Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Dziennikarz „Die Welt”: Ton Merkel dobry dla przedszkolanek, kaznodziei i agentów ubezpieczeniowych

Dziennikarz „Die Welt”: Ton Merkel dobry dla przedszkolanek, kaznodziei i agentów ubezpieczeniowych

Jak bardzo niewygodny dla Niemiec jest Donald Trump może świadczyć chociażby fakt, że szef niemieckiego MSZ Heiko Maas albo nie zna amerykańskiego prawa wyborczego, albo gra pod publiczkę wprowadzając bardzo wiele osób w błąd. Co więcej, właściwie cała prasa niemiecka przedstawia prezydenta USA tylko w negatywnym świetle i jest w tym podejściu bardzo stronnicza i nawet nieco kreatywna.

Mass w programie ARD powiedział:

  • W momencie, kiedy wyniki wyborów były jeszcze lepsze dla pana Trumpa, domaganie się przerwania liczenia, nie odpowiada w pełni demokratycznej kulturze Stanów Zjednoczonych, którą znany

Absurdy, jakie występują w polityce niemieckiej zauważa już nawet część tamtejszej prasy. Jacques Schuster w „Die Welt” pisze, że tradycją już się stało krytykowanie prezydenta USA Donalda Trumpa w Niemczech. Trump jest tam przedstawiany jako niszczyciel Zachodu, co w slangu mediów niemieckich oraz tamtejszego rządu należy tłumaczyć tylko w jeden sposób – „Trump to niszczyciel Niemiec”. Niemieckie władze, a za nimi tamtejsze media całkowicie pomijają w debacie publicznej fakt, że Trump podejmuje swoje działania tylko i wyłącznie w interesie swoich wyborców.

Taka postawa Niemiec wynika – jak pisze Schuster – z wmówienia obywatelom Niemiec, że to właśnie ich kraj myśli o całym zachodnim świecie i działa w imieniu całej Europy.

W rzeczywistości jednak – argumentuje Schuster – „poczucie odpowiedzialności za całość zanika natychmiast, gdy chodzi o własne potrzeby, a więc wtedy, gdy trzeba spełnić obietnicę zwiększenia budżetu na obronność, w walce o gazociąg Nord Stream 2 czy w sporach z Londynem i Paryżem o wspólne projekty wojskowe.”

I tak jak Niemcy chcą występować w imieniu całej Europy „z troską”, to diametralnie inaczej wygląda sprawa uchodźców, przy której RFN narzuca innym krajom członkowskim Unii Europejskiej współudział we własnych błędach co do polityki migracyjnej. Co jest już czystą hipokryzją polityczną, a to Schuster określa jako „niemiecki nacjonalizm”, który wyziera „zza maski moralnej wielkości”.

Sprawa migania się Niemiec od płacenia składek członkowskich w NATO także jest już znana. Na szczycie w Walii Niemcy zobowiązały się do płacenia 2 proc. PKB do budżetu NATO. W tej chwili mówi się o 1.5 proc. PKB, ale i to się rozmywa i może zejść nawet do 1.35 proc. niemieckiego PKB.

Postawę Niemiec natomiast w takim prezentowaniu się na arenie międzynarodowej oraz wśród swoich obywateli jako „prymasa Europy” Schuster określa jako „samooszukiwanie się”, a kanclerz Angeli Merkel zarzuca „pouczający ton”, który jest „charakterystyczny dla przedszkolanek, kaznodziei i agentów ubezpieczeniowych”.

Schuster pisze też:

  • Niemcy udają prymusa multilateralizmu i wygłaszają peany na cześć Europy, ale w rzeczywistości rząd w Berlinie, tak jak prezydent USA Trump, kieruje się przesłankami narodowymi

Z kolei prof. Andrzej Nowak ujmuje to tak:

  • Pycha jest zakorzeniona w kulturze niemieckiej i przytłacza inne narody

Prawo USA, wracając do szefa niemieckiego MSZ, które jest nadrzędne w stosunku do praw poszczególnych stanów dopuszcza licznie głosów, które przyjdą najpóźniej w dniu wyborów, bez względu na datę ich nadania. Wyjątkiem jest tutaj Pensylwania, o której wspomniał Mass, ponieważ tam stan dopuszcza własną uchwałą liczenie głosów, które mają stempel wysłania nie późniejszy niż data wyborów. Komisje w Pensylwanii nie zrobiły więc tutaj w sumie żadnej łaski przerywając liczenie, ponieważ prawo dla całego USA jest ponad prawami poszczególnych stanów.

mp/dw.com/die welt/swp
zdjęcie: yt/business insider

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

W górę