Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Przywrócenie 50 proc. ulgi dla twórców

Przywrócenie 50 proc. ulgi dla twórców

Przez wiele lat ustroju komunistycznego w Polsce nikt nie kwestionował prawa autorów do 50% kosztów uzyskania przychodów. Było tak do czasu zniesienia tej ulgi przez poprzednią ekipę rządzącą PO/PSL.

Dlaczego tak się stało i dlaczego teraz, po ogłoszeniu przez Prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego w trakcie ostatniego zjazdu partii, o jej przywróceniu, nagle PO próbuje zgłosić 'oryginalny' pomysł o ponownym przywróceniu tej ulgi?

Reformy wprowadzane od wielu lat w polskim systemie edukacji zmierzały, mówiąc oględnie, w bardzo złym kierunku. Wprowadzenie gimnazjów, to w moim odczuciu i rozumieniu, bardzo nietrafiony pomysł. Jeszcze niedojrzałe dzieci, zaczęły się czuć jako w pełni dorośli. Zwiększyła się agresja wśród uczniów, spadł poziom nauczania, alkohol i narkotyki itd. Oczywiście w statystykach PISA (Programme for International Student Assessment – Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów), najpierw polskie dzieci wypadały bardzo źle, ale po kilku latach, zaczęły 'dociągać' do 'standardów' europejskich. Nie muszę wyjaśniać, że to były kompletne bzdury. Może kiedyś o tym szerzej napiszę.

Nie jestem zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, ale jestem świadomy, że w dużej polityce i dużym biznesie nic nie dzieje się przypadkiem. Tak więc, w tym przypadku mam takie wrażenie, że wszystkie te działania były zaplanowane i miały na celu tzw. działanie kaskadowe. Polega ono na tym, że najpierw niszczy się system edukacji od podstaw, zaniża się poczucie własnej wartości Polaków, obniża się poziom edukacji. Następnie wmawia się nam, że jesteśmy jacyś tacy ułomni, gorzej wykształceni, niezaradni itd… itp.

Sam jestem przykładem, jak podczas pracy wakacyjnej pewien właściciel małej fabryki serów w kraju niemieckojęzycznym pokazywał mi, jak należy nakładać talerze z wyciętym rowkiem na sworzeń. Prowadził zakład od około 20 lat i jemu to zajmowało jakieś 30 minut. Ja obróciłem odrobinę talerze i zrobiłem to w jakieś 3 minuty. Szkoda, że nie widzieliście Państwo jego miny. A jestem, jak sądzę, normalnie inteligentnym Polakiem.

System edukacji i poziom moralny społeczeństwa, i poczucie tożsamości narodowej to podstawy funkcjonowania każdego państwa. Tak więc, ograniczenie roli twórców i ich wpływu na rozwój kultury oraz polskości i tym samym polskiego społeczeństwa, znakomicie się wpisywał w te realia, w realia ogłupiania naszego narodu, robienia z Polski kolonii, aż się chce powiedzieć, 'traktowania nas jak murzynów'. Tyle, że murzyni, podobnie jak my, Polacy, doskonale znają cenę wolności.

Jeśli więc jest to prawdą, to dlaczego zlikwidowano tą ulgę dla twórców i kto może za tym stać? Tym bardziej, że z ekonomicznego punktu widzenia wpływy do budżetu państwa były znikome. Myślę, że nie muszę nawet odpowiadać na to pytanie. I życzę miłego dnia.

Jan Ptasznik
Dziennikarz, publicysta - polityka, gospodarka, filozofia, socjologia
http://strefawolnejprasy.pl/

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę