Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > Kolor i ruch oczu, a choroby, emocje i myśli

Kolor i ruch oczu, a choroby, emocje i myśli

Nie bez powodu zwykło się mówić, że oczy są zwierciadłem duszy. Można z nich wyczytać nie tylko intencje, czy pochodzenie. Ich barwa świadczy również o predyspozycji do różnych chorób genetycznych, a zdaniem naukowców, może dużo powiedzieć o cechach charakteru ich posiadaczy. A co Twoje oczy mówią o Tobie?

Są oczy zimne jak lód, które mrożą spojrzeniem. Są oczy ciepłe i roześmiane, które cieszą się nawet, gdy twarz pozostaje smutna. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, bo patrząc w nie, możemy poznać danego człowieka, jego myśli, emocje i osobowość. Okazuje się, że możemy wyczytać z nich znacznie więcej, co potwierdzają badania neurologiczne i biologiczne. Ruch gałek ocznych wskazuje w jakiej płaszczyźnie mentalnej porusza się dana osoba. Oczy nie potrafią kłamać, zaś mogą nam bardzo dużo powiedzieć na temat ciała biologicznego, pochodzenia genetycznego, a nawet trybie życia i predyspozycji do chorób.

Jakie myśli i emocje zdradzają nasze oczy? Usta mogą kłamać – oczy nie!

Jeśli uważasz, że umiesz „kłamać bez mrugnięcia okiem”, to wiedz, że specjaliści od fizjonomiki i komunikacji społecznej czy ludzie po specjalnych kursach oraz osoby posiadające podstawową wiedzę na ten temat, bez problemu poznają po Twoich oczach, kiedy wypowiedź dotyczy faktów, a kiedy wyobrażeń. Możemy płakać lub kłamać na zawołanie, ale oczy i tak zdradzą prawdziwe emocje. Powiedzą też jaki tryb życia prowadzimy, na co chorujemy i skąd pochodzimy.

Wpatrując się w czyjeś oczy próbujemy odgadnąć emocje drugiego człowieka. Staramy się z nich czytać, zrozumieć i domyśleć intencji drugiego człowieka. Gdy ktoś nas oszuka mawiamy, że okłamał nas patrząc nam prosto w oczy lub bez mrugnięcia okiem. Jak jednak rozpoznać po oczach czyjeś intencje? Nasze myśli i emocje zdradzić może najmniejszy ruch gałki ocznej. Każdą myśl opisuje bowiem sposób patrzenia. Dlatego właśnie wpatrując się w czyjeś oczy możemy poznać czy rozmówca mówi prawdę. Gdy unika spojrzenia, oznaczać może, że coś ukrywa lub czuje wstyd i nie chce abyśmy poznali prawdy lub wyczytali jej z jego oczu. Jak poznać o czym myśli?

Ruch gałki ocznej w prawo i w górę oznacza, że szukamy odpowiedzi w pamięci. Widać to na przykładzie ucznia przepytywanego pod tablicą. Gdy natomiast coś sobie wyobrażamy, oczy kierują się w górę. Jeśli przy odpowiedzi gałka oczna wędruje w górę i nieco w lewą stronę, oznacza to, że szukamy odpowiedzi w wyobraźni. Po tym właśnie można poznać kto w rozmowie z nami na bieżąco potrafi tworzyć kłamstwa. To właśnie po ruchu gałek ocznych można poznać kto mówi prawdę, a kto jest kreatywnym kłamczuchem.

Jest to spowodowane naturalnym mikrozachowaniem organizmu, pracą półkul mózgowych i uwarunkowaniami neurologicznymi. Bardzo ciężko jest zachowywać się wbrew naturalnym uwarunkowaniom, choć specjaliści od komunikacji społecznej, którzy szkolą negocjatorów i polityków oraz znają te naturalne uwarunkowania, twierdzą, że człowiek jest w stanie kontrolować ruch gałki ocznej. Gdy jest świadomy jaki ruch odpowiada za jakie myślenie, może ukryć niektóre myśli.
Oczy okazują również emocje. Gdy wpatrując się w kogoś mrużymy oczy, widać, że kipimy nienawiścią. Jest to oznaka gniewu. Można też wpatrywać się w kogoś z zachwytem. Oczy zdają się błyszczeć. Lśnią, gdy mówimy z pasją i emocjami. Gdy się uśmiechamy od ucha do ucha, ale oczy są szkliste, wędrują, patrzą gdzieś w głąb siebie, widać, że radość jest nieszczera, że śmiejemy się przez łzy, lub myślami błądzimy w zupełnie innym miejscu.

O tym, że oczy są zwierciadłem duszy i można z nich czytać jak z otwartej książki zarówno emocje, jak i myśli, od dawna wiedzą pisarze czy aforyści. Ciekawie zagadnienie to opisał Michaił Bułhakow słowami: „Zrozumcie, że język może ukryć prawdę, ale oczy – nigdy! Ktoś wam zadaje niespodziewane pytanie, nie zdradzacie się nawet drgnieniem, błyskawicznie bierzecie się w garść i wiecie, co należy powiedzieć, żeby ukryć prawdę, i wygłaszacie to niezmiernie przekonywająco, i nie drgnie na waszej twarzy żaden muskuł, ale – niestety – spłoszona pytaniem prawda na okamgnienie skacze z dna duszy w oczy i już wszystko stracone”.

Oczy oprócz zdradzenia myśli i emocji mogą nam jednak powiedzieć znacznie więcej o danej osobie. Wpatrując się w czyjeś oczy możemy dowiedzieć się dużo na temat trybu jego życia, chorobach i pochodzeniu etnicznym.

Irydologia – wygląd oka świadczy o chorobach i trybie życia, a kolor zdradza cechy charakteru i predyspozycje do chorób genetycznych

Każde przebarwienie, plamka czy bruzda świadczą o chorobach ciała. Niektóre pojawiają się z przyczyn naturalnych i są niegroźne, inne oznaczają poważne dolegliwości. Jeśli czyjeś oczy mają małe bruzdy i przebarwienia, może to wynikać z trybu życia i powiedzieć nam sporo o takiej osobie. Często zmiany są wynikiem nadmiernego działania żywiołów. Od nadmiernego i mocnego kontaktu oczu z wiatrem czy wodą pojawiają się delikatne bruzdy.

Zwykle następuje to powyżej 30-go roku życia. Widać kto uwielbia jeździć motorem, a kto pracował w swoim życiu na morzu. Oczy marynarzy, szczególnie tych przebywających nad mocno zasolonymi morzami, wyglądają jak przepalone solą. Przebarwienia na gałce mogą świadczyć o żółtaczce, natomiast poważne grudki i wypukłe zmiany mogą być nowotworami. Wytrzeszcz gałki ocznej oznacza choroby związanych z nadciśnieniem.

Źrenice dwukolorowe lub różnobarwna tęczówka jednego oka nazywane są natomiast heterochromią i są delikatną anomalią. Jest to wada wrodzona, która polega na różnicach w rozmieszczeniu barwnika. Stanowi cechę dymorficzną, która rozpatrywana jest w wariantach normy, gdyż nie niesie ze sobą żadnych poważnych zaburzeń. Czasem zmiany mogą jednak świadczyć o występowaniu innych wad wrodzonych.

Irydologia jest dziedziną, dzięki której na podstawie wyglądu i barwy oka można zbadać stan zdrowia lub też predyspozycje do chorób genetycznych. Naukowcy prześcigają się również w badaniach, na podstawie których, kolor oka przełożyć można na cechy charakteru i usposobienia. Jeśli beleczki, z których zbudowana jest tęczówka leżą blisko siebie, oznacza to, że organizm charakteryzuje się większą odpornością na choroby.

Statystyki pokazują, że osoby z niebieskimi oczami mają częstsze predyspozycje do ulegania nadmiernym emocjom, są bardziej skłonne do altruizmu i empatii, ale też bardziej narażone na alkoholizm. Oczy szare mają najmniej pigmentu i uznawane są za najjaśniejszą barwę oka. Zdaniem naukowców posiadacze takiej barwy są jeszcze bardziej emocjonalni niż osoby o niebieskich oczach. Mają tendencje do pracoholizmu i szybko się nudzą.

Osoby o niebieskich i jasnoszarych tęczówkach częściej cierpią na bezsenność, narażone są na choroby związane ze słabymi spojówkami i błonami śluzowymi, różnego rodzaju alergie, zapalenia stawów czy choroby skóry. Osoby z zielonymi oczami uważa się za bardzo inteligentne i przyjazne. Są wrażliwe na zmiany pogody. Posiadacze oczu brązowych są skryci w okazywaniu emocji i narażeni na choroby układu pokarmowego. Brązowa barwa oka świadczy o predyspozycji do chorób takich jak kamice nerkowe i choroby wątroby.

Kolor oczu zdradza nasze pochodzenie – odcienie oczu jako domena mieszańców i różnokolorowe anomalie

Najpopularniejsze na świecie są oczy brązowe. Kolor ten posiada około 90% ludności świata. Zielonoocy mieszkańcy globu stanowią 7% ludzkości, a ci z szarymi zaledwie 2%. Najrzadszym kolorem źrenicy jest jednak niebieski – jego posiadacze stanowią zaledwie 1% ludności. Kolor ten jest też najmłodszy ponieważ powstał w wyniku mutacji.

Podobno kiedyś wszyscy mieliśmy oczy brązowe jednak wraz z migracjami ludów na północ, oczy zaczęły mutować i zmieniać odcień dostosowując się do warunków naturalnych. Dlatego też oczy brązowe dominują wśród populacji południowych, zaś niebieskie są domeną ludzi północy. Pojawiły się na świecie około 10 000 tys. lat temu. Dzięki połączeniu genów ludzi niebieskookich z brązowookimi powstały też inne odcienie.

Są różne kwalifikacje ze względu na kolor oczu. Najczęściej spotykamy się z podziałem na brązowe, szare, zielone i niebieskie, choć wiadomo, że odcieni jest znacznie więcej. Tak naprawdę czysty kolor oka to kolor brązowy, zielony lub niebieski, zaś wszelkie inne ich odcienie typu piwnego czy szarego są wynikiem mieszaniny kolorów podstawowych.

Kolor jest bowiem cechą dziedziczną, na którą wpływ ma więcej niż jeden gen. Różne warianty danego genu warunkują odmienne wykształcenie tej samej cechy. Geny te odpowiadają za trzy kolory oczu – brązowy, zielony i niebieski. Wszystkie cztery geny muszą określać tą samą barwę, aby kolor oczu był czysty. W innym wypadku otrzymujemy kolor mieszany, czyli oczy piwne lub szare.

Kolor oczu zależy zasadniczo od ilości i typu pigmentów obecnych w tęczowce. Najpopularniejsza barwa przypisywana jest mieszkańcom obu Ameryk, Oceanii, Afryki, Azji i niektórych części Europy. W tych rejonach świata natura wyposażyła człowieka w oczy barwy brązowej by lepiej pochłaniały światło o krótszej długości fal. Zawierają one dużo eumelaniny w podścielisku tęczówki. Stąd ich kolor.
Oczy niebieskie zawierają niewielką ilość melaniny w podścielisku tęczówki. Światło o dłuższych falach jest absorbowane przez leżący pod spodem pigment nabłonka tęczówki, a krótsze fale są odbijane. Oczy wraz z wiekiem mogą jednak ściemnieć, bo ilość melaniny rośnie w ciągu pierwszych kilku lat życia. Kolor ten występuje u osobników o białej cerze bez korzeni latynoskich. Jest bardzo powszechny w Europie, w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim i rejonach zamieszkałych przez Europejczyków.

Oczy szare przypominają często niebieskie, bo na tej barwie bazują. Mają jednak znacznie więcej kolagenu, przez co światło w tęczówce zostaje rozszczepione w inny sposób niż w tęczówce niebieskiej. Stanowi barwę wypadkową połączenia niebieskiego i zielonego. Jest popularna w Europie Wschodniej, na Bałkanach, w rejonach Azji Zachodniej, pośród niektórych berberyjskich ludów w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, Azji Centralnej i Azji Południowej.

Zielone oczy są natomiast wynikiem obecności małej ilości melaniny. To połączenie barwy niebieskiej przykrytej plamami koloru piwnego. Spotykane są najczęściej u ludzi zamieszkujących Europę Północną. Są mieszanką pochodzenia celtyckiego i germańskiego nurtu. Szczególnie intensywna barwa dominuje u rudowłosych Irlandczyków.

Zdarzają się też oczy nietypowe – dwukolorowe, fioletowe czy czerwone. Najbardziej wyróżniają się oczy różnokolorowe – jedno może być niebieskie, drugie brązowe. Jeśli cała rodzina ma oczy jednego koloru, a dziecko rodzi się z obiema tęczówkami o innym zabarwieniu, nie ma w tym nic dziwnego. Oznacza, że niemowlę pochodzi z jednej linii rodowej, np. ludzi północy, którzy mają małą domieszkę genów ludzi z południa i gen odpowiedzialny za kolor oczu przypomniał sobie o danym osobniku dopiero po kilku czy nawet kilkunastu pokoleniach.

Bardzo rzadkim odcieniem jest czerwony lub fioletowy, ale i takie kolory zaczynają się pojawiać w kwalifikacjach i dopuszczalne jest wpisywanie w dowód oczu barwy czerwonej. Skąd taki kolor? Nie ma to nic wspólnego z wampiryzmem, ale często osoby o takim odcieniu były właśnie ze względu na swoje gabaryty określane takim mianem. Wiąże się to z jasnym kolorem skóry i małą ilością barwnika. Osoby cierpiące na albinizm często mogą mieć takie oczy ze względu na znikomą ilość melaniny lub całkowity jej brak.

Paulina Matysiak
Redaktor - wywiady, kultura, pisarka, felietonistka
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

411 odpowiedzi na “Kolor i ruch oczu, a choroby, emocje i myśli”

 1. You really make it appear really easy with your presentation but I to find this topic to be really something which I believe I would never understand. It sort of feels too complicated and extremely broad for me. I’m taking a look ahead for your next put up, I will try to get the hang of it!

