
Historyk i filozof dr Anna Mandrela udzieliła wywiadu portalowi Fronda.pl. W trakcie rozmowy badaczka opowiedziała o tym, dlaczego zdecydowała się napisać biografię siostry Izabeli (Zofii Łuszczkiewicz) – bohaterki okresu wojny i okupacji komunistycznej, która zapłaciła ogromną cenę za wierność swoim ideałom. Jak się okazuje, siostra zakonna była zaangażowana w ratowanie Żydów, a później przetrwała kilka lat w stalinowskich więzieniach.
– Moja książka to pierwsza pełna biografia poświęcona życiu siostry Izabeli. Wcześniej nikt tak dokładnie nie zajął się tym tematem, a jej historia była praktycznie nieznana, nawet w kręgu osób zainteresowanych polskimi bohaterami z czasów podziemia antykomunistycznego. O siostrze Izabeli dowiedziałam się, gdy pisałam artykuły na stronę poświęconą prześladowaniom Kościoła przez komunizm. W jednej z książek o tej tematyce znalazłam dosłownie akapit dotyczący tortur, jakie przeszła siostra Izabela. Jej niezłomna postawa i siła woli wobec tak wielkich cierpień sprawiła, że chciałam dokładniej opisać jej historię – podkreśliła dr Anna Mandrela.
Autorka biografii niezłomnej zakonnicy przyznała, że w swojej pracy badawczej skupiła się również na innych postaciach historycznych, które zostały wyklęte przez system komunistyczny. Dwie publikacje poświęciła rtm. Witoldowi Pileckiemu, którego charakter i duchowość powinny stanowić wzór dla dzisiejszej młodzieży. Co więcej, napisała kilka książek o tematyce filozoficznej i religijnej z punktu widzenia teologii katolickiej.
Mając na uwadze potrzebę ochrony pamięci historycznej, kilka tygodni temu dr Anna Mandrela zapoczątkowała specjalną akcję społeczno-edukacyjną „Wyślemy książkę o rtm. Pileckim do 100 szkół”. Historyk postawiła sobie za cel zainteresowanie dzieci i młodzieży historią rtm. Witolda Pileckiego, którego niezłomną postawę można uznać za wzór patriotyzmu i walki o wolność. W jej opinii ktoś musi zadbać o naszego bohatera narodowego, jeżeli obecna lewicowa ekipa resortu edukacji nie ma takiego zamiaru, a wręcz utrudnia to zadanie.
– Słyszymy, że historia rtm. Pileckiego ma zniknąć z nowej podstawy programowej, choć dopiero niedawno została do niej wprowadzona. Od kilku lat prowadzę prelekcje w szkołach o życiu i bohaterstwie Witolda Pileckiego. Dla młodych ludzi jest to nie tylko postać historyczna, ale i wzór do naśladowania. Książka ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego” zainspirowała wiele osób do pracy nad swoimi wadami oraz do kształtowania swojego charakteru. Ta publikacja zawiera ponadczasowe teksty, takie jak ,,Odezwa do działaczy młodzieżowych”, które zmuszają młodego człowieka do zadawania pytań na temat celu życia, ojczyzny, religii czy rodziny. To bardzo ważna odtrutka na te wszystkie zgubne zmiany, jakie widzimy w edukacji – powiedziała dr Anna Mandrela.
Jak wskazała inicjatorka akcji, wielkie zaangażowanie darczyńców pozwoliło na wysłanie książki już do dwudziestu placówek, a to dopiero początek! Dr Anna Mandrela cały czas zachęca do wsparcia inicjatywy i przekazania swoich sugestii co do kolejnych szkół na adres e-mail: audiobook.pilecki@gmail.com
Źródło: Fronda.pl, Prawy.pl
Wyślemy książkę o rtm. Pileckim do 100 szkół!