Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Bezpieczeństwo > Włoska policja zatrzymała kolejny statek z zakażonymi ubraniami i środkami medycznymi

Włoska policja zatrzymała kolejny statek z zakażonymi ubraniami i środkami medycznymi

Zutylizowano już 24 000 kg skażonych ubrań i innych rzeczy przeznaczonych dla imigrantów, które miały trafić do 11 portów w Europie. Tym razem statek Aquarius nadzorowany przez organizacje Sos Mediterranée i Medici Senza Frontiere (MSF) został zawrócony w czasie burzy i nie trafił do miejsca przebywania imigrantów, a śledztwo nad sprawą przejęła prokuratura w Katanii. Jak się więc okazuje, rząd włoski coraz skrupulatniej kontroluje granicę Schengen.

Włoska prokuratura po raz kolejny zajmie się działaniami śródziemnomorskiej organizacji pozarządowej. Tym razem zarzuty są bardzo poważne i dotyczą nielegalnego przemycania odpadów niebezpiecznych oraz ryzyka wywołania zakażeń i epidemii.

Według prokuratorów, MSG oraz dwa inne podmioty spedycyjne miały wyładować owe odpady we włoskich portach jako odpady miejskie. Dzięki przeprowadzonej operacji zabezpieczono łódź (która jest obecnie w Marsylii) oraz 460 tysięcy euro na kontach tych organizacji. W stan oskarżenia postawiono 24 osoby. Zostały im przedstawione zarzuty regularnego umyślnego nielegalnego przemytu i składowania dużej ilości niebezpiecznych odpadów z zagrożeniem zakażenia ludzi i zwierząt, epidemii oraz szkodliwości dla zdrowia i życia ludzkiego. Oskarżenie przemytu obejmuje dwa okresy: dla Vos Prudence, od marca 2017 do lipca 2017; dla Aquarius od stycznia 2017 do maja 2018.

Sprawa jest bardzo poważna. Według pełnomocnika prokuratury, chodzi o to, że zatrzymane skażone ubrania miałyby być noszone przez osoby spoza Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy również odpadów żywnościowych i zakażonych odpadów medycznych. Chodzi o wszystkie przedmioty, które były przewożone na pokładzie statku, które miały służyć do zapewnienia pomocy medycznej migrantom. W transportach dotychczas przejętych zdarzały się przypadki migrantów zakażonych takimi chorobami jak świerzb, HIV, infekcje górnych dróg oddechowych, gruźlica, zapalenie opon mózgowych.

Prowadzone obecnie dochodzenie jest jednym z tych, które mogą zwrócić uwagę odpowiednich organizacji i służb krajów Unii Europejskiej na te organizacje pozarządowe, które obecnie są blokowane przez politykę zamkniętych portów narzuconą przez Ministra Spraw Wewnętrznych Włoch.

Źródło: http://www.ilgiornale.it/news/cronache/migranti-scaricava-rifiuti-infetti-dei-migranti-sequestrata-1604469.html?mobile_detect=false

Zdjęcia: zrzuty ekranów http://www.ilgiornale.it

Serdeczne podziękowania dla naszej Korespondentki z Włoch za materiały źródłowe i tłumaczenie.

Mariusz Paszko
Redaktor Naczelny - wywiady, historia, wiedza, technologie, polityka, Kościół

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę