Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Chrześcijaństwo > Wideo. Zdjęcia. Bombardowanie kościoła w Górnym Karabachu. Apel kościołów Europy do UE

Wideo. Zdjęcia. Bombardowanie kościoła w Górnym Karabachu. Apel kościołów Europy do UE

Kościoły Europy wezwały Unię do poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu. Ekumeniczny apel w tej sprawie wystosowała Konferencja Kościołów Europejskich (KEK), zrzeszająca niekatolickie wspólnoty chrześcijańskie Starego Kontynentu.

Katedra w Suszi, Górny Karabach/Wikimedia.org/domena publiczna

Apel został skierowany do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ). Wyrażono w nim niepokój z powodu eskalacji przemocy między Azerbejdżanem i Armenią oraz wezwano Unię do zintensyfikowania działań na rzecz poszukiwania pokojowego i trwałego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu. Sekretarz generalny tej ekumenicznej organizacji stwierdził, że Unia musi użyć w tym celu wszystkich swych zdolności dyplomatycznych i mediacyjnych w ramach obowiązującego prawa międzynarodowego.

Jørgen Skov Sørensen zauważył, że trzeba uczynić wszystko, by zapobiec pogłębieniu konfliktu na Kaukazie. W tym celu, jak zauważył, do prowadzenia dialogu powinni zostać zaangażowani również przywódcy religijni z obu stron, aby pomóc w pojednaniu. Zaapelował równocześnie do organizacji międzynarodowych, by zagwarantowały doświadczonej ludności dostęp do koniecznej pomocy humanitarnej. Apel Konferencji Kościołów Europejskich kończy specjalna modlitwa w intencji pokoju, aby Bóg powstrzymał działania wojenne i przemienił serca tych, którzy zabijają.

Paul Ronzheimer, reporter Bilda na swoim profilu na Twitterze napisał:

  • Po lewej stornie widoczna jest rodzina z dwójką dzieci, którzy byli w kościele, kiedy doszło do ataku. Matka powiedziała nam: „Nie wiedziałam, co się dzieje, było tak głośno, wszędzie kurz, bałam się i szukałam swoich dzieci”.

Z kolei inny dziennikarz i bloger, Artur Papyan umieścił następujący przejmujący wpis:

  • Ten widok rozrywa serce … to jeden z najpiękniejszych kościołów, jakie kiedykolwiek widziałem … to szaleństwo musi się jakoś skończyć

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan/Twiitter/SWP
Zdjęcie główne: Ostrzelanie kościoła, Górny Karabach/TT/Paul Ronzheimer

Podobne

W górę