Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Epidemia > Jasna Góra: mimo trudności odbędą się piesze pielgrzymki

Jasna Góra: mimo trudności odbędą się piesze pielgrzymki

Piesze pielgrzymki mimo trudności, w zmienionej formie i w zgodzie z przepisami, dotrą w tym roku na Jasną Górę. Zapewniają kierownicy kompanii, którzy spotkali się dziś w sanktuarium z przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski, krajowym koordynatorem pielgrzymek, paulinami i przedstawicielami różnych służb.

Bp Krzysztof Zadarko przypomniał, że pielgrzymki piesze, zwłaszcza na Jasną Górę, odbywały się nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii, zawsze miały i mają wymiar pokutny. Epidemia wymusza konieczność wielu zmian, ale mimo to ich organizacja na dzień dzisiejszy jest nadal możliwa
„oczywiście w bardzo okrojony sposób wręcz symboliczny. I chcemy właśnie ten symbol pielgrzymowania podtrzymać i nadać temu charakter jak najbardziej bezpieczny. Jeśli pójdą pielgrzymki to na pewno będą bezpieczne”.

Przewodniczący Rady podkreśla, że nie ma pielgrzymowania wirtualnego w internecie, bo zawsze jest to forma przemieszczania się z jednego punktu do drugiego, który jest miejscem świętym. Łączność duchowa to rekolekcje, a nie pielgrzymka, zauważa bp Zadarko.

Dlatego w odpowiedzi na wielkie pragnienie pątników organizatorzy czynią wszystko, by mogły się one odbyć. Stąd m.in. konsultacje z różnymi służbami na czele z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Kierownicy pielgrzymek zastrzegają jednak, że ostateczne decyzje będą zależne od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Vaticannews.va/Izabela Tyras – Polska (Radio Jasna Góra)
Zdjęcie: Vatican Media

Podobne

W górę