Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Chcę, by mój dom był inteligentny! Nowoczesne technologie i rozwiązania w budownictwie

Chcę, by mój dom był inteligentny! Nowoczesne technologie i rozwiązania w budownictwie

Nowoczesne technologie pozwalają nam wyposażyć nasze domy i mieszkania we wszystko, co podniesie komfort ich użytkowania, a przy okazji sprawi, że będą bezpieczne. Już na etapie kreślenia projektu domu można naznaczyć go inteligentną technologią.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to taki, który zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort w każdym momencie jego użytkowania (a w zasadzie w każdym momencie przebywania w nim). Jest naszpikowany technologią i elektrycznością, ale paradoksalnie – jest bardziej ekologiczny, oszczędny i wydajny niż nasze standardowe (notabene odchodzące powoli „do lamusa”) domy „nieinteligentne”. W takim domu znajdziemy przede wszystkim monitoring, który obserwować będzie całe otoczenie domu w dzień i w nocy, a którego zalet przeciwwłamaniowych nie trzeba nikomu objaśniać. Oprócz wszechobecnych kamer w domu inteligentnym znajdą się też alarmy przeciwwłamaniowe i przeciwpożarowe, dzięki którym śpi się naprawdę spokojnie mając w podświadomości fakt, że chronieni jesteśmy przez ultranowoczesną technologię. Zasypianie jeszcze nigdy nie było tak bezpieczne!

Ciekawe rozwiązania w inteligentnych domach

W domach inteligentnych wszelkie instalacje są zintegrowane i zarządzane zdalnie, automatycznie, półautomatycznie lub przez użytkownika. Oznacza to na przykład zapalanie światła w pomieszczeniach poprzez reakcję czujnika ruchu, brama może otwierać się kiedy znajdziemy się w pobliżu lub kiedy sami uruchomimy jej otwarcie np. poprzez aplikację w telefonie. Wracając do meritum – automatyczne zaświecanie światła jest rozwiązaniem mającym na celu oszczędność energii, ponieważ światło świeci się tylko wtedy, gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu. Możemy również zarządzać ogrzewaniem w swoim domu. Tym samym, możemy zaprogramować włączanie ogrzewania lub klimatyzacji tylko w określonych godzinach, sterować nimi za pomocą pilota, zaprogramować wyłączenie ogrzewania na czas gdy nikogo nie ma w domu, lub podwyższenie temperatury w łazience w godzinach porannych, gdy kąpiemy się, oraz wieczornych gdy szykujemy się do snu. Podobnie możemy zarządzać żaluzjami w swoim domu – gdy wychodzimy z domu i chcemy zabezpieczyć go przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz lub przed nadmiernym nagrzaniem przez światło słoneczne, jednym przyciskiem możemy zasunąć żaluzje w całym domu.

Steruj domem za pomocą jednego urządzenia!

Inteligentny dom to takie zintegrowanie wszelkich systemów, by oszczędzać energię elektryczną, a jednocześnie zwiększać swój komfort przebywania w domu pod względem ciepła w pomieszczeniach, natężenia światła czy sterowania muzyką w pomieszczeniach. Nasz komfort sterowania tym wszystkim byłby znikomy, gdybyśmy musieli sterować ogrzewaniem, klimatyzacją, światłem i innymi zasobami chodząc po całym domu i ustawiając te parametry umieszczonymi w każdym pokoju przyciskami.

Dzięki inteligentnym technologiom możesz sterować całym domem za pomocą kilku przycisków umieszczonych na jednym pilocie lub jednym panelu z wygodnym ekranem, usytuowanym na przykład przy samym wejściu do domu. Inteligentne technologie możemy dziś obserwować w budynkach publicznych – galeriach handlowych, na uczelniach itp., lecz coraz częściej trafiają one również pod prywatne dachy. Ich stosowanie świadczy o ekologicznej świadomości ludzi.

Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.

Zapisz

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę