Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Lustro w każdym z nas – jak poznać siebie, jak poznać innych

Lustro w każdym z nas – jak poznać siebie, jak poznać innych

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy człowiek posiada swoje wewnętrzne lustro, którym są… inni ludzie. Cechy czy też zachowania, które dostrzegamy u drugiego człowieka, są bardzo często tym, co kryje nasza podświadomość. Jeżeli są to negatywne cechy, to mają one związek z ciemną stroną naszej osobowości, niewykluczone, że odrzuconej przez nas samych w przeszłości, np. z powodu braku akceptacji ze strony otoczenia.

Szwajcarski psycholog i psychiatra Carl Gustav Jung uważa, że każdy człowiek posiada ciemną stronę osobowości, którą nazywamy Cieniem. Cień to te cechy, których w sobie nie akceptujemy i które wyparliśmy ze swojego życia, ponieważ zakłócały nam one idealny, wymarzony obraz nas samych.

Jeśli uważamy, że inni nas nie szanują, to znaczy, że sami myślimy o sobie w taki właśnie sposób. Świat to odbicie naszych myśli. To co widzimy, myślimy i odczuwamy wypływa z naszego nastawienia i przekonań. Nietrudno zauważać ludzkie słabości, ale być może jest to znak, że sami nie akceptujemy siebie. Bardzo ważna jest świadomość, że kiedy kogoś osądzamy, oceniamy, krytykujemy, wyśmiewamy, za każdym razem kiedy ktoś sprowokuje w nas gniew, niechęć czy też zniecierpliwienie, zawsze wtedy dokonujemy projekcji własnych wypartych emocji.

Prawdopodobnie w rzeczywistości, osoba której przypisujemy dane cechy, wcale ich nie posiada, ale to my sami je posiadamy. Z wielką łatwością zauważamy w ludziach niedociągnięcia, wytykamy im wady oraz braki. Osoby w pełni akceptujące siebie, ze zdrową samooceną nie mają potrzeby tego robić. Zwracanie uwagi na niedociągnięcia innych są spowodowane niekomfortowymi uczuciami wewnątrz nas, są dowodem na niskie poczucie własnej wartości, z którym nie umiemy sobie poradzić, a które za wszelką cenę wypieramy ze świadomości. Tylko wtedy czujemy się doskonali. Świat jest jedynie odbiciem naszych własnych myśli i to, co w nim dostrzegamy najlepiej i najtrafniej opisuje nasze wnętrze.

Konfrontacja z zaistniałą sytuacją, czy osobami, które wywołają u nas silnie emocje, a także to, że inni traktują nas w sposób, który nam nie odpowiada to odbicie czegoś w nas samych, czegoś co przekazuje nam bardzo ważną informację o naszych głębokich przekonaniach. Warto się nad tym zastanowić i wprowadzić zmiany, dzięki którym łatwiej i lepiej będziemy funkcjonowali w otaczającym nas społeczeństwie.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę