Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Ogród w lesie

Ogród w lesie

Z roku na rok panują zupełnie inne warunki i temperatury w poszczególnych miesiącach. Raz w ogóle nie ma zimy, a w innym roku śnieg potrafi leżeć do czerwca. Trudno zaplanować zabiegi ogrodnicze, sadzenie kwiatów i wysiew nasion. Zawsze istnieje możliwość, że zmarzną one na jakimkolwiek etapie swojego rozwoju lub utoną w wodzie z notorycznych opadów deszczu. Mogą zostać także wymyte przez gwałtowne burze lub połamane przez gradobicie.

W zeszłym roku wszystkie krzewy wypuściły liście o wiele później, niż w poprzednich latach, ponieważ było zbyt mała słońca w stosunku do opadów atmosferycznych. Obserwując sumaka, winorośl i żywotniki, stwierdzić można, że ich proces życiowy został znacznie zakłócony. Nawet jesienią ich liście nie przeszły pełnego toku przebarwiania się, tylko zbrązowiały i szybko spadły. Przez długie mrozy występujące od początku tamtego roku, opóźnił się przyrost drzew i krzewów oraz wyrastanie roślin zielnych, co miało bezpośredni wpływ na brak pożywienia dla zwierząt roślinożernych, takich jak sarny, jelenie, łosie, daniele i inne. Utrudnione poszukiwania jedzenia miały także małe ssaki. Przesunęły się okresy rui, a zwierzęta które musiały wydać na świat potomstwo, miały bardzo trudne zadanie przed sobą. Musiały wydać wiele energii na ogrzanie i wyżywienie młodych. Wiele zwierząt nie przeżyło.

Mają działkę w środku lasu, jednocześnie jest ona częściowo osłonięta przed słońcem, ale także ochroniona od wiatrów. Zawsze są plusy i minusy takiej lokalizacji. Jeśli wokół występuje lita sośnina, jest duże prawdopodobieństwo, że gleba w ogrodzie jest kwaśna. Wyodrębniają się różne szkoły w tej dziedzinie. Jedna mówi, że wszystkie parametry i warunki można zmienić, wkładając w to wiele siły i materiałów oraz czasu, a inna jest taka, że należy wykorzystać warunki które się ma, przez dobór odpowiednich gatunków, przeznaczonych dla takiego środowiska bytowania.

Leśny ogród to doskonałe miejsce dla mchów, krzewów, borówek i wielu roślin zielnych, takich jak między innymi zawilce lub przylaszczki. Pokuszę się o stwierdzenie, że tak jak modne są ogrody na kształt łąk, gdzie wysiewa się dobrane mieszanki nasion, tak samo w przyszłości może dojść do rozpowszechnienia się trendu na roślinność leśną. Stanowi ona tak ogromne bogactwo gatunkowe, a ułatwieniem w kompletowaniu składu mogłyby był utworzone dziesiątki lat temu podziały składów gatunkowych, przypisanych do poszczególnych siedlisk.

Dziś mamy znowu zimę, do tej pory nie była ona zbyt sroga, a w pobliżu zdążył już zakwitnąć w grudniu wawrzynek wilcze łyko i wiele innych roślin. Mrozy jednak postanowiły przyjść i luty w ogrodzie jest nieprzewidywalny. Na termometrze można obserwować amplitudy od plus siedem do minus osiemnaście w niektórych regionach kraju. Co można zrobić w tym okresie wokół domu? Wiele osób postawi chyba na niewielkie porządki, zabezpieczenie roślin, które już ruszyły się ze swoim rozwojem przez wyższe temperatury oraz zapewnieniem sobie drewna opałowego na te ostatki zimy które jeszcze przed nami.

Artykuł został przy współpracy ze sklepem ogrodniczym dlaogrodnika.pl.

Zapisz

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę