Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Jakie funkcje spełnia nowoczesny system alarmowy? Na co zwrócić uwagę?

Jakie funkcje spełnia nowoczesny system alarmowy? Na co zwrócić uwagę?

System zabezpieczeń budynku to nie tylko drzwi antywłamaniowe i porządne zamki w drzwiach, okna i rolety zewnętrzne. W nowo wznoszonych budynkach systemy alarmowe są uwzględniane już na etapie projektowym lub na etapie stanu surowego. Współcześnie ochrona domu lub biura jest bardzo istotna. Posiadane mienie jest warte często zbyt dużo, aby ponosić ryzyko związane z włamaniami i kradzieżami. Dzisiejsze systemy alarmowe zapewniają ochronę nie tylko przed kradzieżą. To znacznie bardziej rozbudowane systemy, które pozwalają na kompleksową ochronę, także dotyczącą różnych zjawisk. Jakie funkcje spełnia nowoczesny system alarmowy?

Jakie mienie wymaga szczególnej ochrony?

Mienie dużej wartości przechowywane jest nie tylko w budynkach będących siedzibą firm. Współcześnie domy jednorodzinne także gromadzą sprzęty o dużej wartości. W dodatku na podjazdach czy w garażu pojawiają się drogie samochody. W każdym przypadku istotna jest nie tylko ochrona przed włamaniem, ale także zabezpieczenie wobec czynników zewnętrznych, np. przed pożarem, czy zalaniem domu.

Elementy skutecznego systemu alarmowego

Sercem każdego profesjonalnego systemu alarmowego jest centrala alarmowa. Nowoczesne urządzenia umożliwiają sterowanie poprzez komputer lub smartfon. Centrala jest elektronicznym urządzeniem montowanym najczęściej w centralnym miejscu w budynku, które komunikuje się z czujnikami. To dzięki nim uruchomiają się alarmy. Istotny jest ich właściwy dobór do możliwości zagrożeń, specyfiki budynku. Poprawna praca całego systemu alarmowego uzależniona jest od właściwego rozmieszczenia czujników. Do sterowania alarmem, rozbrojenia lub uzbrojenia niezbędny jest manipulator, za pomocą którego programuje się pracę systemu alarmowego. Systemy alarmowe niemal w standardzie już bazują na systemie monitoringu, który składa się z kamer. Systemy alarmowe wyposażone w kamery znacząco poprawiają funkcję ochronną.

Nowoczesne rozwiązania w systemach alarmowych

Jeszcze parę lat temu ochrona biura w postaci systemu alarmowego była dość często spotykana, jednak taka ochrona domu już niezwykle rzadko. Dzisiaj bez względu na przeznaczenie budynku zainteresowanie systemami alarmowymi znacząco wzrosło. Technologie pozwalają na coraz większe możliwości. Mimo rozwoju technologii i większego zaawansowania systemów alarmowych ceny instalowanych elementów ciągle spadają, gdyż ciągle pojawiają się nowe rozwiązania. Systemy alarmowe korzystają z nowoczesnych rozwiązań informatycznych i to sprawia, że stają się częścią systemu inteligentnego budynku. Szeroki dostęp do Internetu mobilnego sprawił, że systemy alarmowe są wyposażone w moduły komunikacyjne GSM/GPRS/3G albo też TCP/IP z funkcją monitoringu, opcją powiadamiania, a także możliwością zdalnego sterowania. Podłączenie do centrali alarmowej czujników dymu, gazu lub obecności wody w pomieszczeniu można uzyskać informację związaną z tymi zagrożeniami, jeśli wystąpi pożar, uszkodzenie instalacji gazowej czy wodno-kanalizacyjnej. Odpowiednie czujniki zwiększają zakres ochrony.

Jakie funkcje spełnia nowoczesny system alarmowy?

Funkcje systemów alarmowych są dziś bardziej rozbudowane. Spełniają one rolę bezpośredniego nadzoru, przez co budynek jest ciągle pod obserwacją, w dodatku w czasie rzeczywistym. Umożliwia to ewentualną reakcję na powstałe zagrożenia. Nagrania z kamer, będących częścią systemu monitoringu mogą pełnić istotną rolę dowodową. Sama instalacja kamer przekłada się na prewencję. Obecność tych urządzeń może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei, dlatego często stosowane są atrapy kamer, które dziś w szczegółach przypominają prawdziwe urządzenia rejestrujące obraz.

Statystyki pokazują, że najwięcej włamań dokonywanych jest w porze letniej. Związane jest to przede wszystkim z sezonem urlopowym. Wówczas małe firmy zostają zamykane, mieszkania i domy opuszczane po to, aby wyjechać na wczasy. Ochrona przeciwwłamaniowa istotna jest jednak nie tylko latem, ale cały rok.

Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę