Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Fotografia > GRANICE WYOBRAŹNI – fotografia artystyczna i jej oblicza

GRANICE WYOBRAŹNI – fotografia artystyczna i jej oblicza

Drugie miejsce w kategorii obraz na Polskim Festiwalu Sztuki Orzeł 2016 zdobyły zdjęcia wybitnie uzdolnionego Piotra Myszkowskiego, które otrzymały też wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Neutral Density Photo Awards 2016. Cykl fotografii nosi tytuł „Beyond the Fear”.

Fotografia to jedna z najpopularniejszych form przekazu współczesnego świata. Piotr Myszkowski inspiracji do swoich zdjęć szuka obserwując codzienność. To duże szczęście móc połączyć ze sobą pasję i zawód, który się wykonuje. Jedno napędza drugie, tworzy się krąg w którym powstają wielkie dzieła.

W dzieciństwie dużo podróżował z rodziną. Już wtedy zaczynał interesować się fotografowaniem. Od pojedyńczych wakacyjnych zdjęć, poprzez reportaże typowo wakacyjne aż do pełnych profesjonalizmu fotografii o różnej tematyce. Jego zainteresowania ewolułowały latami stopniowo przeobrażając się w prawdziwą pasję. Profesjonalną fotografią zajmuje się około dziewięciu lat. Przekonanie artysty o tym, że spełnienie można odnaleźć jedynie w robieniu tego co się naprawdę kocha sprawiło, że postawił na jedną kartę.

Piotr Myszkowski traktuje życie jako podróż do szczęścia, poszukiwanie drogi do jego pełni. Warunkiem tego jest sztuka wyborów, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, czasami trochę ryzyka. To sprawiło, że dzisiaj jego pasja jest jednocześnie jego pracą. Skończył Zarządzanie, jednak działania w sferze nieruchomości nie były jego powołaniem. W wolnych chwilach wciąż fotografował, szukał swojego miejsca. Codzienność w otoczeniu tych samych ludzi, w tym samym biurze, z filiżanką tej samej kawy utwierdziła go w przekonaniu, że czas określić siebie. Tęskniąc za nowymi wnętrzami, twarzami, rzeczywistością, w której nieustannie coś się dzieje, zmienia, zaskakuje postanowił, że zrobi wszystko aby żyć z fotografii i tak jest do tej pory.

„Beyond the Fear” – wystawa, która przedstawia portrety zwykłej kobiety – Polki, wykonane przez taflę szkła i wody, zawierające potężny ładunek emocjonalny. Zdjęcia wykonane są bez użycia światła błyskowego oraz bez jakiejkolwiek ingerencji programów graficznych. Uwydatniają one bardzo naturalny, nieretuszowany obraz i w sposób niezwykle ciekawy, jak również subtelny, ukazują wewnętrzne przeżycia i emocje, a przede wszystkim kobietę, która tylko w samotności ukazuje swoje prawdziwe rozterki, odsłania duszę.

Cykl zdjęć ma pomóc odkryć odbiorcom niezauważalną na co dzień wewnętrzną walkę człowieka ze strachem i przerażeniem. Walkę towarzyszącą kobietom, dziewczynom, a także dzieciom każdego dnia. Co kryje się poza granicami strachu? Świat wewnętrzny człowieka, lęki, niepokoje, niepewność. Wartość cyklu przejawia się w próbie pokazania z jak wieloma problemami borykają się ludzie przenikający ulicami. Przemoc domowa, porzucanie dzieci, gwałty, narkotyki to czarna strona życia wielu osób. Przesłanie nawołuje do niesienia pomocy, radości i szczęścia. Nie pozostawia widza obojętnym na krzywdę ludzką.

Obok fotografii artystycznej Myszkowski zajmuje się fotografią reklamową oraz fotografią fashion, czego dowodem są liczne publikacje w wielu znanych magazynach. Ceniony za oryginalność i profesjonalizm daje ludziom to, na czym im zależy – spełnia ich oczekiwania. Artysta podkreśla, że w życiu najważniejsze jest robić to, co się kocha. Z wykształcenia jest managerem, ale całą twórczą energię skupił na fotografowaniu, podporządkował mu swoje artystyczne życie.

