Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Ekologia > Baterie Panasonic

Baterie Panasonic

Akumulatory stanowią w XXI wieku oczywistą codzienność i definiują nasze otoczenie – znajdziemy je w samochodach, komputerach, telefonach komórkowych, zegarkach, a nawet sprzęcie domowym czy w termometrach elektronicznych.

Dawniej używało się akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd), na które nadal wielu ludzi się decyduje. Jest to sprawdzona technologia, całkiem wydajna i odporna na pracę w niskich temperaturach (do -40 stopni). W dodatku akumulator NiCd może przejść proces naładowania i rozładowania nawet 1000 razy.

Brzmi wspaniale jednak, jak można się domyślić – z jakiegoś powodu stopniowo się od nich odchodzi. Nowsze baterie Panasonic posiadają modele litowo-jonowe (Li-Ion) i nie ustępują im w parametrach, a są przy tym znacznie lżejsze. Sprawdza się to chociażby w urządzeniach przenośnych. Akumulatory niklowo-kadmowe mają również istotne wady – źle wpływają na środowisko naturalne (kadm mocno je zanieczyszcza) i występuje w nich tzw. efekt pamięciowy. Polega on na tym, że gdy ładujemy akumulator wielokrotnie do niepełnej wartości, „zapamiętuje” on tę wartość i traci część swojej pojemności. Bateria może także szybciej się rozładowywać.

Jak przedstawiają się więc akumulatory litowo-jonowe? Cechuje je zdecydowanie większa wydajność (są nawet trzy razy bardziej pojemne od akumulatorów niklowo-kadmowych i posiadają aż cztery razy gęstszą energię). Ich skład nie zawiera metali ciężkich, przez co nie są szkodliwe dla środowiska i można je poddać recyklingowi. Ładują się dużo szybciej oraz nie występuje w nich efekt pamięciowy, co jest zdecydowaną wygodą w użytkowaniu i pozwala wydłużyć życie akumulatora (nawet do 3000 ładowań). Minusem jest głównie wyższa cena oraz konieczność używania dedykowanej ładowarki (dodatkowe koszty). Trzeba również pamiętać, że głębokie rozładowywanie, jak i przeładowywanie takiej baterii, może ją trwale uszkodzić.

Jak powinniśmy dbać o akumulator litowo-jonowy? Przede wszystkim powinniśmy ładować go odpowiednio wcześnie, aby nie doprowadzać do absolutnego rozładowania. Jeżeli urządzenie nie będzie używane przez dłuższy okres czasu, najlepiej jest w umiarkowanym stopniu je rozładować, aby zadbać o żywotność akumulatora. Bateria powinna być przechowywana w stosunkowo niskiej (ale nie mroźnej!) temperaturze, gdyż zbyt duże ciepło przyspiesza proces starzenia. Temperatury nie powinny się również wahać – zbyt długie amplitudy mogą być niebezpieczne dla naszego sprzętu.

Zdjęcie: pxhere.com

Podobne

W górę