Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Epidemia > W niedzielę wierni w Korei Płd. mogli brać udział w Mszach

W niedzielę wierni w Korei Płd. mogli brać udział w Mszach

Przepisy dotyczące zachowania dystansu społecznego z powodu pandemii zostały przedłużone w Korei Południowej do 5 maja. W niedziele zarejestrowano jednak w tym kraju najmniejszą liczbę nowych przypadków koronawirusa od 18 lutego. Dlatego władze zdecydowały się na zniesienie niektórych ograniczeń. W kościołach odbyły się niedzielne liturgie, oczywiście z zachowaniem dystansu i w maseczkach oraz z ograniczoną liczbą uczestników. Trzeba było także zapisać się na nie wcześniej przez internet.

W okresie samoizolacji wspólnoty religijne na terenie Korei Południowej mogły kontaktować się z wiernymi jedynie za pośrednictwem internetu. Możliwy był także kontakt z duszpasterzem typu „drive-in”, czyli na parkingu pozostając wewnątrz samochodów. Biskupi utrzymywali wirtualny kontakt z wiernymi i zachęcali ich do innych form pobożności niż Eucharystia, np. do odmawiania różańca i czynów miłosierdzia.

Kluczem do sukcesu w radzeniu sobie z pandemią w Korei Południowej jest szybkość reakcji na pierwsze przypadki, wspierana przez bardzo dobry system opieki zdrowotnej. Natychmiast po wybuchu epidemii kraj zamknął granicę z Chinami i wprowadził surową kwarantannę dla osób wjeżdżających do Korei. Służba zdrowia natychmiast rozpoczęła masowe testy i śledzenie kontaktów osób zarażonych.

Obecnie jeden na pięciu południowokoreańskich katolików ma więcej niż 65 lat, a tylko 8,5 proc. ma mniej niż 19 lat. Według danych episkopatu Korei Południowej, w 16. diecezjach kraju żyje prawie 6 milionów katolików, którzy stanowią 11 proc. ludności kraju.

Vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan
Zdjęcie: Msza św. w Korei Południowej/YT

Podobne

W górę