 2. Hey there! This is kind of off topic but I need some advice from an established
  blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?

  Cheers

 3. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was
  wondering which blog platform are you using for this
  website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and
  I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point
  me in the direction of a good platform.

 4. I just like the valuable info you supply in your articles.

  I’ll bookmark your blog and test once more here frequently.
  I’m slightly certain I will be informed lots of new stuff proper here!
  Good luck for the next!

 5. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance” between superb usability and
  visual appearance. I must say you’ve done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me
  on Safari. Exceptional Blog!

 6. Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this article together.
  I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments.

  But so what, it was still worth it!

 7. I just want to mention I am newbie to blogs and truly liked this web blog. Very likely I’m want to bookmark your site . You definitely come with exceptional stories. Thanks a bunch for sharing with us your web site.

 8. The truth is and see if the Hcg diet protocol and as a consequence HCG Drops certainly are a in fact quick way to be able to shed pounds; while the healthy diet has a strong will most likely moreover sizable focus to undertake positive. hcg diet drops

 9. Thanks for making the sincere try to provide an explanation for this. I think very strong about it and wish to learn more. If it’s OK, as you reach extra intensive wisdom, would you mind including extra posts similar to this one with additional info? It might be extremely helpful and useful for me and my colleagues.

 10. I really want to notify you that I am new to putting up a blog and incredibly admired your website. Very possible I am likely to remember your blog post . You indeed have superb article material. Like it for expressing with us your very own internet write-up

 11. It certainly is almost not possible to come across well-aware individual on this content, nevertheless you look like you fully grasp whatever you’re indicating! Thanks

 12. Faytech North America is a touch screen Manufacturer of both monitors and pcs. They specialize in the design, development, manufacturing and marketing of Capacitive touch screen, Resistive touch screen, Industrial touch screen, IP65 touch screen, touchscreen monitors and integrated touchscreen PCs. Contact them at http://www.faytech.us, 121 Varick Street, New York, NY 10013, +1 646 205 3214

 13. Just wish to say your article is as astounding. The clearness in your submit
  is simply great and that i could assume you’re knowledgeable in this subject.
  Well together with your permission allow me to grasp your
  feed to keep up to date with approaching post.
  Thanks one million and please continue the rewarding
  work.

 14. Hello there, I found your blog via Google even as looking for a comparable
  matter, your website came up, it looks good.

  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply become alert to your weblog
  thru Google, and located that it is truly informative. I’m
  going to be careful for brussels. I will be grateful if you happen to continue this in future.
  Lots of folks will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 15. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and terrific design.

 16. Wow I can’t help but love her! She is beautiful plus a really good actress. I don’t think the show V is all that good, but I watch it anyway just so I can see Morena Baccarin. And I don’t know if you’ve ever seen her do an interview but she is also rather funny and it all seems to come so natural for her. I personally never even heard of her before The V, now I’ll watch anything she’s on.

 17. I simply want to tell you that I’m all new to blogging and site-building and really loved your blog site. Likely I’m likely to bookmark your blog . You surely have amazing articles. Bless you for sharing with us your blog site.

 18. I just want to tell you that I am just beginner to weblog and honestly loved this web page. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You really come with fabulous article content. Kudos for sharing your webpage.

 19. Hi, I think your website could possibly be having browser compatibility
  problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however
  when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful site!

 20. You are so awesome! I don’t believe I’ve read a single thing like this before. So good to discover someone with genuine thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality.

 21. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 22. Awesome post. I’m a normal visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a frequent visitor for a really long time.

 23. Hi there. I found your site by the use of Google at the same time as searching for a related subject, your website came up. It looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 24. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossip and net stuff and this is really frustrating. A good blog with exciting content, that is what I need. Thank you for making this website, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 25. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and internet stuff and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 26. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossip and internet stuff and this is actually irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 27. Hi there. I found your web site by the use of Google whilst searching for a related topic, your web site got here up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.

 28. Hey there. I discovered your web site by the use of Google whilst searching for a comparable subject, your site got here up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 29. Hey there. I discovered your blog by means of Google at the same time as looking for a comparable matter, your site got here up. It seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 30. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for making this site, and I will be visiting again. Do you do newsletters by email?

 31. Hello there. I discovered your website by way of Google while looking for a comparable subject, your web site got here up. It seems good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 32. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish only about gossip and web stuff and this is actually frustrating. A good web site with interesting content, this is what I need. Thank you for making this web site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 33. Hiya, I’m really glad I have found this info. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually annoying. A good website with exciting content, this is what I need. Thanks for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

 34. Hi there. I discovered your site by the use of Google even as looking for a related subject, your site came up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.