Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Moda na ogrodnictwo – OGRODY I OGRODNICY DZISIAJ, ZALETY POSIADANIA OGRODU

Moda na ogrodnictwo – OGRODY I OGRODNICY DZISIAJ, ZALETY POSIADANIA OGRODU

Jeszcze czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu ogrodnictwo w Polsce wiązało się głównie z zaopatrzeniem gospodarstwa domowego w potrzebne do codziennego funkcjonowania produkty spożywcze. Aby zapewnić rodzinie urozmaicone i pyszne jedzenie, nasze babcie i mamy zajmowały się uprawą przydomowego ogródka, poświęcając temu zajęciu dużą część swojego życia. Ogrodem zobowiązana była zajmować się cała rodzina, wszak było to źródło warzyw i owoców na potrzeby nie tylko bieżące.

Przygotowywanie przetworów na zimę stanowiło wręcz niepisany obowiązek każdej rodziny. Ogrody ozdobne oczywiście istniały. Piękne i kolorowe przedogródki, wypełnione zdobywanymi z wielkim wysiłkiem roślinami, stanowiły ozdobę i dumę każdej gospodyni. Dodatkowo, dzielenie się roślinnością z sąsiadem, zacieśniało więzi społeczne. Dzisiejsze ogrodnictwo otrzymało inną funkcję. Jest wytchnieniem, hobby, dążeniem do zdrowego stylu życia. Co raz więcej młodych osób w ogrodnictwie upatruje sposób na życie.

Ogrody i ogrodnicy dzisiaj

W dzisiejszych czasach ludzi cechuje ogromne poczucie estetyki i chęć otaczania się piękna rzeczywistością. Co raz więcej osób zaczyna fascynować się nowymi roślinami, sprowadzając je do swoich ogrodów. Rozwój ogrodnictwa, dostęp do szkółek roślin umożliwia tworzenie pięknych kompozycji w ogrodzie. Ogród stał się nie tylko źródłem pozyskania owoców i warzyw, ale istotnym miejscem, w którym można oderwać się od pośpiechu, nowoczesności, codziennej gonitwy. Wiele osób tworzy swoiste miejsca relaksu, wzbogacając ogród o miejsca do wypoczynku, ozdabiając rabaty najróżniejszymi elementami architektury. Jest to przedłużenie domu, w którym odbywają się spotkania z przyjaciółmi i rodziną, miejsce, w którym spożywa się posiłki, czyta książki, odpoczywa.

Istnieje również grupa ludzi, którzy świadomie wracają do uprawy ogrodu warzywnego. Ekologiczna produkcja warzyw i owoców jest odpowiedzą na lawinowo pojawiające się w sklepach produkty, które zagrażają zdrowiu naszemu i naszych dzieci. Tylko samodzielne wyhodowanie jedzenia daje nam gwarancję otrzymania zdrowej i bezpiecznej żywności. Dodatkowo, ogrodnicy wracają do praktyk stosowanych w dawnych czasach. Korzystając z doświadczenia starszych osób, są w stanie otrzymać oczekiwane ilości produktów. Jednocześnie w warzywnikach pojawiają się rośliny nowe, czasami wręcz egzotyczne, które ubarwiają ogrody, sprawiają, że ze zwykłych warzywników stają się miejscem nie tylko praktycznym, ale i pięknym.

Zalety posiadania ogrodu

Zarówno ogród warzywny jak i ozdobny spełniają jedną najważniejszą funkcję, zbliżają właścicieli do natury. Przyroda pozwala odpocząć, nabrać dystansu do świata i problemów. Dzięki codziennemu obcowaniu z przyrodą, ludzie stają się przyjaźni, życzliwi, bardziej otwarci. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które poprzez kontakt z naturą stają się wrażliwsze, mniej nastawione na siebie i swoje potrzeby. Zwierzęta i rośliny uczą człowieka pokory i miłości do świata, którym powinniśmy się opiekować każdego dnia.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę