Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Dziecko > Gdy matka porzuca dziecko… Czy ma prawo je potem odzyskać?

Gdy matka porzuca dziecko… Czy ma prawo je potem odzyskać?

Porzucenie dziecka jest w myśl prawa przestępstwem, za które grozi kara nawet do 3 lat więzienia. Oczywiście wszystko zależy od kontekstu, wszak kobieta, która zaniesie dziecko do okna życia bądź zostawi w szpitalu nie będzie odpowiadać przed sądem, lecz taka, która bez opieki zostawi maleństwo na klatce schodowej bądź co gorsza w śmietniku, może otrzymać karę to 3 lat, ale i odpowiadać za zabójstwo bądź usiłowanie zabójstwa. Matka, która porzuci dziecko przez wielu oceniana jest jako ta „zła”, ale czy rzeczywiście zawsze można ją tak oceniać? Czy ewentualnie potem będzie mieć prawo do odzyskania maluszka?

Porzucenie dziecka jest złe, ale czy zawsze?

Życie zaskakuje, choć nie zawsze pozytywnie. W każdym normalnym społeczeństwie przyjmuje się, że porzucenie własnego dziecka jest naganne i zasługuje na szczególne potępienie. Jednak są sytuacje, gdy wbrew pozorom matka kieruje się dobrem dziecka. Ma to miejsce w sytuacji, gdy jej stan psychiczny nie jest dobry, a więc choruje na ciężką chorobę psychiczną, która uniemożliwia opiekę, ale także gdy matka zdaje sobie sprawę, że jest narkomanką czy alkoholiczką i nie ma środków do życia. Patologia i dysfunkcyjność niestety nie wpłyną dobrze na rozwój dziecka. Zatem trzeba kierować się tutaj dobrem maluszka i choć trudno popierać kobietę, która porzuca dziecko, to jednak lepiej, że zostawiła maleństwo w oknie życia bądź w szpitalu niż miałoby się wychowywać w fatalnych warunkach. W idealnym świecie dzieci rodziłyby tylko kobiety, które ich pragnęły, a przy tym mają partnerów i warunki, ale tak nie jest.

Matka 11 dzieci to zawsze zła matka?

Tutaj nie będziemy owijać w bawełnę i jasno to napiszemy, kobieta, która nie mając warunków rozmnaża się bez zastanowienia nigdy nie może liczyć na miano dobrej matki. Nie sztuką jest urodzić, lecz zajmować się dziećmi i je wychowywać, a także zapewnić im przyszłość i dobre warunki materialne. Jeżeli kobieta żyje z konkubentem w jednym pokoju, ma 6 dzieci i znowu jest w ciąży, to jest nieodpowiedzialna i nie zasługuje na tytuł dobrej matki. Seks jest dla ludzi, ale my jako ludzie nie możemy kierować się tylko instynktem i mnożyć się jeżeli nie mamy kasy, bo to skrajna nieodpowiedzialność. A potem najłatwiej organizować zbiórki, bo dzieci nie mają gdzie mieszkać. W takiej sytuacji żal tylko dzieci, że mają takich rodziców, którzy na nie nie zasługują.

Gdy matka porzuca dziecko, a potem chce je odzyskać?

Jest wiele par, które nie mogą mieć dzieci i starają się o adopcję, a niestety procedury są długie. Następnie pojawia się problem. Dziecko, które znalazłoby dobrych rodziców nie może zostać adoptowane, bo rodzice nie zrzekli się praw rodzicielskich i teraz dom dziecka i kandydatów na rodziców czeka batalia w sądzie. W takiej sytuacji najlepiej udać się po poradę do adwokata. Zambrów – mieszkańcom tej miejscowości i okolic polecamy zapoznanie się z ofertą na www.bialystok-adwokaci.eu/oddzial-zambrow.html. Zdarzają się też sytuacje, że matka chce odzyskać dziecko i w sumie ma ku temu prawo, jeśli nie zrzekła się wcześniej praw rodzicielskich, a te nie zostały odebrane. Jednak to, że może nie oznacza, że odzyska.

Sprawa w sądzie

Sprawy o odzyskanie opieki nad dzieckiem toczą się w sądzie. Sędzia bierze pod uwagę jak doszło do porzucenia dziecka, czy matka zostawiła je w szpitalu czy w oknie życia, a może w krzakach. Jeżeli podczas porzucenia dziecku nie groziła krzywda, a dodatkowo matka wyraża skruchę, a przy tym jest bez nałogów i ma stabilną sytuacje materialną to ma szansę, ale nie od razu i na już. I całe szczęście. Będzie musiała udowodnić, że zasługuje na dziecko i jest godna miana matki, a to wcale nie jest oczywiste. Jednak jeżeli rzeczywiście się zmieniła i zrozumiała swój błąd to żaden trud nie będzie jej straszny i nawet przeciwności jej nie zatrzymają.

W tekście piszemy o matkach, ale i ojcowie są tak samo odpowiedzialni za dziecko. Jednak w naszym społeczeństwie to matkę uważa się za tą, która powinna zrobić wszystko dla dobra dziecka. Oczywiście jeżeli matka chce porzucić dziecko, to jak najbardziej biologiczny ojciec może starać się o opiekę i pozbawienie jej praw rodzicielskich.

Podobne

W górę