Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Jaki rodzaj pałki teleskopowej wybrać?

Jaki rodzaj pałki teleskopowej wybrać?

Na liście legalnych akcesoriów do samoobrony, pałka teleskopowa nie zajmuje szczególnie wysokiej pozycji. Po pierwsze, skuteczne użycie pałki wymaga wcześniejszego treningu. Po drugie, używanie tego typu narzędzia, przynajmniej w niektórych przypadkach, może budzić pewne wątpliwości natury prawnej. Jeśli jednak używamy pałki wyłącznie do samoobrony i nie jest to narzędzie rozumiane w kategorii broni białej – ma klasyczną konstrukcję bez wzmocnionej siły rażenia (zakazane jest używanie pałek z metalową kulką na końcu lub pałek o zwiększającej się średnicy pałki od rękojeści do jej końca), to jej użycie w sytuacji zagrożenia może okazać się niezwykle skuteczne.

Rodzaje pałek teleskopowych

Sprzęt tego typu możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie. Na pałki sprężynowe i pałki teleskopowe o konstrukcji sztywnej. Te pierwsze charakteryzują się dużą elastycznością, przez co siła ich rażenia jest mniejsza, a zadawane obrażenia mniej groźne dla napastnika. Jeśli jednak potrafimy obchodzić się z tego typu sprzętem, elastyczna pałka teleskopowa o konstrukcji sprężynowej będzie wystarczająco skutecznym narzędziem, by poradzić sobie z niemal każdym napastnikiem (jeśli nie dysponuje on jakimś rodzajem broni palnej). To, co jedni uważają za wadę tego typu konstrukcji, czyli powodowane przez nią mniejsze obrażenia, dla pozostałych będzie sporą jej zaletą. Uderzenia taką pałką wywołują duży ból, nie skutkują jednak poważnymi obrażeniami ciała. Dzięki temu broniąca się osoba, może obezwładnić lub zniechęcić napastnika do kontynuowania napaści i jednocześnie minimalizuje ryzyko spowodowania u niego poważnych obrażeń fizycznych.

Drugi rodzaj pałek, czyli pałki teleskopowe o konstrukcji sztywnej, dzielimy na hartowane i niehartowane. Ten rodzaj pałek charakteryzuje się większą wytrzymałością i większymi możliwościami zastosowań. Uderzenia takimi pałkami są znacznie mocniejsze, a przez to ich skutki są mocniej odczuwalne przez napastnika. Przy odpowiednich umiejętnościach sztywna pałka teleskopowa może zostać wykorzystana, nie tylko do zadawania uderzeń, ale także do wykonywania dźwigni, podcięcia lub duszenia napastnika, co przy użyciu elastycznej pałki sprężynowej jest zwyczajnie niemożliwe. Niestety zastosowanie takiej pałki może spowodować powstanie ciężkich obrażeń ciała u napastnika, co w skrajnej sytuacji może prowadzić do postawienia osobie używającego tego typu narzędzia zarzutów prokuratorskich, nawet jeśli pałka była użyta do samoobrony – na szczęście sądy coraz częściej stają po stronie osób broniących się, a samo używanie pałek teleskopowych, nawet tych o konstrukcji sztywnej, jest w pełni legalne i nie potrzebujesz do tego żadnego specjalnego pozwolenia.

Pałka teleskopowa czy coś innego?

Pałka w rękach odpowiednio przeszkolonej osoby to niezwykle skuteczne narzędzie do samoobrony. Jeśli jednak nie masz czasu lub możliwości, by nauczyć się podstaw prawidłowego posługiwania się z pałką, alternatywnym dla niej wyborem może być prosty w użyciu gaz pieprzowy lub paralizator. Oba narzędzia, podobnie jak pałki teleskopowe, są w naszym kraju legalne i do ich używania niepotrzebne są żadne specjalne uprawnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z sharg.pl.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę