Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Gospodarka > Grafen z Polski – co dalej? (Archiwum)

Grafen z Polski – co dalej? (Archiwum)

Głośno było jakiś czas temu o polskiej spółce grafenowej Nano Carbon, która odkryła tani sposób produkcji tego materiału. Mimo początkowego zainteresowania, tkwiła ona ostatnio w nieciekawej sytuacji finansowej. Tkwiła – do momentu, gdy zainteresował się nią nowy inwestor, jakim okazała się polska Grupa Azoty.

Koncern wykazuje niemałe zainteresowanie w rozwoju materiałów przyszłości i grafen nie jest tutaj wyjątkiem. Na realizację swoich projektów, Grupa Azoty wykłada spore kwoty, żeby zabezpieczyć się na najbliższe lata – według prognoz, wartość globalnego rynku grafenu wzrośnie w ciągu 5 lat z 200 mln dolarów do aż 1 mld dolarów. Na chwilę obecną, rynkiem grafenowym rządzą bezkonkurencyjnie Chiny, odpowiadające za 2/3 światowej produkcji. Materiał na chwilę obecną nie jest tam spopularyzowany z uwagi na koszty produkcyjne, ale mówi się, że do 2020 roku mają go produkować aż 5 tys ton.

Warto wspomnieć, że rada nadzorcza Nano Carbon rozpisała również niedawno konkurs na nowego prezesa. Nowe dotacje, zmiana zarządu – te nieoczekiwane wydarzenia mogą pozwolić firmie postawić po okresie stagnacji, upragniony krok naprzód. Z pewnością wszystkim polskim naukowcom redakcja Strefy Wolnej Prasy życzy powodzenia oraz dużo sukcesów 🙂

Źródło: http://www.geekweek.pl/news/2019-02-26/polski-grafen-jednak-nie-umrze-zainwestuje-w-niego-rodzima-grupa-azoty/
Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube

Michał Nil
Redaktor - nowoczesne technologie, gospodarka, kultura

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę