Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Temat dnia > Góry Świętokrzyskie – sposób na udany urlop

Góry Świętokrzyskie – sposób na udany urlop

Góry Świętokrzyskie to doskonałe miejsce na spędzenie niezapomnianych chwil podczas urlopu. Znajdują się one w centrum Polski – to sprawia, że dojazd nie jest tak kłopotliwy jak w przypadku Morza Bałtyckiego czy Tatr. Oprócz tego, są one na tyle niskie, że poradzą sobie z nimi zarówno dzieci, jak i dorośli. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu – przedstawiamy w nim najważniejsze atrakcje, jakie czekają na osoby udające się w Góry Świętokrzyskie.

Góry Świętokrzyskie – pasmo górskie w Polsce centralnej 

Góry Świętokrzyskie to  pasmo górskie, które zlokalizowane jest w środkowej części naszego kraju. Znajdują się one w województwie świętokrzyskim, w środkowej części Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Graniczą one z Niziną Mazowiecką od północy, od południa z Niecką Nidziańską, od zachodu z Jurą Krakowsko-Częstochowską, zaś od wschodu z Wyżyną Lubelską.

Nazwa tych gór pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się na Łysej Górze. Łysa Góra nazywana jest również Świętym Krzyżem bądź Łyścem. Warto wiedzieć, że Góry Świętokrzyskie są najstarszymi w Polsce. Od miliona lat są one erodowane przez śnieg, wodę oraz wiatr. Właśnie z tego powodu nie są one imponująco wysokie. Najwyższe szczyty tego pasma górskiego osiągają zaledwie 600 metrów nad poziomem morza. Najwyższy punkt Gór Świętokrzyskich to Łysica (612 m.n.p.m.), która wznosi się nad Świętą Katarzyną.

Warto tu przyjeżdżać 

To, że Góry Świętokrzyskie są niskie, wcale nie jest wadą. Wiele osób uważa zresztą wprost przeciwnie – jest to dla nich duża zaleta, dzięki której osiągnięcie najwyższego szczytu nie stanowi dużego problemu. W tych górach turyści mogą również podziwiać szereg niezwykle ciekawych atrakcji, które są wyjątkowe. Można je spotkać wyłącznie w tym miejscu. Region, w którym znajdują się te góry, jest wyjątkowy, ponieważ jako jedyny może poszczycić się tak długim okresem istnienia. Pod względem wieku, różnorodności geologicznej oraz bogactwa dorównują mu wyłącznie Sudety. Góry Świętokrzyskie to raj dla każdego – dzieci, rodziców oraz naukowców, którzy chcą obcować z naturą.

Duża ilość jaskiń 

Jedną z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich są obiekty przyrody nieożywionej na czele z jaskiniami. Jedną z nich jest urokliwa jaskinia Raj, która przez ekspertów jest uznawana za najpiękniejszą w całej Polsce. Wśród jej atutów wymienia się ciekawe gołoborza, które pokrywają podszczytowe partie Łysogór – jest to najwyższe pasmo w tym miejscu. W Jaskini Raj są także wyrobiska oaz kamieniołomy, w których odwiedzający mogą oglądać wiele minerałów oraz skamieniałości.

Puszcza Świętokrzyska 

Następną atrakcją docenianą przez wszystkich turystów są pozostałości po olbrzymich puszczach. W tej chwili zachowały się wyłącznie fragmenty Puszczy Świętokrzyskiej oraz Puszczy Jodłowej. Zgodnie z polskim prawem są one chronione począwszy od 1950 roku. Otwarto wówczas Świętokrzyski Park Narodowy, którego symbolem jest jeleń. Warto wiedzieć, że jelenie po dziś dzień licznie zamieszkują teren tego parku.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę