Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Kultura > DZIEŃ KOBIET – TRADYCJA ZNANA OD WIEKÓW JUŻ W STAROŻYTNYM RZYMIE I NIE TYLKO

DZIEŃ KOBIET – TRADYCJA ZNANA OD WIEKÓW JUŻ W STAROŻYTNYM RZYMIE I NIE TYLKO

Obecne czasy to nieustanny pospiech, praca i obowiązki. Kobiety mają szczególnie dużo na głowie, ponieważ poza studiowaniem na uczelniach, rodzeniem i wychowywaniem dzieci większość z nich spełnia się również zawodowo. W tym natłoku codziennych spraw rzadko mogą poczuć się naprawdę wyjątkowo. Dzień Kobiet to czas kiedy ktoś bliski, mąż, partner, przyjaciel, kolega z pracy, czy sąsiad złożą im szczere życzenia i wręczą choć jeden skromny kwiat.

Dzień Kobiet obchodzono już w starożytnym Rzymie. Wszystkie niewiasty otrzymywały od swoich mężów różne podarunki, a panie pozwalały niewolnicom odpoczywać. Rzymianki przychodziły do świątyni patronki ogniska domowego – bogini Westy aby złożyć jej należny hołd. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych, które miały miejsce na przełomie XX wieku w Ameryce i Europie. Pierwszy raz obchodzono to święto w Stanach Zjednoczonych 28 lutego 1909 roku. W Polsce największą popularnością cieszyło się w czasach Polski Ludowej. Kobiety dostawały goździki, rajstopy, później tulipany i słodycze. Dzień Kobiet to nie tylko czas na miły gest od bliskich, ale przede wszystkim moment kiedy mamy szansę pokazać im ile dla nas znaczą, jak bardzo są kochane i potrzebne. To również wspaniała okazja do zwrócenia uwagi na miejsce kobiet w świecie, polityce, gospodarce, czy samorządzie.

Święto Dnia Kobiet obchodzone jest na całym świecie np: w Albanii, Algierii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. W większości krajów obchodzi się je podobnie, ale w niektórych zakątkach kuli ziemskiej sposób celebrowania tego święta znacznie odbiega od standardowego.

We Włoszech, gdzie mężczyźni szczególnie uwielbiają kobiety dzień 8 marca obchodzony jest naprawdę hucznie. Na kilka dni przed uroczystością miasta zostają oklejone okolicznościowymi plakatami, a także ulotkami. Kobiety dostają bukiety kwiatów, albo podobnie jak w Rosji gałązki akacji srebrzystej. Między kobietami również panuje zwyczaj obdarowywania się upominkami. W Portugalii i Rumunii kobiety urządzają tzw. ,,babskie wieczory”. W Chinach natomiast dodatkowym atutem tego święta jest skrócony o połowę dzień pracy. Wietnamki swój dzień obchodzą dwa razy w roku, nie tylko 8 marca, ale również 20 października. W Wielkiej Brytanii główny nacisk w tym wyjątkowym dniu kładzie się na organizowanie różnych wykładów, czy wystaw przedstawiających kobiety wybitne, kobiety czynu. W Izraelu do niedawna nikt nie obchodził Dnia Kobiet. Zmieniło się to po napływie imigrantów z byłego ZSRR. Dzisiaj jest inaczej. Żydówki również otrzymują kwiaty i upominki, a w sklepach i salonach urody można nieodpłatnie skorzystać z zabiegów upiększających. Niestety są kraje gdzie obchody dnia kobiet są zabronione, należy do nich Iran.

Dzień Kobiet to piękna tradycja, choć należy pamiętać, że kobiety są kobietami zawsze, niezależnie od kontynentu jaki zamieszkują, panujących tam zwyczajów, okoliczności, czy kartki w kalendarzu. Każdy inny dzień jest tak samo dobry aby je kochać, wspierać i szanować, a przede wszystkim aby im samym o tym przypominać.

Aldona Rogulska
Redaktor merytoryczny, dziennikarka, publicystka, pisarka, poetka.
http://www.strefawolnejprasy.pl

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę