Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Chiny > Jak smartwatch chroni zdrowie

Jak smartwatch chroni zdrowie

Watch gt 3 może początkowo być mniej wydajny niż smartfon. Wyświetlacz jest mniejszy i (prawie zawsze) nie ma dedykowanego dostępu do Internetu. Ale dopasowanie na nadgarstku ma tę zaletę: czujniki wbudowane w smartwatche leżą bezpośrednio na skórze i mogą zbierać dane, do których smartfon nie ma dostępu w ten sposób. Smartwatch to idealne urządzenie do dbania o własne zdrowie.

Wykryj tętno za pomocą sygnałów świetlnych

Pulsometr to czujnik, który powinien znaleźć się w każdym smartwatchu. Ale w przeciwieństwie do optymalizacji treningu w sporcie, smartwatch, który ma służyć zdrowiu, ma na celu wczesne wykrywanie arytmii serca. Aby dokładnie mierzyć tętno, smartwatch powinien być dobrze dopasowany, ale nie tak ciasno, jak podczas ćwiczeń. Podczas treningu można tam również nosić pas piersiowy, który bezpośrednio mierzy tętno. Byłoby to jednak mniej praktyczne, gdybyś monitorował własne zdrowie przez całą dobę.

Zamiast tego Watch gt 3 noszony ze względów zdrowotnych nie tylko mierzy odporność skóry, ale wykorzystuje bardziej precyzyjne metody. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski dotyczące tętna lub tętna, a nawet ciśnienia krwi. Z drugiej strony inne urządzenia starają się nasłuchiwać bicia serca za pomocą mikrofonów.

Oceń stan autonomicznego układu nerwowego

Czujniki położenia i przyspieszenia można również wykorzystać do zliczania kroków wykonanych w ciągu dnia. Jednak ta metoda nie jest dokładna. W przypadku niektórych aplikacji wystarczy lekkie potrząsanie smartwatchem, aby dodać kilka kroków do codziennego konta. Ponieważ długość kroku różni się w zależności od osoby, nie powinieneś ufać liczbie bezwzględnej, ale przyglądaj się zmianom z dnia na dzień.

Chętnie obserwuje się również zachowanie podczas snu, aby w odpowiednim momencie delikatnie obudzić Cię i nie wyrwać ze snu. Monitor snu stara się rejestrować stan wegetatywnego układu nerwowego w taki sam sposób, jak robi to podczas monitorowania poziomu stresu. W zasadzie obserwuje się naprzemienne napięcie i relaksację. Część w ciągu dnia jest dobra, ale proszę nie przez całą dobę, a już na pewno nie na wysokim poziomie. Mówi się, że te prognozy są tak skuteczne, że można ostrzec epileptyków przed napadami. Huawei opracowała takie specjalne urządzenie na nadgarstek, które zawiera szereg innych punktów pomiarowych, na przykład pomiar temperatury ciała za pomocą podczerwieni.

Zbierz dane z wielu źródeł

Niektóre aplikacje obliczają również zużycie kalorii. Opierają się nie tylko na danych dostarczonych przez smartwatch, ale także na innych danych – takich jak waga. Wszystkie dane są następnie porównywane ze smartfonem, komputerem lub usługą internetową w celu graficznego przetworzenia danych i uzyskania przeglądu ogólnego stanu zdrowia. Dlatego mały wyświetlacz smartwatcha nie jest wadą, ale ważniejsze jest przyjrzenie się czujnikom, które są dostępne przy zakupie. Długa żywotność baterii lub szybkie ładowanie jest również ważne, jeśli zegarek nosi się przez całą dobę – również w nocy, aby rejestrować sen.

Chociaż sportowy smartwatch może być również używany do jednoczesnego monitorowania stanu zdrowia, wiele czujników i funkcji nie jest potrzebnych: bez GPS, bez wysokościomierza, bez kompasu, bez stopera, bez autonomicznego odtwarzania muzyki i bez ochrony przed wodą.

Towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych wspierają zakupy

W celu wydobycia z ludzkiego organizmu kolejnych tajemnic, w przyszłości będzie też mierzony poziom cukru we krwi, aby móc wykryć cukrzycę, a także stężenie jonów w pocie, aby rejestrować wartości mleczanu i mocznika, a tym samym śledzić dalsze zagrożenia dla zdrowia. Wielu nadal postrzega smartwatch przede wszystkim jako urządzenie do komunikacji lub sportu.

Niemniej jednak smartwatche nie zastąpią zdrowego stylu życia. Utrzymanie zdrowego poziomu snu, ćwiczeń i odżywiania wymaga motywacji własnej. Jednak smartwatch może pomóc przezwyciężyć słabsze ja i zachować dyscyplinę. Dlatego niektóre zakłady ubezpieczeń zdrowotnych również wspierają korzystanie ze smartwatcha: pierwsze firmy ubezpieczeniowe eksperymentują ze zwrotem opłat za przesyłanie danych dotyczących zdrowia zarejestrowanych przez smartwatch. Ma to zademonstrować zdrowy styl życia. Jednak zakres, w którym ochrona danych wyznacza granice, nie jest jeszcze do końca jasne i wymaga doprecyzowania na mocy prawa. Jednak niektóre zakłady ubezpieczeń zdrowotnych już teraz chętnie pokrywają część ceny zakupuprzy zakupie smartwatcha. Warto zapytać.

Fot. YouTube/Huawei Mobile

Podobne

W górę