Wiadomości będą wysyłane raz w tygodniu, na koniec tygodnia. Adresy e-mail będą wykorzystywanie jedynie do mailingów w ramach Strefy Wolnej Prasy. Nie będą przedmiotem sprzedaży innym podmiotom.

Jesteś tutaj:
Home > Europa > Weekend pełen sukcesów – podwójne zwycięstwo najlepszego sportowca lotniczego Andrzeja Sołtyka

Weekend pełen sukcesów – podwójne zwycięstwo najlepszego sportowca lotniczego Andrzeja Sołtyka

Styczeń ledwie się skończył, ale wygląda na to, że przynajmniej jeden człowiek wziął sobie do serca postanowienia noworoczne. Andrzej Sołtyk, młody mistrz świata w indoor skydivingu zaczął luty od zdobycia złotego medalu w trakcie The Wind Games 2019 oraz statuetki Złotego Cumulusa 2018 w kategorii najlepszy sportowiec lotniczy, nieformalnie w środowisku pilotów nazywanego „lotniczym Oskarem”. A była dopiero połowa weekendu!

Cumulusy 2018 – najlepsi z najlepszych

Gala rozdania nagród w Międzynarodowym Plebiscycie Lotniczym Cumulus po raz pierwszy odbyła się w Gdyni. Jak podkreślił w trakcie otwarcia uroczystości prezydent miasta Wojciech Szczurek: „Przeciętna chmura cumulus żyje około 30 minut, natomiast laureaci gali, którzy Cumulusa otrzymali, zyskali nieprzemijającą chwałę. Zapisali się w historii plebiscytu, tak jak na co dzień wpisują się na karty historii polskiego lotnictwa. Jestem zaszczycony i dumny, że wielka, lotnicza rodzina tak uroczyste i podniosłe święto spędza właśnie w Gdyni, mieście zakochanym w awiacji”.

Rzeczywiście, trudno o bardziej adekwatne stwierdzenie – wśród nagrodzonych znalazło się wielu znanych sportowców, modelarzy i fotografów lotniczych. Nagrody przyznano łącznie w siedmiu kategoriach, chociaż niekwestionowanym królem zestawienia okazał się Andrzej Sołtyk, spadochroniarz i indoor skydiver. Nie mógł jednak odebrać osobiście nagrody, ponieważ wciąż znajdował się w Hiszpanii, gdzie trwały The Wind Games 2019 – jedna z najważniejszych imprez w branży indoor skydivingu na świecie, gdzie zdobył złoto i tytuł najszybciej latającego człowieka. Zapytany po powrocie do Polski o otrzymane w Gdyni wyróżnienie, Andrzej Sołtyk nie ukrywał szczęścia: „To wyjątkowe wyróżnienie – mówił laureat po powrocie do kraju – tym bardziej, że jest przyznawane w drodze głosowania. Mam nadzieję, że moje zwycięstwo wpłynie na rozpoznawalność sportów spadochronowych w Polsce. Wciąż mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że polscy lotnicy i spadochroniarze to naprawdę świetni sportowcy. Być może w przyszłości to się zmieni”.

The Wind Games – na szczycie podium

W trakcie odbywających się od 31 stycznia do 2 lutego w Hiszpanii zawodów Andrzej wywalczył złoto w kategorii Solo Speed – konkurencji polegającej na wykonaniu podczas lotu w tunelu aerodynamicznym co najmniej trzech obowiązkowych figur w jak najkrótszym czasie. Mówiąc o zwycięstwie, podkreślał: „To był rzeczywiście bardzo intensywny okres, na nic nie miałem czasu, ale teraz czuję się naprawdę szczęśliwy. Cieszę się z wygranej w Hiszpanii, z tego, że tym razem udało się wywalczyć złoto. W ubiegłym roku skończyłem na drugim miejscu, więc tym bardziej doceniam ten sukces”.

Wygrana w Hiszpanii to naprawdę dobry początek roku, który zapowiada sie niezwykle obiecująco. Jak zdradza Andrzej Sołtyk, zapytany o plany na najbliższą przyszłość: „Przygotowuję się do mistrzostw świata. Trenuję też trzy kolejne osoby i mam nadzieję, że wspólnie na tych mistrzostwach wywalczymy kolejne złoto”. Całej ekipie pozostaje zatem życzyć pomyślnych wiatrów i dalszych sukcesów. Trzymamy kciuki!

Podobne

Leave a Reply

Dodaj komentarz

W górę