
Agnieszka i Wiktor Metko to wspaniały duet artystyczny, w którym nie może zabraknąć twórczości skierowanej przede wszystkim do dzieci. Niezwykłe projekty, jakich są pomysłodawcami i jakie wspólnie realizują pokazują nowy rodzaj edukacji wychodzącej z prywatnej twórczej inicjatywy nie podlegającej systemowym nakazom i ministerialnym wytycznym. W swych pracach pokazują oni świeże spojrzenie i bardzo ciekawe rozwiązania, którym towarzyszy duże zainteresowanie odbiorców. Publikacje autorstwa Agnieszki Metko mają pozytywny wpływ zarówno na rozwój poznawczy jak i estetyczny dzieci, przyczyniają się do kształtowania właściwych postaw społecznych, a także uwrażliwiają etycznie.
Książka dla dzieci to coś więcej niż kolorowa okładka i kilka obrazków wewnątrz. Czytelnicy powinni mieć wybór wśród publikacji tego sektora. Dla nich kluczowe znaczenie powinien mieć nie tylko ładnie wydany egzemplarz, ale przede wszystkim treść i sens ukryte pomiędzy stronami. Czym ich zaskoczyć? Podpowiadamy. Literatura dziecięca, która będzie wspaniałym wstępem do rozmowy. Dzieci są ciekawe świata i zachodzących w nim różnych zjawisk, zadają mnóstwo pytań. W ten sposób poznają otoczenie w jakim żyją i funkcjonują, uczą się rozróżniać co dobre i wartościowe od tego co banalne i nieistotne. Bajka „O groszu” niewątpliwie należy do tych publikacji, które ułatwią rodzicom odpowiedzi na takie trudne pytania, a dzieciom umożliwią radość poznawania. Dobrze napisana i opracowana książka to idealna wskazówka jak rozmawiać z dziećmi, dlatego tak ważne jest aby jak najwięcej publikacji o szczególnej tematyce edukacyjno poznawczej było obecnych na rynku wydawniczym, w bibliotekach i czytelniach.
Grosz, to bardzo ważny bilon… mówi jeden z fragmentów wiersza dla dzieci Agnieszki Metko pt. „Bajka o groszu”. 26 czerwca w Przedszkolu nr 100 w Warszawie odbył się pokaz tej edukacyjnej bajki. Film zrealizowano na bazie prac plastycznych wykonanych przez podopiecznych placówki w ramach autorskiego projektu autorki wiersza pt. „Ilustruję bajkę o GROSZU” Agnieszki Metko. Gośćmi pokazu byli twórcy prac plastycznych, Dyrekcja i kadra pedagogiczna Przedszkola nr 100 w Warszawie, przedstawiciele Wydziałów Kultury i Oświaty Urzędu Gminy Warszawa-Ochota oraz twórcy projektu.
Historia opowiada o losach GROSZA, który po wybiciu w Mennicy przechodzi z rąk do rąk, przeżywa liczne przygody, by w rezultacie trafić do klasera numizmatyka. Zabawnie i elokwentnie napisany wiersz uczy szacunku do pieniądza, uświadamia sposób jego obiegu, wzbudza empatię wobec losu ludzi i zwierząt, zawiera również treści patriotyczne, zachęca do kreatywnego spędzania czasu i wykonywania prac plastycznych, kształtuje wrażliwość dzieci na odbiór utworów literackich.
Pięknie opowiedziana historia polskiego grosza, to dobry kierunek dla rozwoju edukacyjnego najmłodszych. Poza wartościami jakie przekazuje w treści autorka wiersza, kryje się w nim dużo bajkowej swobody i zabawy. Strofy pisane wierszem są lekkie i przyjazne dla ucha, kołyszą słuchacza i przenoszą go w prawdziwie magiczny świat. Obrazki wykonane przez dzieci wzruszają swoją prostotą i głębią jednocześnie. Wyróżniają publikację niebanalną szatą graficzną, pełną ekspresji i autentyzmu. W obecnych czasach mało jest na rynku wydawniczym podobnych pozycji książkowych. Warto zadbać o ich dobry start w nadziei, że pomogą one młodym ludziom zgłębić sekrety codzienności, odkrywać świat i życie poprzez zabawę i uświadomić sobie istotę tego co pożyteczne.
Na potrzeby filmu swojego głosu użyczył Klaudiusz Kaufmann – aktor i lektor czołowych produkcji animowanych dla dzieci. Oprawę dźwiękową wykonał Wiktor Metko, a montażem i animacją zajęła się nastoletnia Róża Metko, która w urokliwy, i malowniczy sposób ożywiła postaci z ilustracji. „Bajka o groszu” to pierwszy film wykonany w ramach autorskiego, edukacyjnego projektu Agnieszki Metko. Kolejne obrazy do wierszy pisarki ukażą się już wkrótce.
Agnieszka Metko to autorka niezwykle ciekawych i wartościowych książek dla dzieci, w tym edukacyjnej książeczki pt. “Rozmowy takie sobie…”. Poetka i ilustratorka, która za swoją twórczość artystyczną otrzymała wiele nagród i wyróżnień. W roku 2016 została laureatką nagrody Polskiego Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016”. Ta warszawska poetka działa na wielu płaszczyznach kultury i sztuki, jest autorką tekstów piosenek, a jej warsztat pisarski przejawia się również w prozie. Poza pisaniem posiada wiele innych pasji takich jak malowanie obrazów, projektowanie graficzne, śpiewanie. Jest wokalistką zespołów The Fairy Tales, Metko Project i Octane Drive. Inicjatorka wielu akcji dla dzieci. Wiersze poetki m.in: „Śniadanie”, „Królestwo oczekiwania”, „Doświadczaj”, „Młodzi na zawsze” z tomików poezji „Przebudzenie” i „Nowa”, oraz utwory: Ciszobłysk”, „Migoświat” pokazują nie tylko talent i duże wyczucie estetyczne, ale przede wszystkim ogromną wrażliwość autorki na otaczający świat.
Wiktor Metko to nagradzany wydawca książek i muzyki, kompozytor, producent muzyczny, autor muzyki filmowej. Prywatnie kolekcjoner i pasjonat klasycznych analogowych urządzeń studyjnych używanych w latach 70., które wykorzystuje w pracy studyjnej. Trudno jednoznacznie określić gatunek muzyki tworzony przez tego artystę. Wraz z Agnieszką Metko tworzą wielobarwne, oryginalne struktury dźwiękowe i odnajdują się w wielu gatunkach muzycznych wyznaczając przy tym nowe nurty muzyczne.
Leave a Reply