Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kościół > W całej Polsce trwają modlitwy za ofiary stanu wojennego

W całej Polsce trwają modlitwy za ofiary stanu wojennego

W całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych za granicą Polacy modlą się za ofiary stanu wojennego. To już 39. rocznica jego wprowadzenia przez władze komunistyczne. Instytut Pamięci Narodowej już po raz kolejny zorganizował akcję „Zapal Światło wolności”. Symboliczną świecę w oknie zapalą m.in. Prymas Polski, przewodniczący Episkopatu Polski oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce. Instytut Pamięci Narodowej zachęca wszystkich do zapalenia świecy, aby wspomnieć i uczcić pamięć ofiar stanu wojennego.

  • Akcja Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce – pisze Rafał Łączny z KAI na portalu Vaticannews.va

W całej Polsce trwają modlitwy w int. ofiar z uwagi na 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w naszym kraju. O 19.30 świecę w oknach zapalili m.in. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, czy bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski.

  • Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki – powiedział bp Miziński.

Również Polacy żyjących poza granicami kraju, jak co roku upamiętniają ofiary stanu wojennego. W Polsce od 2002 roku 13 grudnia jest obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

jp/vaticannews.va/ipn.gov.pl/kai/swp
zdjęcie: pxhere.com

Podobne

W górę