Pasjonat fotografii miał okazję sprawdzić się w roli jurora, m.in. podczas konkursu Miss Egzotica i na Międzynarodowych Igrzyskach Fotograficznych. Ponad to, dość intensywnie udzielał się przy sesjach reklamowych i modowych obok znanych osobistości takich jak: Cezary Pazura, Stefano Terrazzino, Michał Milowicz, Katarzyna Glinka, Michał Szpak, Natasza Urbańska, Michał Piróg, Robert Bumejka, Krystyna Mazurówna, Ewa Szabatin, Anna Jurksztowicz.

Fotografia Myszkowskiego odnalazła się na stronach wielu prestiżowych magazynów, tygodników, dzienników nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Forbes, Vogue Italy, Estetica Polska, Exklusiv, Imperium Kobiet, CKM, Elle, Make Up Trendy, Newsweek, Rzeczpospolita, Dilemmas Magazine, Law Business Quality – to tylko część z nich. Z jego profesjonalnych usług korzystali m.in. Pernod Ricard Polska, Agora S.A, Miss Polonia, Centrum Mody Elegancja, Polska Akademia Nauk, Pierre Cardin, Triumph, Giacomo Conti, Recman, Look Up Events & Models. Znane mu są portale takie jak National Geographic, WP, Interia, Onet.

Myszkowski angażuje się także w projekty charytatywne, obecnie np. XI NIE PORZUCAJ, z którego zdjęcia pokazywane były w największych polskich mediach takich jak Onet, WP.PL, Interia, Radio Zet, Rmf Fm, Tvn, National Geographic Polska. Obok II miejsca na Festiwalu Sztuki Orzeł 2016, w ostatnim okresie zdobył wiele nagród zagranicznych. W 2015 roku wywalczył III miejsce i brązowy medal w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Marquard Media, a dwa lata później otrzymał brązowy medal w międzynarodowym konkursie Moscow International Foto Awards w kategorii ,,Advertising Beauty”. Srebrny medal w międzynarodowym konkursie Moscow International Foto Awards 2017 w kategorii „Advertising – Beauty”, a także pierwsze miejsce i złoty medal w prestiżowym międzynarodowym konkursie PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS 2017 w Paryżu w kategorii „Press-Fashion“, gdzie zdobył już kilka innych wyróżnień.

Twórczość Piotra Myszkowskiego budzi wiele dobrych emocji, pokazuje prawdę, która czyni go nieprzeciętnym artystą. W oczach przyjaciół jest kimś kto potrafi z niczego zrobić „coś”. Wyczarować cuda na potrzeby nowych wyzwań, nawet jeśli jest to trudne i wymaga ciężkiej pracy. W pogardzie dla nudy, podkreśla, że doba jest zawsze za krótka. Piotr Myszkowski jest empirystą, tak mówi o sobie, dysponuje też ogromną wyobraźnią, a w swych projektach lubi wykraczać poza jej granice. Dla niego nie istnieje „niemożliwe”. Impuls przechodzi w działanie. Fotografując zwraca uwagę na szczegóły, detale, stale dąży do perfekcji.

Szkół fotograficznych nie kończył. Podobnie jak wielu uznanych na całym świecie fotografików. Do wszystkiego dochodził sam. Praktyka to według niego klucz do sukcesu. Uważa, że szkoły w jakimś sensie zamykają oczy, mogą ograniczać wyobraźnię. Jego zdaniem wielu ludzi po szkołach staje się młodszymi kopiami swoich wykładowców nie wnosząc nic autorskiego do świata fotografii. Artysta ma świadomość, że nie wszyscy zgodzą się z jego opinią, ale rozumie i szanuje to.

Piotr nieustannie poszukuje nowych form przekazu, uwielbia projekty w których może wykorzystać fantazje, stworzyć coś innego, czego jeszcze nikt przedtem nie stworzył. Satysfakcja pojawia się wtedy, kiedy to inni próbują go naśladować, kopiują jego pomysły. To „podrabianie” przez innych jest najlepszym dowodem na to, że sukces został osiągnięty.

O czym Piotr chciałby powiedzieć czytelnikom? Jakie motto kieruje jego życiem i co stanowi jego istotę? ,,Zawsze walczcie w życiu o prawdziwe szczęście, nigdy się nie poddawajcie, nie bójcie się zmian, jeśli robicie coś, co nie sprawia wam przyjemności – rzućcie to, bo ważne jest aby robić w życiu to co się kocha. To pierwszy krok do pełni szczęścia.”

Zapisz

Zapisz

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę