Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dom i Ogród > Prosty sposób na oczko wodne w Twoim ogrodzie

Prosty sposób na oczko wodne w Twoim ogrodzie

Marzy Ci się oczko wodne, jednak nie bardzo wiesz jak zabrać się do jego budowy? Zastanawiasz się jakie materiały wykorzystać do założenia oczka wodnego i które są najbardziej trwałe a zarazem w rozsądnej cenie? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania.

Wybór miejsca na założenie oczka wodnego

Zanim zaczniesz sporządzać listę niezbędnych materiałów do utworzenia swojego wymarzonego oczka wodnego, warto się chwilę zastanowić, gdzie najkorzystniej usytuować ten niewielki zbiornik wodny. Sprawa wydaje się dość prosta, jednak nie można pominąć kilku szczegółów, aby w przyszłości oczko wodne cieszyło swoim widokiem a nie przysparzało kłopotów w jego utrzymaniu. Istotne jest mianowicie, aby był to obszar wolny od sąsiedztwa koron drzew, ponieważ spadające liście bądź igły nie tylko wpłyną na walory estetyczne oczka ale co najważniejsze zmienią całkowicie jego jakość poprzez ingerencję w pH wody, co może sprzyjać rozpoczęciu procesów gnilnych w zbiorniku. Ponadto sąsiedztwo korzeni drzew może spowodować uszkodzenie dna oczka wodnego. Korzystnym rozwiązaniem była by również lokalizacja oczka wodnego w pobliżu ujęcia wody, tak aby ewentualne braki wskutek np. odparowania, można było w szybki sposób uzupełnić w każdej chwili.  Miejsce, w którym ma powstać oczko wodne powinno być także odpowiednio nasłonecznione, co oznacza, że idealnie aby zbiornik przez ok. 6-7 godzin dziennie był wystawiony na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu rośliny wodne będą rozrastać się w sposób prawidłowy a ich liście zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się i odparowaniu wody.

Z jakiego materiału skorzystać aby założyć oczko wodne

Jeśli uporasz się już z wyborem najbardziej optymalnego miejsca na założenie oczka wodnego, kolejnym, bardzo ważnym krokiem jest podjęcie decyzji z jakiego materiału ma być ono wykonane. Do wyboru masz następujące surowce: foliakamieńbeton. Najpopularniejszym a zarazem najtańszym rozwiązaniem jest użycie mocnej folii, odpornej na działanie promieni UV oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Z kolei wykorzystanie do tego celu kamieni daje spektakularny efekt, jednak należy liczyć się z koniecznością odmulania dna zbiornika, aby gromadzące się osady nie przysłoniły kompozycji. Wykonanie oczka z betonu jest najkosztowniejszą inwestycją a przy tym czasochłonną. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, że beton musi być zbrojny a jego całkowite utwardzenie może potrwać około tygodnia. Z racji tego, że najkorzystniej jest wykonać oczko wodne z folii, to właśnie na tej metodzie skupimy się w kolejnych krokach.

Jak prawidłowo wyznaczyć kształt oczka wodnego oraz wyliczyć ilość potrzebnego materiału

Niezależnie od tego, jaką technologię budowy oczka wodnego wybierzemy, musimy najpierw zaplanować, a następnie starannie wykonać wykop. Do wyznaczenia kształtu oczka wodnego najlepiej posłuży sznur lub wąż ogrodowy, kiedy już uzyskamy odpowiednią formę, przystępujemy do wykopu. Podczas kształtowania dna oczka wodnego warto wykonać kilka półek na różnej głębokości do sadzenia roślin – dla gatunków żyjących ponad oraz pod powierzchnią wody. Jeżeli wyznaczyliśmy kształt, można przejść do pomiarów planowanego zbiornika. Najpierw należy określić maksymalne rozmiary zbiornika, tj. długość, szerokość i głębokość. Następnie musimy obliczyć ile folii zużyjemy do wykonania zbiornika. Rozmiary wykładziny określamy w następujący sposób :
– długość folii = maks. długość zbiornika + (2 x maks. głębokość) + 15 cm,
– szerokość folii = maks. szerokość zbiornika + (2 x maks. głębokość) + 15 cm.
Wspomniane dodatkowe 15 cm konieczne jest do wykonania na brzegu zakładki. Przed  rozłożeniem folii w wykopie najlepiej rozsypać drobny piasek na dnie – to zabezpieczy ją przed ewentualnymi rozdarciami. Folię, która wystaje ponad lustro wody przykrywamy kamieniami. Tak przygotowany zbiornik możemy nareszcie zazielenić. Na wykonanych półkach umieszczamy rośliny do oczka wodnego – praktycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych, ruchomych  koszy w których to po uprzednim podsypaniu żwirem, sadzimy rośliny.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę