Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Firma > Wystąpienia publiczne – dlaczego ich nie lubimy?

Wystąpienia publiczne – dlaczego ich nie lubimy?

Przemówienia publiczne, autoprezentacja, przemowy, prezentacje – ilu z nas lubi przemawiać przed tłumem? O tym, jak mało jest chętnych do stania na środku sali, najlepiej wiedzą uczniowie szkół średnich i studenci. Dlaczego jako młodzi, i nieco starsi, nie lubimy występować przed ludźmi?

Wystąpienia publiczne – wina szkoły

Ostatni gwizdek, by się czegoś nauczyć to V rok studiów. Później już nie będzie czasu, chęci i możliwości, by dokształcić się w jakiejś dziedzinie. Im jesteśmy starsi, tym mniej znajdujemy czasu na naukę, która niestety zaczyna kosztować. Dlatego, jeżeli chcemy nauczyć się, jak dobrze przemawiać do ludzi, powinniśmy zrobić to w szkole. Niestety, polski system edukacji jest pod tym względem daleko „w polu”. Nie tylko nie ma przedmiotu „wystąpienia publiczne”, ale i nie dzieje się to zbyt często na lekcji. Ile jest okazji, by powiedzieć coś przed całą salą? Wiersz na języku polskim, jakiś dialog na języku obym i odpowiedź przy tablicy. Gdzie ta ostatnia nie ma wiele wspólnego z typowym wystąpieniem publicznym. Ciężko mówić o nauce, gdy jesteśmy zmuszeni do odtwarzania czyichś słów. Nie tylko nie ma w tym własnej inwencji twórczej, ale także zainteresowania. Ilu uczniów może żywo interesować się „Panem Tadeuszem” i twórczością Adama Mickiewicza, by wygłaszać z prawdziwym zaangażowaniem „Litwo, Ojczyzno moja…”? Raczej niewielu. Do braku wystąpień publicznych, dochodzi jeszcze jeden aspekt – stres. Przemówienia publiczne w szkole są na ocenę. Większości uczniów zależy na tym, by otrzymać w miarę przyzwoitą ocenę, więc stresują się, że jeżeli coś pomylą lub zapomną, to grozi to otrzymaniem słabszego stopnia.

Sztuka wystąpień publicznych – co zrobić, by ją polubić?

Zostając wciąż w temacie szkoły, jakie zmiany musiałyby w niej zajść, by młodzi ludzie polubili, albo chociaż się nie bali, wystąpienia publiczne? Najbardziej pożądane byłoby wprowadzenie przedmiotu pod nazwą „sztuka wystąpień publicznych” lub „szkolenie z autoprezentacji”. Zresztą, nazwa jest nieistotna, ważniejszy jest sens tego przedmiotu. W ramach nauki, uczniowie uczyliby się jak przemawiać do zebranego grona osób. Mówiliby o tematach, które ich interesują a nie nauczyciela. Ciężko jest mówić dobrze o czymś, o czym się nic nie wie. Jednak to zostaje w strefie marzeń, dlatego należy samemu odbyć szkolenie z autoprezentacji.

Szkolenie z autoprezentacji na własną rękę

Wystąpienia publiczne można polubić, trzeba tylko po pierwsze, przełamać strach przed nimi, po drugie – opanować swój język. Strach i stres paraliżują nasz język, przez co przemówienie z reguły się nie udaje. Dlatego warto poszukać trenera, który zajmuje się wystąpieniami publicznymi na co dzień. Jednym z nich jest Adam Grzesik, który jest nie tylko przedsiębiorcą, ale i nauczycielem, który przekazuje swoim uczniom wiedzę z różnych dziedzin. Jest on mentorem, który organizował nie jedno szkolenie z autoprezentacji, więc ma spore doświadczenie w tym zakresie. Naszym zdaniem, skorzystanie z pomocy osoby, która wie na czym polegają przemówienia publiczne, to najlepszy sposób na ich opanowanie.

Podobne

Leave a Reply

8 odpowiedzi na “Wystąpienia publiczne – dlaczego ich nie lubimy?”

  1. 947862 540754Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read? 114003

  2. I simply want to tell you that I am just all new to blogging and site-building and honestly enjoyed this web site. Likely I’m planning to bookmark your site . You certainly have really good article content. Appreciate it for sharing your website page.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W górę