Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > II wojna światowa > Zapraszamy do IPN na dyskusję o książce “Niezłomna zakonnica”

Zapraszamy do IPN na dyskusję o książce “Niezłomna zakonnica”

Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje debatę o książce historyk dr Anny Mandreli “Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela”.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 31 sierpnia o godz. 17:00 w ramach Przystanku Historia IPN w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25). Oprócz autorki wystąpi znany historyk Leszek Żebrowski, który specjalizuje się w odkłamywaniu dziejów polskiego podziemia niepodległościowego. Spotkanie poprowadzi Jarosław Kornaś reprezentujący Fundację Instytut Badania Kultury.

Dr Anna Mandrela napisała biografię siostry Izabeli

We wtorek 8 sierpnia przypadła 66. rocznica śmierci siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz), czyli tytułowej zakonnicy, która w czasie wojny służyła jako pielęgniarka w szeregach Armii Krajowej, natomiast po wejściu Sowietów padła ofiarą czerwonego terroru. Zmarła w 1957 roku, ponieważ po długoletnim pobycie w więzieniach jej zdrowie było w katastrofalnym stanie i nie dało się jej uratować. Co jednak istotne, kobieta nie zgodziła się na współpracę z komunistycznym reżimem i do końca pozostała wierna swoim zasadom.

Jej pierwszą całościową biografię, która obejmuje m.in. mało znane dokumenty archiwalne czy listy zakonnicy wysyłane do matki z więzienia mokotowskiego i z Fordonu, przygotowała historyk dr Anna Mandrela. Książkę “Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela” polecił m.in. wymieniony już Leszek Żebrowski, który będzie jednym z prelegentów na opisywanym spotkaniu w Instytucie Pamięci Narodowej:

– „Jej losy to historia pierwszych lat Polski Ludowej i dramat Kościoła katolickiego w pigułce. Szeroko rozgałęzione represje i zbrodnie komunistyczne, bogato udokumentowane, pokazują proces zniewolenia i brutalnej wymiany elit intelektualnych: z polskich – na komunistyczne. Książka, którą należy koniecznie przeczytać, aby zrozumieć również to, z czym mamy dziś do czynienia i dlaczego tak jest” – rekomenduje Leszek Żebrowski.

Książkę “Niezłomna zakonnica. Siostra Izabela” – można nabyć tutaj:

siostraizabela.pl/index.php/kup-ksiazke/https://siostraizabela.pl/index.php/kup-ksiazke/

Źródło: annamandrela.pl, siostraizabela.pl
Zdjęcie: Materiały prasowe

Podobne

W górę