu i starają się ukrywać przed najbliższymi. Mogą pić potajemnie i spożywać alkohol same. Pierwsze objawy choroby alkoholowej u kobiet można zauważyć w ich wyglądzie – twarz puchnie, skóra staje się pełna przebarwień i niedoskonałości, a pod oczyma pojawiają się worki. W niektórych przypadkach dochodzi również do zmiany tembru głosu.

Alkoholizm u pań objawia się wycofaniem, apatią oraz depresją, a także nagłymi zmianami nastroju. Nierzadko występuje również utrata zainteresowania dziećmi oraz partnerem życiowym. Jako że alkoholizm u kobiet jest trudniejszy do zdiagnozowania, również jego leczenie może być znacznie cięższe, gdyż panie trafiają do specjalistów w daleko bardziej zaawansowanym stadium choroby.

Zdiagnozowana choroba alkoholowa – co dalej?

Jeśli którykolwiek z powyższych testów dał odpowiedź twierdzącą na pytanie „czy jestem alkoholikiem” – należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Próby samodzielnego poradzenia sobie w zaawansowanym stadium choroby mają małe szanse na zakończenie się powodzeniem i mogą doprowadzić do pogłębienia się problemu.

_______________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości ośrodka leczenia alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

Podobne

W górę