Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Marek Sawicki przegrywa proces. Elewarr górą

Marek Sawicki przegrywa proces. Elewarr górą

Jak dowiadujemy się mediów, wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL, były minister rolnictwa i poseł Marek Sawicki usłyszał wyrok ws. naruszenia dobrego imienia koncernu Elewarr. Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał mu przeprosiny spółki w wybranych mediach i zasądził także kary pieniężne.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie Sawicki ma umieścić stosowne przeprosiny w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia i mają one być widoczne przez okres 14 dni. Przeprosiny te mają się znaleźć na stronach internetowych Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED oraz Konserwatystów.

Ponadto Marek Sawicki został obciążony kwotą 1 757 zł tytułem kosztów procesu, w t ym 1 140 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego ma rzecz powoda, spółki Elewarr z siedzibą w Warszawie.

Wyrok ten może mieć szczególne znacznie w kontekście wojny na Ukrainie oraz w związku z pojawiającymi się doniesieniami dotyczącymi deficytów zboża oraz innych produktów rolnych w wielu krajach na świecie. W związku z tym firma Elewarr już w marcu br. ogłosiła, że jej magazyny są pełne. Warto przy tym podkreślić, że Elewarr jest największą spółką Skarbu Państwa, której działalność polega m.in. na przechowywaniu produktów rolnych.

– Aktualnie spółka dysponuje w 17 obiektach magazynowych (elewatory i magazyny płaskie) powierzchnią przechowalniczą o wielkości do 700 tys. ton – czytamy w magazynie „Spichlerz”, wydawanym przez Elewarr.

Elewarr powstał w maju 1992 r. z inicjatywy Agencji Rynku Rolnego (dzisiejszy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) i jest największą spółką Skarbu Państwa wśród podmiotów świadczących usługi „przechowywania sparametryzowanych asortymentów zbożowych i rzepaku oraz zajmuje się handlem”. „Przechowywanie państwowych rezerw zbóż w celach strategicznych” to główny przedmiot działalności Elewarr, który spółka realizuje we współpracy z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Nowy prezes spółki dr. Daniel Alain Korona dokonał nowych kluczowych zmian w firmie Elewarr. Pod jego zarządem zaczęła ona osiągać coraz to lepsze wyniki, aby osiągnąć obecny bardzo wysoki poziom.

Przedmiot pozwu

Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki dwukrotnie dopuścił się oczernienia spółki Elewarr. Pierwszy taki przypadek miał miejsce na antenie TVP Info, gdzie będąc gościem programu pt. „Minę ła 8” w dniu 7.8.2019 r. stwierdził, że Elewarr spółka z o.o. jest bankrutem, względnie został doprowadzony do bankructwa. Po raz drugi natomiast – udzielając głosu dla Bussines Insider Polska do materiału prasowego z dnia 10.7.2021 r. powiedział, że Elewarr jest na skraju upadłości.

Obie te wypowiedzi zostały uznane przez Sąd Okręgowy w Warszawie za naruszające dobre imię przedsiębiorcy, spółki Elewarr. Sawickiemu został zasądzony nakaz umieszczenia stosownych przeprosin we wskazanych przez sąd mediach oraz kara pieniężna.

Wyrok nie jest prawomocny.

jp/spichlerz/elewarr/media
fot. YouTube/RMF FM – screenshot

Podobne

W górę