Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Ekonomia > Średnie wynagrodzenie w grudniu wyniosło prawie 5 tysięcy zł

Średnie wynagrodzenie w grudniu wyniosło prawie 5 tysięcy zł

Średnie wynagrodzenie w Polsce bije kolejne rekordy. W grudniu zwiększyło się do 4973,73 zł dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Oznacza to, że płaca netto wyniosła w nich 3531 zł. Jak pisze portal Money.pl średnie wynagrodzenie w grudniu było wyższe niż przed rokiem o 338 zł. Dane są nieco lepsze niż przewidywali ekonomiści. Najczęściej typowano wzrost wynagrodzeń na poziomie 7,12%; tymczasem wyniósł on 7,3%.

Oczywiście dane za grudzień odbiegają od średniego wynagrodzenia w pozostałych miesiącach roku. Wiąże się to z wypłatą w tym miesiącu premii i innych bonusów. Wszystkie one zawyżają statystykę. Jednak jeszcze 3 lata temu średnie wynagrodzenie w grudniu nie przekraczało 4 tysięcy zł. Najprawdopodobniej w styczniu dane wykażą spadek mniej więcej do poziomu z listopada.

Średnie wynagrodzenie nieosiągalne dla większości pracowników

Średnie wynagrodzenie podane przez GUS dotyczy średnich i dużych przedsiębiorstw, czyli około 6 milionów zatrudnionych – pisze Money.pl. Dla zatrudnionych w małych firmach, lub prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą średnia wynosi poniżej 3000 tysięcy zł. Trzeba też pamiętać, o wysokich zarobkach managerów w dużych firmach. Zawyżają one mocno średnią.

Dobrą wiadomością jest stały wzrost zatrudnienia w średnich i dużych formach. W grudniu zwiększyło się ono o 4,6% rok do roku. Wraz ze wzrostem zatrudnienia maleje bezrobocie. Według wstępnych danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w grudniu wyniosło ono 6,6%. Jest to najlepszy wynik od 1991 roku.

Źródło – Money.pl
Publikacja za zgodą: Redakcja Rynek Inwestycji

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę