Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Ekonomia > Rządy PiS – jak zmiana władzy wpłynęła na majątek Polaków?

Rządy PiS – jak zmiana władzy wpłynęła na majątek Polaków?

Gdy u władzy znajdowała się PO, Polska spadła pod względem zamożności na 1 mieszkańca z 46 na 48 miejsce w świecie. Rządy PiS odwróciły tendencję spadkową choć nie od razu – pisze portal Money.pl. Z danych Banku Światowego wynika, że w latach 2010 – 2014 pod względem zamożności wyprzedziły nas: Surinam, Wenezuela, Litwa i Węgry.

Jak już pisaliśmy, Bank Światowy wyliczył, że majątek, który przypada na przeciętnego Polaka wart jest 155 tysięcy USD. Nie oznacza to oczywiście, że przeciętny Polak posiada tyle w swoim domu. Do ogólnej wartości majątku na mieszkańca wliczane są na przykład zasoby naturalne, lasy, a także majątek wytworzony: budynki użyteczności publicznej, szpitale czy drogi.

W latach 2010 – 2014 czyli w okresie rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz majątek Polaków rósł wolniej niż średnia dla świata. Światowe bogactwo rosło średnio o 6,5%, czyli o 2,6 tysiąca USD na osobę rocznie. W Polsce natomiast wzrost wyniósł 5,7%, co daje 2,1 tysiąca USD rocznie na osobę.

Oznacza to, że relatywnie Polska stawała się coraz biedniejsza w stosunku do reszty świata. Wyprzedziliśmy w tym czasie Chorwację i Mauretanię, ale pozycja Polski pod względem zamożności malała. Spadliśmy nawet poniżej Wenezueli.

Rządy PiS sprzyjają bogaceniu się

By poznać dane Banku Światowego za okres 2015 – 2017, musimy zaczekać kilka lat. Jednak wstępne szacunki udostępnia Credit Suisse – pisze Money.pl. Dane te jednak nie mówią o majątku narodowym, ale o majątku osobistym każdego Polaka. Można jednak – według Money.pl – zakładać, że pokazują one dominujące trendy.

Dane Credit Suisse mówią, że w latach 2010 – 2014, mimo wzrostu majątku narodowego, majątek indywidualny Polaków nie zwiększył się wcale. Oznacza to, że nie tylko jako kraj bogaciliśmy się wolniej niż inni, ale również przeciętny mieszkaniec naszego kraju nie skorzystał na tym wzroście.

Rządy PiS początkowo nie przyniosły dużej poprawy. Mimo programu 500+ przeciętny majątek w 2016 roku urósł zaledwie o 381 USD do poziomu 23,8 tysiąca USD. Jednak rok 2017 był już przełomowy – pisze Money.pl. Majątek przeciętnego Polaka powiększył się o 4,3 tysiąca USD, czyli o 18% do poziomu 28,1 tysiąca USD. Według danych Credit Suisse wzrost ten był największy na świecie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę średnioroczny wzrost majątku dla całego okresu rządów PO, okaże się, że rzędy PiS przyniosły podwojenie tempa wzrostu zamożności. Rekord, jeśli chodzi o szybkość bogacenia się, padł w 2007 roku i wyniósł 5% w skali roku. Wtedy przez pierwsze 9 miesięcy premierem był Jarosław Kaczyński.

Rządy PiS przyniosły szybki wzrost bogactwa przeciętnego Polaka również w latach 2005 – 2006. Średnia za ten okres wyniosła 2,9 tysięcy wzrostu rocznie i była nawet wyższa od średniej za ostatnie 2 lata (2,3 tysiąca USD rocznie) – pisze Money.pl.

Źródło – Money.pl
Publikacja za zgodą Redakcji: Rynek Inwestycji

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę