Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Przydomowy ogród

Przydomowy ogród

Każdy z nas kto ma własny dom marzy o pięknie uprawionym przydomowym ogrodzie. Jednakże aby taki był trzeba od samego początku dbać o jego podłoże, a nawet jeszcze przed posadzeniem roślin.

Nawożenie roślin

Najlepszymi nawozami są naturalne nawozy jak chociażby kompost, obornik albo poplon. Jednakże najlepszy efekt dają wtedy, kiedy są stosowane naprzemiennie. Gdy nie mamy dostępu do żadnego z powyższch nawozów to niestety musimy zadowolić się tymi ze sklepowej półki. Zdecydowanie lepiej jednak poszukać tych naturalnych nawozów, ponieważ nawożenie składnikami organicznymi jest ekologiczne, bardzo tanie oraz zdrowe dla roślin, zwierząt i ludzi. Stosowanie poplonu jest natomiast szczególnie korzystne dla gleby, ponieważ polepsza jej przepuszczalność, zapobiega erozji oraz wzbogaca ją w wartości odżywcze. Także rośliny poplonowe chronią ziemię przed rozwojem niechcianych roślin i nadmiernym parowaniem. Natomiast po przekopaniu poplon tworzy próchnicę. Poplon jest więc doskonałym rozwiązaniem dla polepszenia stanu słabej gleby. Warto jest więc użyźniać ziemię, gdyż tworzy się wtedy luźniejsza struktura gleby oraz lepiej sadzi się w niej rośliny.

Sadzenie roślin ozdobnych

Sądząc rośliny ozdobne wiele osób wychodzi z założenia, iż wszystkie kolory pasują do siebie, a co za tym idzie można sadzić przy sobie rośliny w dowolnych odcieniach. Jednakże wcale tak nie jest i warto przy sadzeniu roślin zachować jakąś chronologię. Możemy posadzić rośliny w tak zwanym kole kolorystycznym, w którym podstawowymi barwami są takie kolory jak żółty, czerwony oraz niebieski, ponieważ najfajniejszym rozwiązaniem łączenia kolorów jest zestawienie barw zimnych z ciepłymi. Zimne barwy to odcienie fioletu, zieleni oraz niebieskiego. Tworzą one bowiem atmosferę harmonii oraz wtapiają się w tło. Warto więc sadzić rośliny w tych kolorach w tynki części rabaty, aby ogród sprawia wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Natomiast ciepłe kolory takie jak żółty, pomarańczowy oraz czerwony są bardzo wyraziste przez co wybijają się na rabacie. Należy je sadzić na przedniej części rabaty, ponieważ stwarzają wrażenie głębi. Jeśli natomiast chcemy stworzyć ogród w stonowanym kolorze, który nie rzuca się zbytnio w oczy to warto wybrać jeden kolor w różnych jego odcieniach. Aby jednak kompozycja nie była zbyt nudna warto jest posadzić rośliny o różnych kształtach.

Ogród jest miejscem, które ma nas napawać spokojem, poprawiać nam humor oraz sprawiać żebyśmy byli zrelaksowani. Warto jest więc posadzić w nim takie rośliny, które lubimy oraz bardzo nam się podobają, ponieważ kiedy będą w fazie kwitnienia na pewno będą przyprawiały naszą twarz o uśmiech. Planując przydomowy ogródek należy także najlepiej pośród większych roślin zaplanować miejsce na stolik z krzesłami, przy którym będzie mogli wypić kawę, albo poczytać naszą ulubioną książką. Tylko bowiem od tego jak urządzimy sobie ogród będzie później zależało to czy będziemy się w nim czuć dobrze i czy będziemy chcieli spędzać w nim jak najwięcej swojego wolnego czasu.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę