Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Technologie > Polskie władze przeciwne budowie sieci 5G przez Chiny

Polskie władze przeciwne budowie sieci 5G przez Chiny

Przeczytaj informacje o pracach nad ustawą zakazującą Huawei budowy sieci 5G w Polsce. Dowiedz się jak wpłynie to na rynek telekomunikacyjny i rozrywki online.

Polska i USA nie chcą sieci 5G z Chin

Przygotowywana nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz sierpniowa wizyta sekretarza stanu USA Mike Pompeo w Warszawie, to doskonałe przykłady działań, mających na celu powstrzymanie ekspansji ekonomicznej i politycznej Chin w tej części Europy. Amerykanie chcą, by władze w Warszawie zdecydowanie przeciwstawiły się dominacji technologicznej Pekinu w przeobrażeniach polskiego rynku telekomunikacyjnego i towarzyszących im wdrożeniach sieci nowej jakości 5G.

Nowe przepisy przewidują powołanie tzw. Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, które będzie funkcjonować w strukturach rządu i oceniać zagrożenia związane ze sprzętem lub oprogramowaniem używanym przez operatów telekomunikacyjnych, w tym także polskie kasyna online ze Skrill, sklepy internetowe, a także inne podmioty wykorzystujące infrastrukturę telekomunikacyjną. W przypadku negatywnej oceny, Kolegium będzie mogło wykluczyć daną firmę z działaności na krajowym rynku. Nowe przepisy wpłyną w jeszcze większym stopniu na pogorszenie i tak złych stosunków pomiędzy Polską a Chinami. Ograniczą także rozwój znanych chińskich firm takich jak TikTok, AliExpress czy Huawei na polskim rynku. Zmiany w prawie będą musiały niestety kosztowa

. Według szacunków Haitong Bank tylko wymiana działających już urządzeń Huawei w Polsce, przystosowanych do technologii 4G/5G, wyniesie ponad 700 milionów USD.

Władze w Waszyngtonie doskonale wiedzą, że obecnie polska polityka zagraniczna za priorytet stawia relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ze względu na rewizjonistyczną politykę Federacji Rosyjskiej na całym obszarze Europy Środkowo – Wschodniej oraz słabość Unii Europejskiej na płaszczyźnie militarnej. Fundamentem strategii obronnej Polski i realnym gwarantem bezpieczeństwa kraju jest w tej chwili tylko USA i działalność w strukturach NATO. Już wcześniej, podczas przemówienia na grudniowej konferencji zorganizowanej w US Wilson Center w Waszyngtonie, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński stwierdził, że Polska podobnie jak Stany Zjednoczone widzą zagrożenie płynące ze strony Chin, które z całą pewnością nie są odpowiednim partnerem dla rozwoju technologii 5G. Oddanie budowy sieci 5G, która miałaby być kolejnym krokiem w rozwoju ludzkości, w ręce Pekinu, jest ogromną nieodpowiedzialnością. W podobnym tonie wypowiedział się premier Morawiecki, według którego cała Europa musi poprzeć Amerykę w kwestiach związanych z rozwojem 5G. Dlatego wielu analityków twierdzi, że podpisana przy okazji wizyty Pompeo umowa o stacjonowaniu 7 tysięcy żołnierzy amerykańskich na terenie Polski, miała swoją cenę. Była nią akceptacja przez władze w Warszawie stanowiska Waszyngtonu w odniesieniu do 5G i ograniczeniu obecności firm z Chin, w zamian za zwiększenie liczebności amerykańskiego kontyngentu.

Podobne

W górę