Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Edukacja > Gdzie i jak wydać własną książkę?

Gdzie i jak wydać własną książkę?

Marzyłeś o wydaniu własnej książki, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? W tym artykule przedstawimy najłatwiejsze metody na publikację swojej twórczości oraz podpowiemy, jakie kroki trzeba przedsięwziąć przed zgłoszeniem się do wydawnictwa.

Co najpierw?

Zanim skontaktujemy się z wydawnictwem powinniśmy zrobić mały research na rynku. Po pierwsze musimy sprawdzić, jak twórczość którą tworzymy jest odbierana przez czytelników. Spróbujmy przejrzeć internet w poszukiwaniu książki o podobnej tematyce do naszej. Warto pamiętać, że wydając na przykład poradnik do gry komputerowej, powinien być on unikalny. Jeżeli chcemy poruszyć temat, którym interesuje się tylko garstka osób w naszym kraju, to może okazać się, że zainteresowanie książką będzie znikome. Warto przeprowadzić badanie wśród czytelników z którego dowiemy się, ile osób tak naprawdę byłoby w stanie zapłacić za naszą twórczość gdy zostanie już ona wydana.

Pierwsza próba – duże wydawnictwo

Jeżeli zdecydujemy, że nasz pomysł ma potencjał, to możemy próbować zgłosić się z pierwszymi rozdziałami do jednego z większych wydawnictw. Trzeba jednak pamiętać, że duże firmy rzadko decydują się na wydawanie książek młodych autorów, którzy dopiero debiutują na rynku czytelniczym. Nie trzeba się zniechęcać gdy dostaniemy negatywną odpowiedź. Obecnie w naszym kraju działa sporo wydawnictw self-publishingowych.

Self-publishing

Jedną z firm pomagających w zaistnieniu autorów bez żadnego dorobku jest wydawnictwo Wydać Książkę. Na ich stronie możemy znaleźć przejrzysty panel pozwalający w prosty sposób tworzyć i edytować materiały potrzebne do wydrukowania książki w formie papierowej. Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym przygotowaniu tekstu poprzez na przykład oznaczanie odpowiednich fragmentów i wybór stylów. W przejrzystym kreatorze książki możemy nie tylko edytować naszą treść, ale również tworzyć przypisy, dzielić na strofy oraz wstawiać zdjęcia i grafiki. Co ważne, nie musimy korzystać z usług profesjonalnych grafików, aby tworzyć projekt okładki. Firma Wydać Książkę udostępnia kilka szablonów oprawy na której znajdą się takie dane, jak tytuł, opis oraz imię i nazwisko autora.

Dystrybucja

Wydać Książkę nie tylko pomaga przy wydawaniu naszej twórczości, ale również dystrybuuje książkę, którą zgłosimy do wydruku. Autor otrzymuje procent wynagrodzenia od każdego sprzedanego egzemplarza. Trzeba jednak pamiętać, że do rozpoczęcia współpracy konieczne jest posiadanie nr ISBN do wersji papierowej i elektronicznej, a także podpisanie umowy.

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę