Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Rodzina > Dobry fotograf ślubny – na co należy zwrócić uwagę? Jaką scenerię najlepiej wybrać?

Dobry fotograf ślubny – na co należy zwrócić uwagę? Jaką scenerię najlepiej wybrać?

Jedną z najpiękniejszych pamiątek ślubnych są zdjęcia. Uwiecznienie najcudowniejszego dnia w życiu, pozwala powracać do ślubnych wspomnień, kiedy tylko zapragniesz. Jednak wybór profesjonalnego fotografa bywa niełatwym zadaniem, dlatego trzeba wiedzieć, na co konkretnie należy zwracać uwagę, aby wybrać, jak najlepiej i nie żałować swojej decyzji. Pomożemy Ci wybrać profesjonalnego ślubnego fotografa!

Jedną z najpiękniejszych pamiątek ślubnych są zdjęcia. Uwiecznienie najcudowniejszego dnia w życiu, pozwala powracać do ślubnych wspomnień, kiedy tylko zapragniesz. Jednak wybór profesjonalnego fotografa bywa niełatwym zadaniem, dlatego trzeba wiedzieć, na co konkretnie należy zwracać uwagę, aby wybrać, jak najlepiej i nie żałować swojej decyzji. Pomożemy Ci wybrać profesjonalnego ślubnego fotografa!

Najważniejsze – szukaj!

Fotografa zazwyczaj wybiera się z polecenia znajomych lub z propozycji dostępnych w Internecie. Ludzie z otoczenia bywają bardzo pomocni i warto kierować się dobrymi opiniami. Jeśli jednak nie jesteście zdecydowani, z pomocą wyszukiwarki można dowiedzieć się wszystkiego. W Internecie zazwyczaj znajduje się też portfolio fotografa, jego realizacje, oferta, cennik i komentarze. Im więcej pozytywnych komentarzy tym lepiej. Najlepiej w wyszukiwarkę wpisać hasło: fotograf na ślub, miejscowość, z jakiej jesteście i okolice. Porównajcie jednak oferty kilku fotografów, żeby nie przepłacać, a nuż znajdzie się jeszcze ciekawsza oferta i lepsze realizacje. Nigdy nie powinno wybierać się fotografa bez dokładnego sprawdzenia kilku ofert. Czasami warto przejechać się na targi ślubne, jest tam mnóstwo fotografów, z którym można pogadać w cztery oczy i poznać kompleksową ofertę, aby umówić się na spotkanie.

Pierwsze koty za płoty, czyli spotkanie z fotografem

Jak już wybierzecie fotografa, koniecznie umówcie się z nim na spotkanie. Absolutnie nie powinno się doprowadzić do niego dopiero… w dniu ślubu. W trakcie pierwszego spotkania możecie „na żywo” poznać całą ofertę, dopytać o interesujące Was szczegóły, rozwiać wszelakie wątpliwości.

O co spytać fotografa przed podpisaniem umowy?

 • Czy posiada upoważnienie do fotografowania w miejscach sakralnych?
 • Z jakich wydarzeń zostaną wykonane zdjęcia (przygotowania, obrączki, buty, błogosławieństwo, składanie życzeń, ślub, kościół, przysięga, wesele, dekoracje, oczepiny, tort, plener, itp.)?
 • Jakiego rodzaju zdjęcia zostaną wykonane (grupowe, portretowe, macro)?
 • Jaki jest termin na przekazanie zdjęć przez fotografa i ile zdjęć otrzymacie?
 • Jak długo fotograf pracuje w dniu ślubu?
 • Czy koszty dojazdu do kościoła i do sali weselnej są już w cenie?
 • Kiedy wykonywana jest sesja plenerowa – w dniu ślubu, czy w innym terminie?
 • Co w przypadku, gdy fotograf zachoruje?
 • Ilu fotografów i kamerzystów będzie?
 • W jakiej formie otrzymacie zdjęcia np. płyta DVD, pendrive itp.?
 • Czy fotograf będzie spożywał alkohol podczas pracy?
 • Czy album jest w cenie?
 • Czy zdjęcia podlegają obróbce?
 • W jakim formacie dostaniecie zdjęcia?
 • Czy zdjęcia będą w maksymalnej rozdzielczości i jakości?
 • Jaka jest całkowita cena usługi za ofertę, którą fotograf właśnie wam przedstawił?
 • Czy powinniście o czymś jeszcze wiedzieć?

Koniecznie na umowie powinny znajdować się dane firmy fotografa (nazwa firmy, adres, NIP i dane kontaktowe), a od maja 2018 wymagana jest też klauzula związana z RODO. Pamiętajcie także o zaliczce – informacja o jej wysokości, również musi znajdować się na umowie!

Cena fotografa na wesele

Cena jest bardzo istotna, ale panuje pewna zasada. Dobry fotograf nie jest tani. Nie chodzi o to, aby wybrać najdroższego fotografa, ale pamiętajmy, że jakość idzie w parze z ceną i trzeba umieć określić swój budżet i wymagania. Ofert na rynku jest mnóstwo, ale trzeba poznać ich  jak najwięcej, aby nie przepłacić. Fotograf może kosztować 1000 zł, ale zastanówcie się, czy jest to rozsądny pomysł. Może też kosztować 10 tysięcy, ale tutaj też powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy warto. Z reguły ciekawych fotografów można znaleźć w przedziale cenowym 2,600 – 6000 tysięcy, zależnie od świadczonych przez niego usług. Pamiętajcie – fotograf musi mieć talent, być kreatywny i znać się na swoim fachu. Bardzo ważne jest, abyście dobrze się dogadywali, w końcu spędzicie ze sobą kilka godzin.

Wybór fotografa nie jest trudnym zadaniem, jeśli wiesz, czym się kierować. Warto, aby najpiękniejszy dzień w Waszym życiu, był perfekcyjnie upamiętniony!

Artykuł powstał przy współpracy fotografa ślubnego PstrykLove z okolic Rzeszowa.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę